Кул-Шаріф

Кул-Шаріф (рос. Кул-Шариф, тат. Колшәриф / Qolşärif) мечеть у місті Казань (Татарстан, Росія). Одна із головних мечетей Татарстану.

Кул-Шаріф
55°47′53″ пн. ш. 49°06′18″ сх. д.
Тип споруди мечеть і пам'ятка
Розташування  Росія, Казань
Архітектор Ш. Латипов
І. Сайфуллін
А. Саттаров
М. Сафронов
Початок будівництва 1996
Кінець будівництва 2005
Вартість 400 млн. рублів
Стиль ісламська архітектура
Належність іслам
Оригінальна назва тат. Кол Шәриф мәчете
Вебсайт kazan-kremlin.ru/muzej-zapovednik/o-kremle/arhitektura/
Кул-Шаріф (Росія)
 Кул-Шаріф у Вікісховищі

Історія

Архітектурне проектування здійснював колектив архітекторів, який переміг у республіканському конкурсі на проект відродження мечеті «Кул-Шаріф», у складі Ш. Х. Латипова, М. В. Сафронова, А. Г. Саттарова, І. Ф. Сайфулліна.

Будівництво, вартість якого оцінюють на 400 млн. рублів, розпочали 1996 року. Більшість коштів надійшла з добровільних пожертв понад 40 тисяч людей і організацій. Відкриття мечеті відбулося 24 червня 2005 року до 1000-літнього ювілею міста.

Опис

Мечеть розташована в західній частині Казанського кремля. Культову споруду збудували подібною до давньої багатомінаретової мечеті, яку зруйнували 1552-го під час нападу на Казань військ Івана Грозного. Назва — на честь останнього імама сеїда Кул-Шаріфа, одного з керівників оборони Казані. Комплекс Кул-Шаріф складається з мечеті, музею-бібліотеки, видавничого центру та управління імама. У мечеті (справа і зліва від головної зали) є два оглядові балкони для екскурсій. Внутрішній простір розрахований на півтори тисячі вірян, на площі перед храмом можуть розміститися ще 10 тисяч.

Декорація бані за задумом, повинна викликати асоціації з шапкою Казанською — регалією московських царів, яку виготовили на честь завоювання Казанського ханства.

Художній восьмимінаретовий зовнішній вигляд є наслідком поєднання звичної архітектури мечеті з місцевими традиціями. Граніт і мармур для мечеті привезено з Уралу, килими всередині — подарунок уряду Ірану, кольорова кришталева люстра виготовлена в Чехії. Велич храму підкреслюють також вітражі, ліпнина, мозаїка та позолота.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.