Лиха

Лиха́ вузлова залізнична станція Ростовського регіону Північно-Кавказької залізниці на двоколійній магістральній лінії Москва Ростов-на-Дону. Розташована в мікрорайоні Лиховський міста Каменськ-Шахтинський Ростовської області.

Станція Лиха

Москва Ростов-Головний
Лиха Волгоград
Північно-Кавказька залізниця
ДЦС-1 Ростовський,
Ростовський регіон
Каменськ-Шахтинський
Ростовська область

Станція Лиха
Станція Лиха
48°09′19″ пн. ш. 40°11′26″ сх. д.
Рік відкриття 1871 (151 рік)
Тип Пасажирська, вантажна
Платформ 3
Тип платформ(и) 3 острівні
Відстань до Розсоши, км
12,1
Відстань до Замчалового, км
151
Відстань до Морозовської, км
275,5
Тарифна зона 18 (від Ростова-Головного)
Код станції 580003 ?
Код «Експрес-3» 2064605 ?
Лиха
Лиха на Вікісховищі
Дільниця Лиски  Лиха
Легенда
668 Лиски
 Валуйки 
686 Пухово
713 Євдаково
735 Сагуни
746 Перевальська
759 Підгорне
 Ольховатка 
784 Розсош
800 Райновська
812 Митрофановка
839 Журавка
 Чорткове 
0
Зайцевка
0
Сергієвка
0
Сохрановка
0
Кутейниково
0
Виноградовка
0
Колодезі
0
Боченково
 Чорткове 
 Луганськ 
966 Міллерово
989 Тарасовка
1014 Глибока
1025 Погорелово
1037 Каменська
1061 Лиха

Від станції відгалуджується неелектрифікована двоколійна лінія на Волгоград. До початку 20-го століття існувало одноколійне відгалудження на Ізварине.

Історія

Станція відкрита 1871 року[1]з введенням в експлуатацію Воронезько-Ростовської залізниці, будівництво якої почалося у 1869 році.

На початку XX століття станція Лиха, з відкриттям лінії Лиха Царицин, стає вузловою. Вузол зазнав великих руйнувань під час громадянської та Другої світової воєн.

1915 року від станції Родакове через Ізварине до Лихої відкрито лінію Північно-Донецької залізниці, розширюючи колійну схему вузлового комплексу станції Лиха (Північно-Донецька)

Існуючу будівлю вокзалу побудовано наприкінці 1940-х — початку 1950-х років. Уродженець станції — генерал-майор авіації, ветеран трьох воєн Василь Котре.

Впродовж 19621972 років начальником Лиховського відділення Південно-Східної залізниці був Семенков Іван Григорович — почесний залізничник, на його честь названо провулок у селищі Лиховський.

До 1987 року станція належала до Південно-Східної залізниці і була центром Лиховського відділення.

Станція електрифікована змінним струмом.

Раніше поселення мало назву Лиховський, впродовж 19201924 років у ньому знаходились керівні органи Лиховської волості, яка входила до Олександро-Грушевського району, згодом до Шахтинської округи Донецької губернії України.

Наприкінці 1990-х років було розібрано лінію Відважна — Ізварине.

2008 року, через збільшення транспортного потоку на перегоні Відважна Замчалове, відкрили третю колію.

Походження назви

Згідно з однією з місцевих легенд станція і колишнє однойменне поселення названі так на честь атамана місцевих розбійників на прізвище Лихачов[2].

Інфраструктура

Усі три платформи на станції — острівного типу. Безпосередньо до залізничного вокзалу примикає 10 колій. Всі електрифіковані змінним струмом (~25 кВ. На станції здійснюється перевірка справності рухомого складу деяких поїздів. Середня зупинка пасажирських поїздів — 18 хвилин. Також тут здійснюють зміну локомотивної тяги у поїздів, що прямують у напрямку Волгограду.

Важливість залізничної станції Лиха визначається її характеристиками: до складу технологічного залізничого вузла станції входять 30 станцій, об'єднаних за територіальним принципом, які пов'язані єдиною технологією проїзної і маневрової роботи, а також виконують операції з прийому, відправлення і пропуском вантажних та пасажирських поїздів, посадці і висадці пасажирів. На Лиховському вузлі 119 під'їзних колій[3].

Будівля вокзалу

Будівля вокзалу станції Лиха

Залізничний вокзал станції Лиха належить до типу поздовжніх острівних. Для безпечного доступу до пасажирських платформ по обидві сторони від вокзалу на захід від нього зведений пасажирський шляхопровід. Об'ємно-просторова композиція будівлі побудована із симетричною тричастковою розбивкою об'ємів та виділенням центру. Проте архітектурне виконання нетривіально. За основну лінію фасаду всупереч класицистичної традиції виступає не центральна і бічна частини, а секції між ними, виконані у вигляді протяжних ризалітів. Головний вхід вокзалу розташований в одноповерховій центральній частині, увінчаної невеликим трикутним фронтоном. Усередині знаходяться зал чекання і касовий зал. Вікна мають напівциркульне завершення, монотонний фасад урізноманітнює їх поділ пілястрами. По всьому периметру споруджено карниз із прямокутними ордерними сухариками (дентикулами). Будівлю вокзалу покривають вальмові (чотирискатні) і подвійні покрівлі з невисоким ухилом[4][5].

Цікаві факти

Електровоз ЕП1М-678 «Андрій Лєсников» на станції Батайськ
  • 27 липня 2011 року в локомотивному депо станції Лиха електровозу ЕП1М-678 присвоєно ім'я почесного залізничника Андрія Лєснікова[6][7].
  • Станція Лиха згадується в пісні гурту «Запрещенные барабанщики» («Москва — Махачкала», альбом «По ночам», 2000 рік) як місце, в якому герой пісні рос. «ни за что и никогда не приедет жить».
  • Згадується в романі Віктора Авдєєва «Лёнька Охнарь» як перша станція, куди прибув головний герой після втечі з дому що у Ростові-на-Дону.

Відомі особистості

  • Котре Василь Петрович — уродженець станції Лиха — генерал-майор авіації, ветеран трьох воєн.
  • Семенков Іван Григорович — почесний залізничник.

Див. також

Примітки

  1. Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
  2. Вся такая из себя Лихая. Станция как зеркало русской истории (рос.). Гудок. Процитовано 17 квітня 2017.
  3. Станція Лиха відзначає ювілей[недоступне посилання з квітня 2019] (рос.)
  4. Вокзал Лихая (рос.). Российские железные дороги. Процитовано 17 квітня 2017.
  5. Железнодорожная станция Лихая (рос.). gdevagon. Процитовано 17 квітня 2017.
  6. Электровозу присвоено имя Андрея Лесникова Архівовано 22 лютого 2017 у Wayback Machine. (рос.)
  7. В канун Дня железнодорожника из локомотивного депо Лихая Северо-Кавказской железной дороги вышел в свой первый рейс локомотив ЭП1М-678 «Андрей Лесников» (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.