Лоєвці

Лоєвці (МФА: [Loevtsy]) — колишнє село у Новоушицькому районі Хмельницької області. До 1970-х років знаходилось на лівому березі Дністра та межувало з Сокирянським районом Чернівецької області. Затоплене Дністровською ГЕС.

село Лоєвці
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Новоушицький район
Основні дані
Перша згадка 15 століття
Населення 0
Географічні дані
Географічні координати 48°35′41″ пн. ш. 27°12′34″ сх. д.
Водойми Дністер
Місцева влада
Карта
Лоєвці
Лоєвці
Дністровське водосховище у теперішній час.

Історія

Найдавніші археологічні свідчення перебування на території району людей відносяться до доби пізнього Палеоліту (35-10 тис. років тому)

Археологічні розкопки, що відбувалися у 20 ст. виявили сотні стоянок та курганів племінних культур в околицях Лоєвців. Частими на стоянках були знахідки кремнієвих інструментів та зброї, які виготовлялись з каменю на місцевих берегах Дністра.

Також зустрічались значні поклади кераміки та глиняних скульптур, у тому числі ліпного трипільського розписного посуду (IV—III тис. до н. е.)[1].

Перші згадки про село Лоєвці у церковних реєстрах зафіксовано з 15 століття, у 16 — 17 ст. село належало роду Лоєвських[2].

У 1702 році жителі села брали участь у повстаннях проти поміщиків[3].

У радянські часи — центр сільської Ради, за 28 км від районного центру і за 50 км від залізничної станції Кам'янець-Подільський. Сільраді були підпорядковані хутори Березівка та Пижівка з прилеглими територіями.

До приєднання Буковини у 1940 році межею села по Дністру був кордон з Румунією.

Наявність кордону була причиною малої смертності у Лоєвцях під час Голодомору. Радянська влада приховувала геноцид перед іноземцями, тому сусідство з Румунією врятувало більшість населення.

Через сприятливу продовольчу ситуацію у село массово приходили голодуючі. Також до села вів підпільний підземний тунель з ближнього хутора Пижівка, по якому транспортували їжу та пересувались люди.

Під час Другої світової війни село було окуповане німецькими військами, молодих жителів села вивозили на примусові роботи остарбайтериами.

На війні, у лавах Червоної Армії загинули десятки жителів села у боротьбі проти нацизму.

Село було відоме найбільшим в Новоушицькому районі колгоспом ім. Жданова, який обробляв 3,1 тис., га орної землі. Виробничий напрям господарства — зернові і технічні культури, м'ясо-молочне тваринництво.

Допоміжні галузі виробництва: бджільництво, овочівництво, садівництво, виноградарство і шовківництво. Колгосп вирощував високі врожаї тютюну (в середньому 14,6 цнт з га).

В селі існували — восьмирічна школа, клуб, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, майстерня побутового обслуговування.

Після затоплення населення села мігрувало у прилеглі села Березівку та Пижівку та інші населені пункти Хмельницької області та України.

Клімат, ландшафт та природні ресурси

Лоєвці на фрагменті карти Подільської губернії кінця 19 ст

Кліматична зона Континентальний клімат

Природна зона — Лісостеп

Прилеглі до Лоєвців території є складовою частиною Подільських Товтр.

Саме село знаходиться у Дністровському каньйоні.

Після створення Дністровської ГЕС на схилах Дністровського каньйону відбулась рекультивація та відновлення місцевих лісів.

Тут проживають занесені у Червону книгу України види тварин та рослин. На плато в околицях Березівки та Пижівки наявний ареал рідкісних польових та лугових рослин.

У водосховищі займаються любительським виловом риби. Також в околицях розвиваються відпочинкові бази та яхт-клуб.

Люди

В селі народився Созанський Вадим Андрійович (1909—?) — український архітектор.

Примітки

  1. Петраш, Ігор Володимирович; Шпаковський, Сергій Михайлович; Климчук, Василь Васильович (2018). Новоушиччина: iсторiя у пам’ятках. https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2016/12/Nip.pdf (українською). Хмельницький: Поліграфіст.
  2. Труды подольского епархиального историко-статистического комитета (1901). resource.history.org.ua. Процитовано 13 січня 2020.
  3. Лоївці с. www.pslava.info. Процитовано 14 січня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.