Ламбасіс (руїни)

Ламбасіс або Ламбеса — це залишки стародавнього римського міста, що знаходиться в сучасному Алжирі, за 7 кілометрів на південний схід від м. Батна і за 17 км на захід від Тімгад і розташований поруч з сучасним селом Tazoult[2].

Ламбасіс
Lambaesa (Lambese) [1]
Світова спадщина
Руїни арки Септимія Севера
35°29′20″ пн. ш. 6°15′21″ сх. д.
Країна  Алжир
Тип Культурний
Регіон Арабські країни

Розташування на карті Алжира

 Ламбасіс у Вікісховищі

Історія

Ламбасіс був заснований римськими військовими третього римського легіону приблизно між 123 та 129 рр. н. е., у час правління римського імператора Адріана. Проте, інші дані свідчать про те, що місто було засноване під час Пунічних воєн.

Певний час Ламбасіс був столицею новоствореної провінції Нумідія. В місті головним чином проживали романізовані бербери і частково римські колоністи з їх нащадками. Латинська мова була офіційною і широко використовувалась навіть берберами.

За правління Септимія Севера Нумідія стала окремою провінцією і управлялася імператорським прокуратором. Після реформ Діоклетіана Нумідія була розділена на дві провінції: північна стала Нумідія Cirtensis, з центром у Цірта, а південна Нумідія Militiana або «Військова Нумідія», із столицею м. Ламбасіс. Тут розміщався римський легіон.

Римський Ламбасіс був розташований в центрі берберської Африки

Згодом, імператор Костянтин Великий об'єднав дві провінції в одну з центром у м. Цірта, яке зараз має назву Костянтин) на його честь.

Після захоплення вандалами у 428 р. н. е. місто починає повільно згасати. Цю також сприяло і опустелювання.

Візантійці зайняли Ламбасіс і околиці у VІ столітті. У 683 році місто було завойоване арабами. Згодом, те, що залишилося від міста було назване Бар-ель-Mолук.

Руїни міста

Руїни римського міста, і особливо римського табору, незважаючи на те, що вони пережили вандалізм і руйнування, вважаються одними з найцікавіших руїн в Північній Африці.

Руїни міста складаються з тріумфальної арки на честь імператора Септимія Севера, храму, римського акведуку, залишків амфітеатру та великої кількості кам'яної кладки приватних будинків. | На північ і схід розташовані великі кладовища на яких у первісному вигляді залишились кам'яні надгробки. Кладовище також розташовувалось і на захід від міста, але каміння було знищене під час будівництва сучасного села.

Від храму Асклепія залишився лише один стовп. Хоча ще в середині ХІХ століття його фасад ще був не зруйнований. Храм на честь Юпітера, Юнони і Мінерви нині представляє портик з вісьмома колонами.

Руїни Ламбасіса станом на 2005 р.

Також тут було виявлено багато критих будівель, одна з яких була арсеналом. У ньому були виявлені тисячі снарядів. На південний схід міста знаходяться залишки лазень. У селі створено музей, у якому зберігаються об'єкти старовини, знайдені в околицях[3].

За два кілометри на південь від Ламбасіса знаходяться руїни давніх міст Маркуна і Верекунда, де можна побачити залишки двох тріумфальних арок.

Джерела

  • S. Gsell, Les Monuments antiques de l'Algerie (Paris, 1901) and L'Algérie dans l'antiquité (Algiers, 1903);
  • L. Renier, Inscriptions romaines de l'Algérie (Paris, 1855);
  • Gustav Wilmann, «Die rm. Lagerstadt Afrikas», in Commentationes Phil. in honoreni Th. Mommseni (Berlin, 1877);
  • Sir L. Playfair, Travels in the Footsteps of Bruce (London, 1877);
  • A. Graham, Roman Africa (London, 1902).

Примітки

  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. René Cagnat. Lambèse. Lerous, Paris 1893 (Original in French)
  3. René Cagnat. Musée de Lambèse. Leroux, Paris 1895 (Original in French)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.