Куйбишевське водосховище

Куйбишевське водосховище (рос. Куйбышевское водохранилище) — найбільше на Волзі водосховище. Виникло в 1955 — 1957 рр.. після завершення будівництва дамби Жигульовської ГЕС, що перегородило долину Волги в Жигулях біля міста Ставрополь (нині Тольятті). Є третім найбільшим у світі водосховищем[1].

Куйбишевське водосховище
біля Ульяновська
53°26′ пн. ш. 49°27′ сх. д.
Розташування
Країна  Росія
Регіон Самарська область
Марій Ел
Чуваська Республіка
Татарстан
Ульяновська область
Геологічні дані
Тип водосховище ГЕС
Розміри
Площа поверхні 6,450 км²
Висота 53  м
Глибина середня 8  м
Глибина макс. 41  м
Довжина біля 500 км
Ширина 35 км
Берегова лінія 2604 км
Об'єм 57.3 км³
Вода
Басейн
Водний басейн басейн Волгиd
Власний басейн
(категорія)
Q9446254?
Вливаються Волга, Кама, Свіяга, Казанка, Большой Черемшан
Витікають Волга
Країни басейну Росія
Інше
Міста та поселення Казань
Ульяновськ
Тольятті
Зеленодольськ
Волжськ
Булгар
Тетюши
Новоульянвськ
Чистополь
Лаїшево
Острови Свіяжськ
Дамба, гребля Жигульовська ГЕС
Споруди дамба Жигульовської ГЕС
Код ДВР Росії 11010000321412100000010
Куйбишевське водосховище (Росія)

 Куйбишевське водосховище у Вікісховищі

Довжина водосховища понад 500 км, найбільша ширина в гирлі Ками — 35 км, площа водного дзеркала — 6,5 тис. км² (серед річкових — перше місце у світі), повний об'єм води — 58 км³, з них 34 км³ — корисний. Підпір рівня води у греблі 29 м, він розповсюджується Волгою до міста Новочебоксарськ, річкою Камою — до міста Набережні Човни. Великі затоки водосховище утворює в долинах Ками, Свіяги, Казанки та інших річок.

Основне призначення водосховища — вироблення електроенергії, поліпшення судноплавства, водопостачання, іригація. Крім того, використовується для рибальства.

Водосховище сильно змінило режим стоку Волги як вище, так і нижче греблі: сток в повінь суттєво зменшився, а в межень — зріс. Коливання рівнів води зараз у міста Казані становить 5-6 м, у той час як до створення водосховища вони досягає 10-11 м. Після створення водосховище стало на 3-5 днів раніше замерзати і пізніше скресати. Істотно змінився мікроклімат у зоні 3-6 км біля водосховища, перебудувалися процеси на дні і в береговій смузі, почалися абразія і розмив берегів, активізувалися зсуви. Дуже змінилися умови зростання прибережної і водної рослинності, проживання птахів і риб.

Галерея

Примітки

  1. На першому місці озеро Вольта (Гана), на другому — водосховище Смоллвуд (Канада)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.