Купол (модуль МКС)

«Купол» (італ. cupola) — модуль Міжнародної космічної станції (МКС), що являє собою панорамний оглядовий купол, що складається з семи прозорих ілюмінаторів. Призначений для спостереження за поверхнею Землі, космічним простором і працюючими в відкритому космосі людьми або технікою. Доставлений до МКС на борту Шаттл «Індевор» в лютому 2010[1], і тимчасово встановлений на модулі «Юніті». 16 лютого 2010 закріплений на модулі «Транквіліті», після чого, 17 лютого, були зняті заслінки з ілюмінаторів.

Вид з Космоси
Вид Землі з Купола

Історія створення

Назва «Купол» походить з зовнішньої схожості модуля з архітектурним куполом, який нагадує його конструкція.

Спочатку «Купол» планували розробляти в США, в компанії «Боїнг», але в 1993 через значне збільшення витрат на МКС проєкт був заморожений на 5 років. В 1998 у НАСА і Європейське космічне агентство (ЄКА) підписали угоду, згідно з яким проєктування та фінансування модуля дістається ЄКА в обмін на те, що шаттли НАСА доставлятимуть європейське обладнання на МКС.

У рамках ЄКА Італія має великий досвід створення герметичних модулів шаттловської станції — лабораторії Спейслеб, модулів МКС «Коламбус», «Гармонія», «Спокій» і герметичних багатоцільових модулів постачання (MPLM) «Леонардо», «Рафаель» і «Донателло», що запускалися шаттлами.

8 лютого 1999 ЄКА замовила розробку модуля італійської компанії «Alenia Aeronautica» (колишня «Alenia Spazio», «Alenia Space»). У грошовому еквіваленті контракт склав 21 млн євро. У будівництві, під керівництвом Alenia, брали участь ще п'ять європейських компаній: « Construcciones Aeronáuticas » (Іспанія), «APCO» (Швейцарія), «Saab AB» (Швеція), «EADS» (Німеччина), Verhaert (Бельгія).

6 вересня 2004 компанія «Alenia Aeronautica» на її заводі в Турині відзвітувала про закінчення будівництва модуля.[2][3] 7 жовтня 2005, він був доставлений до Космічного Центру ім. Кеннеді, де зберігався до старту в 2010.[4].

Будова та призначення

(7 жовтня 2004) — Пол Вільямсон управляє роботом-маніпулятором з моделі модуля «Купол» в Космічному центрі імені Джонсона

Модуль складається з одного круглого ілюмінатора в центрі і шести ілюмінаторів у формі трапецій навколо нього. Круглий ілюмінатор має діаметр приблизно 80 см. Конструкція цілком має приблизно 2 метри в діаметрі і 1,5 метра заввишки. Маса становить 1,8 тонн. Всі ілюмінатори виготовлені з прозорого плавленого кварца, який має коефіцієнт теплового розширення близький до нуля. Всі ілюмінатори з зовнішньої сторони оснащені автоматичними протиударними пристроями (заслінками) для захисту модуля від попадання мікро метеоритів і космічного сміття.

Всередині модуля розташований контрольно-диспетчерський пункт, з якого ведеться спостереження за космонавтами під час їхнього виходу у відкритий космос. Змонтовано системи стеження за температурним режимом станції, аудіо і відео контроль. Наявні два автоматизованих робочих місця (АРМ), з яких, за допомогою послідовної шини MIL-STD-1553, відбувається управління роботом- маніпулятором Канадарм2.

У першу чергу модуль призначений для «спостережних» цілей, потім, за пріоритетом, йдуть системи контролю за зовнішніми пристроями станції. Не останню роль відіграє функція розрядки і зняття стресу екіпажу.

Технічні характеристики

  • Товщина стекол — 10 см.
  • Місткість — 2 чол.
  • Висота — 1,5 м.
  • Маса під час старту — 1805 кг.
  • Максимальна маса на орбіті — 1880 кг.
  • Максимальний діаметр — 2,95 м.
  • Вікна: плавлений кварц і боросилікатного скла
  • MDPS жалюзі: «Dupont Kevlar/3M Nextel» листів
  • Електрична потужність: Вузол 120 В Інтерфейс
  • Головне вікно: діаметр 80 см
  • Тепловізійний контроль: багатошарова ізоляція з позолоченого каптону

Галерея

Примітки

  1. NASA — Consolidated Launch Manifest (англ.)
  2. Оглядовий скляний купол для МКС. cosmoport.com (рос.)
  3. «Купол» переданий Європейському космічному агентству. rtc.ru Архівовано 27 лютого 2014 у Wayback Machine. (рос.)
  4. «Купол» доставлений на Мис Канаверал. novosti — kosmonavtiki.ru (рос.)
  5. Роскосмос. Новости из невесомости.

Посилання

  • Європейське космічне агентство: Характеристики "Купола ". esa.int (англ.)
  • Європейське космічне агентство: проєкт "Купол ". spaceflight.esa.int (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.