Ляшенко Агнеса Денисівна

Ляшенко Агнеса Денисівна (нар. 11 вересня 1936(19360911), Чернігів) — українська майстриня вишиваних ікон. Заслужений майстер народної творчості України (2003).

Ляшенко Агнеса Денисівна
Народження 11 вересня 1936(1936-09-11) (85 років)
м. Чернігів, УРСР
Національність українка
Країна  СРСР Україна
Жанр вишивання ікон
Діяльність художниця
Напрямок вишивання напівхрестиком, вишивання бісером
Роки творчості 1994-
Нагороди

Біографія

Сім'я

Батько — Денис Федосович Городній, родом із села Павлівка Ріпкинського району Чернігівської області. Закінчив зоотехнікум у Любечі. У другу світову війну був мобілізований до Радянської армії.

Мати — Овчаренко Ірина Максимівна, за професією зоотехнік.

Дитинство та зрілі роки

Народилася 11 вересня 1936 року в місті Чернігів. У дитинстві любила вишивати. Закінчила Ленінградський хіміко-фармацевтичний інститут (1959 р.). 35 років працювала провізором в аптечній системі. Була однією з найкращих у своїй професії.

У 1991 році вийшла на заслужений відпочинок і почала займатись улюбленою справою вишиванням.

Початок творчості

З 1991 року вишивала природу, натюрморти.

У 1993 році Агнеса Денисівна вишила вінчальні ікони для внуків. З цього і розпочався новий період творчості. Вивчає іконографію.

Особливості техніки

Майстриня вишиває, в основному, ікони Чернігівщини. Перед тим, як перенести малюнок ікони на тканину, вивчає літературу про цю ікону. Потім робить ескіз[1] на тканині і голкою "малює"[2] різними нитками.

Техніка — напівхрестик, гладь, тамбурний шов. Нитки різні: синтетичні, муліне, шовкова заполоч. [3] Майстриня вишиває не за готовими схемами, а за власними. Руки і лики святих теж вишиті. Це — головна відмінність від інших майстрів. Обрамлення вишитих ікон — елемент творчості.

Головна тема її творчості — образи святих та видатних діячів православ'я України. Улюблений образ майстрині — Богоматір з немовлям. Її руками створена ціла галерея образів Божої матері: «Чудотворна Богородиця Любецька», «Чудотворна Чернігівсько-Іллінська», «Бородиця Оранта», «Богородиця Милування», «Богородиця Руденська», «Богородиця Іржавецька», «Богородиця Леньківська», «Богородиця Новодворська» та ін. Всіх їх єднає священна місія материнства, любов до дітей, тривога матері за їх майбутнє.

Великий доробок — ікони з ликами святих — образи Святителя Миколая, Святого Феодосія, Великомучениці Варвари, Параскеви П'ятниці, Архангела Михаїла та інших. У творчому доробку також є портрети Т. Шевченка, Л. Українки, Б. Хмельницького.

З 2000 року вишиває ікони бісером. Серед найвідоміших: «Спас Нерукотворний», «Чудотворна Іверська», «Чудотворна Замилування», «Ісус Христос», «Ангел з золотим волоссям», "Микола Чудотворець та ін.

Мистецький доробок майстрині (50 вишитих нитками і 25 бісером ікон) високо оцінюється мистецтвознавцями та любителями прекрасного на численних персональних виставках.

Ікони в церквах та в колекціях

Ікони чернігівської вишивальниці знаходяться у музеях Києва та Чернігова, Софійському соборі (Київ), Катерининській церкві і Єлецькому монастирі (Чернігів), у приватних колекціях України, Німеччини, Росії та Канади.

Виставки

Всього було більше 40[4] персональних виставок:

Галерея (виставка 2014 року у Чернігові)

Примітки

Література

  • Давиденко М. Кольори щедрого серця // Чернігівський вісник. — 2 червня 1999. — № 37 (571). — С. 4.
  • Куценко П. Під спасенним крилом милосердя і любові // Деснянська правда. — 1995. — 6 січня. — С. 3.
  • Куценко П. Таїна в людському серці // Деснянська правда. — 2000. — 12 лютого. — С. 4.
  • Ляшенко А. Вишивані ікони: Альбом. — Чернігів : РВК «Деснянська правда», 1999. — 44 с.
  • Немирівська Т. Вишите сокровення // Українська культура. — 2008. — № 3. — С. 48.
  • Павленко С. Тридцять іпостатей гаптованого дива // Голос України. — 1998. — 22 травня. — С. 16.
  • Сніговій О. Доля вишита хрестиком // Гарт. — 1996. — 9 серпня. — С. 4.
  • Чернякова О. Тихе сяйво святого образу // Чернігівські відомості — 1996. — 9 серпня. — С. 5.
  • Павленко С. Тридцать ипостасей вышитого дива // Голос України. — 1998. — 22 мая. — С. 16.
  • Река В. Лики святых на полотне // Рабочая газета. — 2003. — 25 апреля. — С. 5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.