Куражин

Кура́жин село в Україні, у Новоушицькій селищній територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. До адміністративної реформи 19 липня 2020 року село належало до Новоушицького району[2]. Населення становить 797 осіб (з 517 дворів).

село Куражин
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Новоушицька селищна громада
Основні дані
Засноване 1664
Перша згадка 1664 (358 років)[1]
Населення 797 (станом на 01.01.2010)
Площа 3,394 км²
Густота населення 270,77 осіб/км²
Поштовий індекс 32663
Телефонний код +380 3847
Географічні дані
Географічні координати 48°39′29″ пн. ш. 27°16′59″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
242 м
Водойми Калюс (річка),
Відстань до
обласного центру
120 км
Відстань до
районного центру
22 км
Найближча залізнична станція Дунаївці
Відстань до
залізничної станції
68 км
Місцева влада
Адреса ради 32663, Хмельницька обл., Новоушицький р-н, с.Куражин, вул. Центральна, 71
Карта
Куражин
Куражин
Мапа

Сільській раді підпорядковані села Мала Щурка та Глибівка.

Географія

Село лежить на лівому березі Дністровського водосховища. На півночі до поселення примикає село Мала Щурка.

Символіка

Герб

Щит розділено вертикально на дві частини лівий фон зеленого кольору, а правий – блакитного. З лівого боку зображено соняшник та кукурудзу з колоссям пшениці, що обв'язані червоною стрічкою. А з правого боку – жовте сонце з хвилястими та прямими променями та сніп пшениці, який обв'язаний золотистою стрічкою. Це символізує два підприємства, які займаються вирощуванням зернових культур.Синя хвиляста лінія у нижній частині щита символізує річку Дністер, що протікає біля села.

Прапор

Прямокутне полотнище складається з трьох частин. Верхня ліва половина прапора зеленого кольору, верхня права половина – блакитного кольору, нижня – жовтого кольору. У лівій верхні частині зображено голову соняшника та жовтий сніп колосся, що вказує на основні види діяльності жителів села. Блакитний колір - символізує річку Дністер, що протікає біля села.

Історія

Перші письмові згадки про село Куражин з'явилися у 1670 році. Назва походить від того, що перші поселенці побудували у густих лісових хащах курені, або пошури. Звідси й інша назва села Шура. Інша версія розповідає, що назва походить від слова куражитися, тобто веселитися, розважатися. За селом Шурою (Куражином) панські управителі побудували господарський двір, який назвали фільварком і дали населеному пункту назву Мала Шурка (нині Мала Шурка).

Пам'ятки історико-культурного та природоохоронного фонду місцевого значення

  • Два великих кургани на північний схід від села; у лісі на схід від села — земляний вал, який обмежує площу в 4,5 га, де знаходили кістки та черепи людей. У Хребтіївському лісі на захід від села був земляний льох довжиною до 32 м.
  • Калюський заповідник (1832 га)
  • Церква Покрови. Нинішній вигляд має з 1870-х рр. Збудована була у 1754 р. — дерев'яна одноверха, дах гонтовий, з окремою дзвіницею. Іконостас 4-ярусний. Пізінше перебудована.
  • Садибний будинок Барановських (мур.), нині житло, 1860 р.
  • Парк, 1860 р.

Відомі люди

В селі народилися:

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.