Липник (заповідне урочище)
Липник — заповідне урочище у Деражнянському районі Хмельницької області. Розташоване в долині яру, що прилягає до річки Ровець (ліва прирока Рову, що є правою притокою Південного Бугу), територія межує з гідрологічним заказником «Шиїнський».
Площа 59,9 га. Охоронний режим встановлено 1994 року.
Флора
Охороняється грабовий ліс зі значною часткою липи (звідки й назва). У деревостані є домішка дуба, осики, черешні, берези, в'яза, клена польового. Ліс, в основному, середньовіковий, але в нижній частині схилу балки та у західній частині масиву є ділянки старшого віку. Особливу цінність мають старі дерева липи, черешні, дуба. У зв'язку із затіненістю підлісок розвинутий мало. Він представлений бруслиною європейською, бузиною чорною.
У трав'яному покриві переважають типові види широколистяних лісів (зірочник ланцетолистий, зеленчук жовтий, копитняк європейський, чернець колосистий, цирцея звичайна, підлісник європейський, чистець лісовий). Є ділянки з переважанням барвінку, рідкотравні ценози. Серед рідкісних рослин в урочищі виявлені популяції коручки пурпурової, лілії лісової, гніздівки звичайної, а також рідкісна в Хмельницькій області папороть — багаторядник шипуватий.
Фауна
Із птахів фоновими видами є вільшанка, зяблик, костогриз, синиці (велика, блакитна, чорноголова), дрізд чорний, повзик. У тій частині лісу, що виходить до заплави, мешкають дрізд-чикотень, славка прудка. Із земноводних в урочищі є трав'яна та гостроморда жаби, звичайна ропуха, кумка. Копитні представлені досить численними дикими свинями та сарнами. На схилах балки в грабовому лісі є нора борсука — виду, занесеного до Червоної книги України.
Найбільше різноманіття фауни хребетних спостерігають на ділянках старого лісу. Саме тут помічені канюки, круки, дятел звичайний.
Значення
Урочище має велику природоохонну цінність як цінна лісова ділянка. Значна кількість липи вирізняє це урочище серед лісових природно-заповідних територій області, оскільки липа рідко домінує в лісах Хмельниччини. Урочище є осередком збереження рослинного і тваринного світу, має важливе водоохоронне значення.
Джерела
- Казімірова Л. П. Верхнє Побожжя / Л. П. Казімірова. — Хмельницький: Інтрада, 2012. — 288 с. — (Серія «Terra in-cognita: Хмельниччина»).