Лотте Стам-Бейсе

Шарлотте Іда Анна «Лотте» Стам-Бейсе (нім. Charlotte Ida Anna «Lotte» Stam-Beese; за народженням Бейсе; 28 січня 1903 18 листопада 1988)  — німецька архітекторка і міська планувальниця, яка працювала над реконструкцією Роттердаму після Другої світової війни.

Лотте Стам-Бейсе
Шарлотте Іда Анна Стам-Бейсе
Народження 28 січня 1903(1903-01-28)
Райзіхт, Німеччина
Смерть 18 листопада 1988(1988-11-18) (85 років)
Крімпен-ан-ден-Ейссель, Нідерланди
Країна  Німеччина /  Нідерланди
Навчання Баухаус, Архітектурний коледж в Амстердамі
Діяльність архітекторка, містобудівниця, фотографка
Містобудівні проєкти Район Пендрехт у Роттердамі
 Лотте Стам-Бейсе у Вікісховищі

Життя і кар'єра

Лотте Бейсе народилася у селищі Райзіхт (нім. Reisicht), Сілезія, Німеччина (нині Рокіткі, Польща). Після випускних екзаменів у школі у 1921 році Бейсе проходить курси стенографії та друкування, що дає їй змогу подорожувати всією Німеччиною. Два роки потому вона приїздить до Дрездену на роботу до Німецьких майстерень у Хеллєрау. Спочатку вона була офісною працівницею, але невдовзі вона отримала місце у ткацькій майстерні, де вона навчилася основам ткацтва.

У 1926 році Лотте Бейсе вступила до Баухаус, де відвідувала заняття Йозефа Альберса, курс «Аналітичне креслення» Василя Кандінського, курс «Леттерінг» Юста Шмідта, а також курси «Нарисна геометрія» і «Фізика/Хімія». Після закінчення базового курсу Бейсе пішла до ткацької майстерні Гунти Штьольцль. У семестрі 1927-1928 років вона виконала всі вимоги, необхідні для вступу до нещодавно відкритого у 1927 році факультету архітектури. Таким чином, Лотте Бейсе була першою жінкою, яка вчилась у Ханнеса Мейера та Ганса Віттвера у Баухаус. На додаток до архітектури вона вивчала основи статики, будівельні матеріали, конструкції, теплотехніку і міське планування. Рік по тому Лотте Бейсе добровільно покинула навчання у Баухаус, так і не отримавши кваліфікацію.[1]

У 1929 році Лотте Бейсе працювала у архітектурному бюро Хьюго Херінга, а згодом продовжила співпрацю з Мейером, працюючи в його офісі у Берліні. В той час Бейсе працювала над проектом національного коледжу Німецької Ліги Профспілок у Бернау. Після цього вона поїхала працювати до Брно, Чехословаччина разом з архітектором Богуславом Фуксом.

У 1930 році Лотте Бейсе поїхала разом з Ханнесом Мейером до Москви, де вони проектували місто Орськ в Сибіру під керівництвом голландського архітектора Марта Стама. Того ж року вона народила сина Петера від Ханнеса Мейера. Однак Бейсе і Мейер не були у стосунках.

У 1935 році Лотте Бейсе переїхала до Амтердама разом з Мартом Стамом, за якого невдовзі вийшла заміж. Там вона відкрила власну архітектурну фірму, де працювала до 1938 року.

Під час Другої світової війни Лотте Стам-Бейсе писала дисертацію у архітектурному коледжі в Амстердамі, де отримала диплом у 1944 році.

Лотте Стам-Бейсе була найбільш відома своєю роботою над реконструкцією міста Роттердам. У 1946–1968 роках вона працювала архітекторкою в Агентстві міського розвитку і реконструкції та входила до складу команди планувальників, які керували відновленням зруйнованого міста. Серед районів, що спроектувала Лотте Стам-Бейсе — Кляйнполдер (Kleinpolder), Вестпунт (Westpunt) та найбільш відома її робота — район Пендрехт.[2] При проектуванні вона найчастіше використовувала рядкову забудову, з якою багато працювала ще під час перебування у СРСР.

Пізніше Лотте Стам-Бейсе викладала архітектуру в Академії архітектури і міського планування в Амстердамі.

Перед початком своєї кар'єри архітекторки, Лотте Бейсе була успішною фотографкою. Хоча вона працювала з новими засобами вираження професійно тільки короткий період у 1926-1928 роках, її роботи мали значний вплив і зараз представлені в колекціях Музею сучасного мистецтва у Нью-Йорку[3], Художньому музеї Артура М. Секлєра у Кембриджі та Музей Гетті[4].

Посилання

  1. Lotte Beese. www.bauhaus100.de (англійська). Архів оригіналу за 20 серпня 2016.
  2. URBAN DESIGN PENDRECHT. http://www.architectureguide.nl (англійська).
  3. Lotte (Charlotte) Beese. http://www.moma.org (англійська).
  4. Lotte Beese. http://www.getty.edu (англійська).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.