Ростов-Головний

Ростов-Головний (рос. Ростов-Главный) вузлова залізнична станція Ростовського регіону, головна станція Північно-Кавказької залізниці. Розташована в місті Ростові-на-Дону, адміністративному центрі Ростовської області. На станції зведено два вокзали Головний і Приміський[1]. За основним характером роботи є пасажирською станцією, за обсягом роботи віднесена до позакласної.

Ростов-Головний
Москва — Ростов-на-Дону
Кизитеринка — Батайськ
Хапри — Першотравнева

Північно-Кавказька залізниця
станція
Вокзал станції Ростов-Головний
Розташування
Розташування  Росія
Адреса Ростовська область, Ростов-на-Дону, Привокзальна площа, 1/2
Координати 47°13′06″ пн. ш. 39°41′26″ сх. д.
Структура
Лінія(ї) Кизитеринка — Батайськ,
Хапри — Першотравнева
Платформ 3 основні та 3 приміські
Тип платформ прямі
Послуги
Транспортні       
Супутні Пересадка на громадський транспорт:
тролейбуси 1, 5, 9, 22;
автобуси № 3, 3А, 7, 21, 31, 33, 39, 70, 80;
трамваї 1, 4
Історія
Відкрито 1869 (153 роки)
Перебудовано 2004, 2009, 2018
Електрифіковано змінним струмом (~ 25 кВ)
Інша інформація
Власник Північно-Кавказька залізниця
Оператор Російські залізниці
Код ЄМР (АСУЗТ) 510204
Код Експрес-3 2064001
Тарифна зона 0 (від ст. Ростов-Головний)
Тарифні відстані до транзитних пунктів
Москва-Пасажирська-Казанська 1226 км
Санкт-Петербург-Головний 1899 км
Краснодар I 284 км
Новоросійськ 417 км
Адлер 533 км
Управління залізниці (Ростов-Головний) 0 км
Мапа
Ростов-Головний на Вікісховищі

Історія

Передбачалося звести залізничний вокзал не в Ростові-на-Дону, а у найбільшому і економічно розвиненому тоді сусідній Нахічевані-на-Дону. Однак, у 1873 році Нахічеванська дума відхилила пропозицію побудувати в місті вокзал і міст через річку Дон. Відмова була мотивована побоюваннями у зв'язку з можливим напливом в місто невірменського населення і асиміляцією.

Датою заснування ростовського вокзалу вважається січень 1876 року,коли на станцію прибув перший поїзд. Саме тоді він став спільним для трьох залізниць, що існували в ті роки, в тому числі однією з найбільших в Росії Ростов-на-Дону Владикавказ. Роком раніше був також відкритий для руху потягів залізничний міст через Дон, побудований за проєктом інженера Е. М. Зубова. Міст був одноколійним і складався з п'яти прольотів. Ростовський вокзал того часу був величезним триповерховим будинком, побудованим явно «на виріст» з урахуванням перспектив розвитку міста і транспортного вузла. Його проєкт був надісланий з Міністерства шляхів сполучення. Ім'я архітектора вокзалу невідомо. Поява залізничного вокзалу послужило сильним поштовхом до розвитку економіки міста. Ростов-на-Дону став великим торгово-промисловим центром півдня Росії, відібравши пальму першості у Нахічевані-на-Дону, обігнавши його в економічному зростанні. Саме після будівлі залізничного вокзалу у Ростові оселилася більшість відомих Нахічеванських купців. До початку XX століття в Ростові була велика кількість дохідних будинків, магазинів, заводів і навіть кінотеатрів, які належали Нахічеванським вірменам.

Північно-Кавказька залізниця завжди була однією з найбільш популярних пасажирських магістралей країни. Наприкінці 1930-х років на чорноморських курортах і курортах Кавказьких Мінеральних Вод відпочивали сотні тисяч людей. Природно, кількість перевезених пасажирів у зв'язку з цим різко зростала. Але Друга світова війна змішала всі плани. Восени 1941 року ростовський вокзал був зруйнований після запеклого повітряного нальоту фашистської авіації.

1962 року відкритий Приміський вокзал станції Ростов-Головний. Будівля вокзалу не один раз піддавалося перебудовам, відновленням і реконструкціям. Перша будівля ростовського вокзалу простояла понад 100 років. Наприкінці 1970-х років будівлю розібрано по частинах для того, щоб звільнити місце для будівництва нового вокзалу з готелем-«висоткою» і критим пішохідним мостом-конкорсом.

Сучасність

У 2004 році завершена чергова реконструкція вокзалу. Зала очікування вміщує 600 посадкових місць, на першому пероні встановлені лавки і квіткові клумби. Квіти висаджені також на Привокзальній площі.

У 2006 році через ростовський вокзал відправлено понад 1,5 мільйона пасажирів. Уторгування від продажу проїзних документів склала близько 606,5 мільйона рублів. В цьому ж році кілька потягів далекого прямування, щоб розвантажити станцію Ростов-Головний, були перенаправлені на станцію Ростов-Першотравневий у західній частині міста, де був відкритий новий вокзал місткістю 100 пасажирів[2].

2009 року завершена докорінна реконструкція та ремонт будівлі Приміського вокзалу[3].

У літній сезон 2013 року через станцію Ростов-Головний розпочалися регулярні рейси швидких потягів № 101/102, 103/104 і 19/20 з новим двосистемним пасажирським електровозом ЕП20. Електровози при цьому йдуть без зміни від Москви до Ростова та Адлера і зворотному напрямку.

У 2016 році послугами вокзалу скористалися 3 млн. пасажирів, це найбільший показник серед всіх станцій Північно-Кавказької залізниці у 2016 році. У 2017 році вокзал станції Ростов-Головний обслужив 2,5 млн. пасажирів[4].

2017 року перед вокзалом побудований новий пункт огляду, встановлені електронні табло з інформацією про номер і маршрут потягів на кожній платформі, перед вокзалом, і в залі очікування. Реконструйована сама будівля вокзалу і платформи. Встановлено додаткове освітлення на платформах. Зроблена дитяча зона[5].

Наприкінці травня 2018 року замінений старий автоінформатор на новий з російською та англійською вимовою оголошень диктора вокзалу. Такі зміни відбулися у зв'язку з підготовкою до Чемпіонату світу з футболу (2018).

Адреса вокзалу

Галерея

Джерела

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.