Лукаш Сапіга

Лукаш Сапіга (пол. Lukasz Sapieha; бл. 1552 1626) — заможний шляхтич Київщини часів Речі Посполитій.

Лукаш Сапіга
дворянин господарський
1596  1626
Народився бл. 1552
Помер 1626
Батько Михайло Сапіга
Мати Марушка Фальківна
У шлюбі з Софія Кмітянка
Діти 1 син
Релігія православ'я
католицтво

Життєпис

Походив з руського шляхетського роду Сапіг гербу Лис. Стосовно походження Лукаша деякий час панували дискусії. Одні розглядали його як сина Федора (Фрідриха) або Павла Сапіг і відповідно онука Івана Семеновича Сапіги. Втім, ґрунтовні дослідження довели, що Лукаш був сином Михайла Івановича Сапіги й онуком Івана Богдановича Сапіги (воєводи вітебського).

Мав незначну кар'єру, більше уваги приділяв розвитку власних маєтностей. Між 1594 та 1597 роками оженився з Софією, донькою на той час померлого Філона Кміти. 1596 році стає дворянином господарським. Лукаш Сапіги допоміг дружині поділити родинний спадок з її сестрою Богданою, дружиною князя Юрія Друцького-Гірського, після смерті їх брата Лазаря (що сталося у 1594 році). Як наслідок, дружині дісталась чорнобильська волость. Згодом набув титулу графа, проте обставини цього невідомі. З початку 1600-х років підписувався як граф на Чорнобилі. Також був власником Товстого Лісу.

1613 році дружина Сапіги змогла отримати від сестри рештку спадку, оскільки та на той час овдовіли й не мала дітей. Це була Веледницька волость та маєтності Замисловичі, Рокитне, Антонів, Мокалевичі, Веприн (Сапіга перейменував його на Лукашів).

Невідомо за яких обставин навернувся до католицтва. Надалі був фундатором костелів, зокрема разом з дружиною заснував домініканський монастир у Чорнобилі. 1623 року продав Рокитне роду Гойських. 1624 року помирає дружина Сапіги, а 1625 року — єдиний син Самійло. Після цього відписав Замисловичі єзуїтам Вінниці, а решту майна заповів родичеві Леву Сапізі. Помер Лукаш Сапіга 1626 року.

Джерела

  • Boniecki A. Poczet rodów w Welkiem Księstwie Litewskiem w XV i XVI wieku. — Warszawa, 1883. — S. 132
  • Літвін Г. З народу руського. Шляхта Київщини, Волині та Брацлавщини (1569—1648) / Пер. з польськ. Лесі Лисенко. -К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2016. — С. 372—373
  • Łukasz Sapieha h. Lis

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.