Курт Айснер

Курт Айснер (нім. Kurt Eisner, 14 травня 1867, Берлін 21 лютого 1919, Мюнхен)  німецький лівий політичний діяч і журналіст, учасник Листопадової революції, перший прем'єр-міністр Баварії.

Курт Айснер
нім. Kurt Eisner
Народився 14 травня 1867(1867-05-14)
Берлін
Помер 21 лютого 1919(1919-02-21) (51 рік)
Мюнхен
Поховання Neuer israelitischer Friedhof Münchend
Країна  Німеччина
Національність євреї
Діяльність політик, письменник, журналіст
Відомий завдяки Перший міністр-президент Баварії
Alma mater Askanian Gymnasiumd і Гумбольдтський університет Берліна
Знання мов німецька[1]
Посада Міністр-президент Баварії
Партія Соціал-демократична партія Німеччини і Незалежна соціал-демократична партія Німеччини
Конфесія юдаїзм
IMDb ID 0252150

Життєпис

Народився 14 травня 1867 року в єврейській родині, його батьками були Емануель Айснер і Гедвіга Левенштайн. Айснер став журналістом, працював в «Frankfurter Zeitung».

Айснер був марксистом — ревізіоністом, в 1898 році вступив до Соціал-демократичної партії Німеччини, в 1900 році після смерті Вільгельма Лібкнехта він став головним редактором партійної газети «Vorwärts» (до 1905 року). Пізніше був головним редактором «Münchner Post» і видавав власну газету «Arbeiter-Feuilleton». Після початку Першої світової війни Айснер, на відміну від більшості СДПН, зайняв позицію пацифіста, брав участь в антивоєнній Бернській конференції соціалістів. У 1917 році він вступив до Незалежну соціал-демократичну партію Німеччини. У наступному році він організував страйк на одному з військових підприємств, за що був звинувачений в державній зраді і ненадовго заарештований.

7 листопада 1918 року, в ході розпочатої Листопадової революції, Айснер спільно з лідером революційного крила Баварського селянської спілки Людвігом Гандорфером очолив в Мюнхені масові демонстрації проти монархії Віттельсбахів. У ніч на 8 листопада на засіданні Мюнхенської ради робітничих і солдатських депутатів він оголосив короля Людвіга III позбавленим влади, а Баварію незалежної республікою. 8 листопада 1918 року Радою було сформовано тимчасовий уряд, в якому Айснер став прем'єр-міністром і міністром закордонних справ. З самого початку він заявив, що його програма в корені відрізняється від програми більшовиків і гарантує захист приватної власності.

30 грудня 1918 року прийняв українського консула в Мюнхені Василя Оренчука[2].

На виборах в ландтаг, що пройшли 12 січня 1919 року, Незалежна соціал-демократична партія Німеччини отримала 2,53 % голосів і 3 місця, що означало відставку уряду. Коли 21 лютого 1919 року Айснер прямував в ландтаг Баварії, щоб офіційно скласти повноваження, він був застрелений монархістом графом Антоном фон Арко-Валлі. Правікола, до яких належав граф, ненавиділи Айснера не тільки тому, що той кілька тижнів займав свій пост всупереч волі більшості виборців, і був євреєм з Берліна і пацифістом. Основний виною Ейснера в їхніх очах була публікація в витягах баварських документів про розв'язуванні світової війни, де керівництво Німеччини поставало в невигідному світлі, причому Айснер опустив важливі пасажі, що викликало підозру в маніпуляції і у людей з помірними політичними поглядами[3].

Наступні хвилювання призвели до встановлення Баварської Радянської Республіки.

Сім'я

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Генеральне консульство України в Мюнхені
  3. Вінклер Г. А. Веймар 1918—1933: історія першої німецької демократії. М .: РОССПЕН, 2013

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.