Новочебоксарськ

Новочебокса́рськ (рос. Новочебоксарск, чув. Ҫӗнӗ Шупашкар) місто, центр Новочебоксарського міського округу Чувашії, Росія.

місто Новочебоксарськ
рос. Новочебоксарск
чув. Ҫӗнӗ Шупашкар
Герб Новочебоксарська Прапор Новочебоксарська
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Чувашія
Муніципальний район Новочебоксарський міський округ
Код ЗКАТУ: 97410000000
Код ЗКТМО: 97710000001
Основні дані
Час заснування 1960 року
Населення 124097 осіб (2010[1])
Площа 51 км²
Поштовий індекс 429950
Телефонний код +7 8352
Географічні координати: 56°07′00″ пн. ш. 47°30′00″ сх. д.
Влада
Вебсторінка gov.cap.ru/main.asp?govid=82
Мапа

Новочебоксарськ


Новочебоксарськ


 Новочебоксарськ у Вікісховищі

Географія

Розташований за 20 км від столиці Чуваської Республіки — міста Чебоксари. Міська межа затверджена в грудні 1998 року. Місто поділяється на 3 житлових райони: Східний, Південний, Західний. У них розташовані 18 мікрорайонів.

Відстань від Новочебоксарську до великих міст (автошляхами)[2]
Санкт-Петербург ~ 1369 км.Йошкар-Ола ~ 82 км.Перм ~ 702 км.
Нижній Новгород ~ 254 км.
Роза вітрів
Казань ~ 150 км.
Саратов ~ 698 км.Ульяновськ ~ 247 км.Самара ~ 489 км.

Часовий пояс

Новочебоксарськ узимку

Місто Новочебоксарськ, як і вся Чуваська Республіка, знаходиться в часовому поясі, що позначається за міжнародним стандартом як Moscow Time Zone (MSK / MSD). Зсув відносно UTC становить +4:00. У Новочебоксарську час відрізняється від поясного часу на одну годину, оскільки на території Росії діє декретний час.

Клімат

Клімат Новочебоксарська помірно-континентальний, формується під впливом холодних арктичних і вологих атлантичних повітряних мас.

Зима — морозна, сніжна, тривалістю в середньому п'ять місяців. Літо — тепле, іноді спекотне, тривалістю три-чотири місяці. Перехідні періоди весна і осінь характеризуються нестійкою погодою, різким підйомом і зниженням температури повітря, збільшенням кількості опадів у другій половині весни і зменшенням на початку осені. Тривалість перехідних періодів: весна — один-два місяці, осінь — два місяці.

Територія міста належить до зони достатнього зволоження, але з нестійким режимом, де випаровування нерідко перевищує кількість опадів, що викликає посуху. Близько 70 % опадів випадає в теплий період року у вигляді дощу значної інтенсивності і носить зливової характер.

Сніговий покрив утворюється в третій декаді листопада і тримається до квітня місяця, у середині квітня спостерігається повний його сход. Кількість днів зі сніговим покривом становить в середньому 150—160 днів.

Клімат Новочебоксарьска
Показник Січ. Лют. Бер. Квіт. Трав. Черв. Лип. Серп. Вер. Жовт. Лист. Груд. Рік
Середній максимум, °C −9,4 −7,4 −1,5 8,5 18,4 22,2 24,2 22,0 15,5 6,6 −1,2 −6,2 7,6
Середній мінімум, °C −16,4 −14,1 −8,5 0,4 7,7 11,9 14,4 12,4 7,2 0,8 −5,8 −12,2 −0,2
Норма опадів, мм 30 24 24 35 40 66 71 64 54 53 43 34 538
Джерело: worldweather.org(англ.)

Гідрографія

Основна річка Волга з притоками (Цівіль і Кукшум).

Рельєф

Рельєф являє собою хвилясту, місцями, горбисту рівнину, розчленовану долинами річок Кукшум, струмками та численними ярами. У районі міста розвинені екзогенні геологічні процеси: яроутворення, зсувні процеси, заболочування, затоплення знижених ділянок. [3].

Екологічний стан

Екологічна ситуація в різних районах міста неоднорідна і залежить від двох основних чинників: викидів від стаціонарних джерел забруднення та автотранспорту. Основною перевагою, пов'язаних з чистотою повітря в місті, є сприятливе розміщення сельбищної зони по відношенню до основного промислового району. Південна і південно-західна частини міста, де розташовані основні підприємства міста і спостерігається висока концентрація автотранспорту, характеризуються більш високим рівнем забруднення атмосфери, ніж житлові райони, які розташовані на відстані від забруднюючих підприємств.

Історія

Місто є наймолодшим в Чуваській Республіці і вважається другим містом за величиною і значенням.

Населення

Собор князя Володимира

Населення — 124097 осіб (2010; 125857 у 2002[4]).

У національному складі міста переважають чуваші. На другому місці росіяни, на третьому татари. Всього ж зустрічаються представники ще близько 50-ти інших національностей Російської Федерації мордва, марійці, українці, білоруси та ін.[5]

Релігія

Переважальною конфесією є православ'я. У місті є 2 православні церкви — собор князя Володимира та храм Миколи Чудотворця.

Господарство

Промисловість

ОАО «ГЭСстрой»

Новочебоксарськ — це сучасне місто хіміків, енергетиків і будівельників. Провідним містоутворюючим підприємством є акціонерне товариство «Хімпром». Ось уже майже два десятиліття діє побудована на Волзі, поруч з містом, Чебоксарська ГЕС, яка виробляє дешеву електроенергію для республіки і сусідніх регіонів. Промисловий потенціал Новочебоксарська охоплює 219 підприємств усіх форм власності, зокрема основних — 18. Місто має добре розвинений будівельний комплекс, що дозволив у свій час звести не тільки «Хімпром» і Чебоксарский ГЕС, а й сучасні житлові райони з розвинутою соціальною інфраструктурою. Тільки його житловий фонд становить 2 мільйони квадратних метрів.

В останні роки в Новочебоксарськ, як і по всій республіці, активно йдуть процеси реформування економіки, її структурна перебудова, зміцнюються ринкові відносини. Промислові підприємства, насамперед ВАТ «Хімпром» і Чебоксарська ГЕС, долають економічні труднощі, пов'язані з новою формою господарювання. Йде пожвавлення виробництва, зростає випуск продукції. Розвивається і малий бізнес, підприємців з кожним роком стає більше.

Галузі Підприємства
Машинобудування і металообробка ТОВ «Унітех»
Хімічна і нафтопереробна промисловість ВАТ «Хімпром», ВАТ «перкарбонат», ЗАТ «Дюпон Хімпром», ЗАТ «СВ-Сервіс», ЗАТ НВП «Спектр».
Легка промисловість ТОВ "Швейна фабрика «Піке», ЗАТ «Еліта», ЗАТ «Статус-плюс».
Промисловість будматеріалів ВАТ «ІБК», Асфальтобетонний завод ВАТ «Дорісс», ВАТ Фірма «Шевле», ВАТ «Буддеталь», ВАТ «НЗСМ», ВАТ «Залізобетон».
Електроенергетика ТЕЦ-3, МУП Новочебоксарськ тепломережі, Чебоксарська ГЕС
Харчова промисловість ВАТ "Новочебоксарська макаронна фабрика «Росіянка», ВАТ «САН ІнБев» філія в м. Новочебоксарську, ВАТ «Новочебоксарський хлібозавод», ВАТ «Комбінат напоїв»

За 2009 рік по підприємствах обробних виробництв обсяг відвантажених товарів власного виробництва, виконаних робіт і послуг власними силами склав 9,2 млрд рублів.

Торгівля і сфера послуг

ТЦ Новочебоксарськ

  • ТК «Олімп»
  • ТКЦ «Новий Континент»
  • ТК «7я»
  • ТК «Галина»
  • ТВЦ «Зоря»
  • ТЦ «Турист»
  • ТК «Центр»
  • ТК «Первомайський»
  • ТЦ «Анна»
  • ТЦ «Експрес»
  • ТЦ «П'ять зірок»

Крім того, у Новочебоксарську функціонують гіпермаркет «Магніт», речовий ринок «Центральний», а також 88 продуктових магазинів, 79 магазинів «Промтовари», змішаних — 10, торгових домів — 19. На січень 2009 року в місті налічувалося 13 оптових підприємств. На території міста функціонують торгові мережі, що працюють в різних сегментах споживчого ринку: «Domo», «Mascot», «Seven», «Магніт», «Евросеть», «Зв'язковий», «Цифроград», «Ельдорадо», «DIXIS» та інші.

Фінансова сфера

У місті діють філії багатьох найбільших російських комерційних банків. У Новочебоксарськ розташовані офіси банків: « Ак Барс Банк», «Сбербанк», «Мегаполіс», «Татфондбанк», «Чувашкредітпромбанк», «Девон-Кредит», «ВТБ 24», «Зв'язок-Банк», «АвтоВАЗбанк» та інших кредитно-фінансових установ.

Транспорт

Пам'ятник князю Володимиру в Новочебоксарську

Через місто проходять вантажна залізниця Новочебоксарськ — Чебоксари-2, Федеральна автомобільна дорога A119 «В'ятка», а також судноплавний шлях по річці Волга. У промзоні розташовані ст. Промислова і ст. Пасажирська, до яких примикають під'їзні залізничні колії підприємств міста. Транспортне сполучення з сусіднім Марпосадським районом здійснюється за провідною республіканською автострадою Новочебоксарськ Марпосад — «Волга».

Основними транспортними установами міста є:

  1. Центральна автостанція,
  2. Річковий вокзал,
  3. Залізнична вантажна станція ,
  4. Тролейбусне депо ,
  5. Новочебоксарсько ПАТП.

Автотранспорт

Загальна к-ть автобусів 117 ед.
міські маршрути 3
приміські маршрути 27
міжміські 12
міжобласні 6

Пам'ятник загиблим в локальних конфліктах

Тролейбусний транспорт

к-ть тролейбусів 56
К-ть маршрутів 8
Протяжність маршрутів 121,9 км
К-ть тягових підстанцій 4

Маршрутні таксі

маршрут к-ть машин
на лінії
11 Вул. В. Інтернаціоналістів — ТОВ «Нерудстром»
15
12 Вул. В. Інтернаціоналістів — зуп. Хімтехнікум
15
14 Вул. В. Інтернаціоналістів — (залізнична станція)
15
15 Вул. Південна — зуп. Сокіл
10
17 Вул. В. Інтернаціоналістів — Липово
10
18 Зуп. Бібліотека — лівий берег річки Волга
 
20 ЧХМТ — вул. В. Інтернаціоналістів
15
20К Вул. В. Інтернаціоналістів — вул. Силікатна
15

Цікаві факти

Спочатку місто хотіли назвати Іл'їчівськ. Але 11 серпня 1965 президія Верховної Ради Чуваської АРСР прийняв постанову «Про утворення в Чуваської АРСР міста Новочебоксарськ»[6]

Міста-побратими

Новочебоксарськ має побратимські стосунки з трьома містами: Жатець (Чехія), Климовськ (Росія), Стерлітамак (Росія).

Джерела

  • Аркуш карти O-38-143 Чебоксары. Масштаб: 1 : 100 000. Стан місцевості на 1987 р. Видання 1989 р. (рос.)

Примітки

  1. Дані перепису Росії 2010 року
  2. Розрахунок відстаней між містами. Транспортна компанія «КСВ 911». Архів оригіналу за 30 травня 2012. Процитовано 29 вересня 2009.
  3. Рельеф города. gov.cap. Архів оригіналу за 30 травня 2012. Процитовано 24 квітня 2019.
  4. Дані перепису населення Росії 2002 року
  5. ВОЕННО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ СПРАВКА
  6. ІСТОРІЯ

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.