Куксонія

Куксонія (Cooksonia) — викопний рід примітивних наземних рослин, близький до риніофіт. Існував з середнього силуру (венлоцька епоха) до кінця раннього девону (433—393 мільйони років тому). Скам'янілості куксонії знаходять у всьому світі, але більшість зразків походять з Великої Британії, де рослина була вперше виявлена в 1937 році. Куксонія є найдавнішою відомою рослиною, що має стебло з судинною тканиною і, таким чином, є перехідною формою між примітивними несудинними мохоподібними та судинними рослинами.[1]

?
Куксонія
Час існування: середній силурранній девон,
433-393 млн років тому

Реконструкція зовнішнього вигляду
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Риніофіти (Rhyniophyta)
Рід: Куксонія (Cooksonia)
Lang 1937
Види

Див. текст

Посилання
Вікісховище: Cooksonia

Опис

Музейна реконструкція середовища існування куксонії разом зі скорпіоном Palaeophonus та багатоніжкою Archidesmus

Відома лише спорофітна фаза куксонії (тобто фаза, яка виробляє спори, а не гамети). Це невелика рослина, заввишки до 7 см, і мала просту будову. У неї невідомі листя і коріння — хоча припускають, що рослина виростала з кореневища, яке не збереглося. У куксонії було просте стебло, яке розгалужувалося дихотомічно декілька разів. Кожна гілка закінчувалась сплющеним спорангієм.У виду Cooksonia pertoni спорангій був значно ширшим, ніж високим. Загалос спорангії були більш-менш трубоподібними, з «кришкою» або оперкулюмом, який розпадався, щоб вивільнити спори.

Зразки одного виду куксонії мають темну смугу в центрі стебла, що трактується як найдавніші залишки водоносної тканини. В інших видах куксонії така тканина невідома.

Стебло було завширшки від 0,03 мм до 3 мм. Зразки різної величини, ймовірно, були різними видами, а не фрагментами більших організмів: копалини трапляються в послідовних групах, а спорангії та спори відрізняються в організмах різної величини. Організми, ймовірно, демонстрували детермінантний ріст (тобто стебла переставали рости після спороношення).

Деякі види Cooksonia мали продихи, які відігравали роль у газообміні; в основному, у транспірації.

Таксономія

Рід Cooksonia описав у 1937 році Вільгельм Генрі Ланг та назвав його на честь Ізабель Куксон, з якою він працював і яка зібрала типові зразки для опису у 1934 році в кар'єрі Пертон в Уельсі. Від типового місцезнаходження і походить назва типового виду Cooksonia pertoni. Разом з ним був описаний другий вид C. hemisphaerica . Пізніше до роду додалися шість інших видів: C. crassiparietilis, C. caledonica, C. cambrensis, C. bohemica, C. paranensis та C. banksii.

Види

  • Cooksonia pertoni (типовий)
  • Cooksonia paranensis
  • Cooksonia barrandei

П'ять видів вважаються сумнівними через погану збереженість екземплярів, але їх залишають у роді:

  • Cooksonia acuminata
  • Cooksonia bohemica
  • Cooksonia cambrensis
  • Cooksonia downtonensis
  • Cooksonia rusanovii

Чотири види виключені з роду у 2010 році:

  • C. hemisphaerica Lang 1937 року
  • C. crassiparietilis Yurina 1964
  • C. caledonica Edwards 1970 — зараз Aberlemnia caledonica (Edwards, 1970) Gonez & Gerrienne, 2010
  • C. banksii Habgood та ін. 2002 — зараз Concavatheca banksii (Habgood, Edwards & Ax 2002) Morris et al. 2012b

Примітки

  1. Herron, Scott Freeman, Jon C. (2004). Evolutionary analysis (вид. 3rd). Upper Saddle River, NJ: Pearson Education. с. 816. ISBN 978-0-13-101859-4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.