Мастоптоз
Мастоптоз — опускання і втрата пружності молочними залозами, природний ефект старіння. Попри поширені уявлення[1][2], не пов'язаний з грудним вигодовуванням[3] і не профілактується носінням бюстгальтера. Носіння бюстгальтера, згідно з новими дослідженнями, навпаки провокує обвисання грудей[4].
Мастоптоз — природний ефект старіння[5], а також генетично обумовлена ознака. Швидкість і виразність мастоптозу залежать від спадковості, паління, індексу масит тіла, кількості вагітностей, розміру грудей до вагітності і віку[6].
Спадковість визначає еластичність і розмір грудей, а також баланс жиру і залозистої тканини. Набір ваги зі збільшенням грудей і зростанням їх еластичності також впливають на розвиток мастоптозу.
Пластичні хірурги класифікують мастоптоз за положенням соска стосовно складки під грудьми (точки, в якій нижня поверхня грудей кріпиться до грудної клітки). На останній стадії мастоптозу соски знаходяться нижче від складки і спрямовані вниз.
Модифікована шкала Рено для визначеності стадійності мастоптозу[7]:
- I: легкий птоз: сосок знаходиться на рівні складки і над більшістю решти тканини;
- II: середній птоз: сосок знаходиться під складкою, але вище більшості решти тканини;
- III: розвинений птоз: сосок нижче складки і на рівні максимальної проекції грудей;
- IV: сильний птоз: сосок набагато нижче складки і спрямований в підлогу.
- Псевдоптоз — сосок знаходиться або на рівні складки, або над нею, але нижня частина грудей відвисає за неї; зазвичай проявляється після припинення грудного вигодовування.
- Паренхіматозна диспропорція — складка знаходиться дуже високо, у нижній частині грудей недостатньо повноти, сосок і ареола відносно близькі до складки. Зазвичай це вада розвитку[8].
Структура грудей
Грудна залоза не містить м'язів і складається з м'якої залозистої тканини, молочних залоз, молочних проток, жирової тканини і куперових зв'язок.
Залози протягом життя майже не змінюються, варіює тільки кількість жиру навколо залози. Хоча точні механізми, що визначають форму і розмір грудей, більшою мірою невідомі[9], ключовою тут є кількість і розподіл жирової тканини (і, меншою мірою, залозистої). Куперові зв'язки трохи[уточнити] допомагають тримати форму грудей за рахунок сполучної тканини, хоча їх безпосередня функція поки не з'ясована[10][11].
Причини
Хоча операції з корекції мастоптозу — мастопексії — є одними з найпоширеніших серед пластичних операцій (понад 100000 в США щорічно), дослідження причин і факторів ризику мастоптозу залучили мало уваги з боку медичного співтовариства. Так, огляд Реньо 1976 року вказує серед причин нестачу жіночих статевих гормонів, втрату ваги, дерматохалазію і післяопераційні ускладнення[12], а розділ довідника з естетичної грудної хірургії 1990 року вказує два додаткові фактори: надмірна вага грудей (понад 400 г) і слабкість зв'язок[13]. Ці висновки ґрунтуються на особистому досвіді лікарів і здоровому глузді, але не підтверджені науковими дослідженнями.
Мастоптоз частково визначається спадковими факторами — еластичністю шкіри, щільністю грудей (співвідношенням легкого жиру до важких залоз). Частково він викликається старінням залозистої тканини.
Пластичний хірург з університету Кентуккі Брайан Ринкер повідомив, що зустрічав безліч жінок, які вважали, що груди втрачають форму через грудне вигодовування, причому ця версія була звичною і серед медичних працівників[14]. Він вирішив з'ясувати, чи так це, і з 1998 по 2006 рік проінтерв'ював разом з іншими дослідниками 132 жінок, які збиралися робити операцію зі збільшення грудей або підтяжку. Аналіз історій хвороб цих жінок, їх індексів маси тіла, кількості вагітностей, розміру грудей до вагітності і паління. Результати досліджень були оприлюднені на конференції і в журналі Американського товариства пластичної хірургії (англ. (англ. American Society of Plastic Surgeons)[15].
Згідно з дослідженням, факторами ризику для розвиткц мастоптозу є вік, періоди схуднення більш ніж на 50 фунтів (біля 20 кг), високий індекс маси тіла, великі розміри чашок використовуваних бюстгальтерів, кількість вагітностей і паління. Зв'язку розвитку обвисання грудей з наявністю і тривалістю грудного вигодовування, регулярними вправами на розвиток м'язів верхньої частини торсу і набором ваги при вагітності дослідження не виявило. Крім того, мастоптоз посилюється з кожною вагітністю, а куріння посилює мастоптоз в післяпологовому періоді[16]. Ринкер пов'язує[17] це з тим, що паління знищує підтримуючий груди еластин[18]. Крім того, мастоптоз природньо розвивається з віком через тяжіння Землі, що сильніше впливає на жінок з великим розміром грудей. Четвертою причиною були набір ваги і схуднення.
Як зазначає Рінкер, результати дослідження не можна прямолінійно поширити на всіх жінок, оскільки його дизайн — ретроспективне нерандомізироване дослідження пацієнток, які бажають скорегувати свої груди — не дозволяє цього, зміщуючи дані в бік сильнішої представленості жінок з вираженим мастоптозом.
Біг
Під час бігу груди рухаються в трьох вимірах (вертикально, горизонтально і всередину/назовні), описуючи вісімку. Вільний рух великих грудей без підтримки може посилювати обвисання[19]. Досліджено, що при бігу понад 50 % рухів грудей вертикальні, 22 % горизонтальні і 27 % — всередину і назовні[20]. За дослідженням 2007 року, серед спортивних бюстгальтерів більш ефективні ті, у яких кожна з грудей знаходиться в окремій кишені (зменшують переміщення у двох напрямках), а не компресійні, що притискають груди до тіла (лише в одному)[21]. Раніше вважалося, що бюстгальтери з окремими порожнинами для кожної груді потрібні тільки жінкам з великим розміром, а маленькі і середні груди краще утримувати компресійними бюстгальтерами.
Вагітність
Під час вагітності яєчники і плацента виробляють естрогени і прогестерон, які стимулюють від 15 до 20 часточок молочної залози. При кожній вагітності груди розтягуються і стискаються при наборі і втраті ваги. До того ж, навіть після закінчення лактації залози залишаються збільшеними деякий час, що посилює мастоптоз.
Вік
Після настання менопаузи мастоптоз посилюється через зниження еластичності шкіри[22]. Частково це викликано зменшенням кількості естрогенів, які, крім прямого впливу на повноту та еластичність тканини, також потрібні для підтримки рівня колагену, з якого більшою мірою складається сполучна тканина грудей (з віком вона всихає).
Бюстгальтери
Оскільки груди не містять м'язів, їх форму неможливо змінити з допомогою фізичних вправ. Багато жінок помилково вважають, що носіння бюстгальтера запобігає обвисанню грудей[23]. Ні дослідники, ні виробники бюстгальтерів, ні працівники охорони здоров'я не знайшли підтвердження цієї теорії[24]. Виробники бюстгальтерів обережно стверджують, що бюстгальтери впливають на форму грудей тільки при носінні[25].
Бюстгальтери не запобігають мастоптозу
Роберт Манселл (англ. (англ. Robert Mansell), професор хірургії в Університетському госпіталі Вельсу в Кардіффі, стверджує, що «не бюстгальтери оберігають груди від обвисання, беручи до уваги розтягування грудних лігаментів і провисання в зрілому віці, це відбувається дуже часто і саме по собі, а причиною цього є вага, часто важких грудей, а їх власниці носять бюстгальтери, що не запобігає мастоптозу»[kament 1]. Джон Діксі (англ. (англ. John Dixey), який у той час обіймав позицію CEO компанії Playtex, погодився з Манселлом: «У нас немає медичних доказів того, що носіння бюстгальтера може запобігти мастоптозу, тому що груди — не м'яз, і їх неможливо тримати у формі»[26].
Дебора Франклін (англ. (англ. Deborah Franklin), авторка статей з медицини та науки, в журналі Health порівняла міф про постійне носіння бюстгальтера з аналогічним повір'ями щодо корсетів[27][28].
Франклін взяла інтерв'ю у Христини Гейкок, хірургині в Медичному університеті Нью-Джерсі і експертки в галузі спортивної медицини[29]. Докторка Гейкок сказала про те, що лігаменти Купера не мають ніякого відношення до опорної тканини і лише ділять груди на частини. Вона також зазначила, що груди починаєють обвисати з віком, і зазвичай це сильніше виражено у жінок з великим розміром грудей, але мастоптоз не має відношення ні до лігаментів, ні до розміру грудей. Вона порадила носити бюстгальтер у випадку, якщо жінка відчуває біль при вправах або якщо їй хочеться створити певний стиль в одязі, але в цілому навіть якщо жінка з великими грудьми буде займатися без ліфа, це не призведе до незворотних змін, а жінки з розміром A часто найбільш комфортно себе почувають зовсім без бюстгальтера.
Бюстгальтери викликають мастоптоз
У Франції було проведено три багаторічних дослідження, які довели, що у жінок, які не носять бюстгальтерів під час спортивних вправ, мастоптоз не сильніший, ніж у тих, що носять, і що груди можуть сильніше обвисати від носіння бюстгальтера[30]. Докторка Летиція П'єро і доктор Жан-Дені Руайон, спортивний лікар в академічній клініці, провели декілька досліджень, присвячених впливу бюстгальтерів на мастоптоз.
У 2003 році П'єро опублікувала результат річного дослідження[31], в якому детально досліджувала 33 жінок, які займалися спортом принаймні 4 години на день. Вони погодилися на рік зовсім припинити носити бюстгальтер. Чотири рази проводилися біометричні дослідження грудей і сосків. Перед початком дослідження більшість жінок повідомило про те, що відчувають невеликий дискомфорт при носінні бюстгальтера, а до кінця року 88 % повідомили, що у них посилилося відчуття комфорту. Оцінка фізичного стану пацієнток показала посилення м'язів-обертачів і грудних м'язів, меншу кількість стрий і загальне поліпшення положення соска по відношенню до плечового суглобу. Груди не тільки не обвисли, але стали більш пружними[32].
Даний результат був підтверджений Руайоном в 2007, коли він опублікував трирічне дослідження 250 француженок[33][34]. Досліджувалась відносна висота соска по відношенню до ключиці в положеннях стоячи і лежачи. Вимірювання проводилися щопівроку. У досліджених жінок відстань від соска до плеча зменшилася, а становище соска по відношенню до нижньої частини грудей покращився. Дослідник дійшов висновку, що бюстгальтери не покращують форму грудей.
У 2013 році Руайон оновив свої знахідки після 15 років вивчення анатомії 320 жінок віком до 35 років[35]. Він прийшов до висновку про те, що бюстгальтери є «помилковою необхідністю», і що багатьом жінкам вони просто не потрібні[36]: «З медичної, фізіологічної і анатомічної точок зору груди не отримують ніякої користі»[kament 2]. Згідно з попередніми результатами дослідження, груди тих жінок, які ходили без бюстгальтера понад рік, були пружніші і менше піддавалася мастоптозу. Одним з прикладів була жінка з некомфортно великими грудьми, через два роки неносіння бюстгальтера відбулося поліпшення[37]. Доктор Руайон припустив, що при носінні бюстгальтерів підтримуючі лігаменти слабшають за відсутності навантаження, що викликає в'ялість при знятті бюстгальтера. Методологія досліджень, втім, була піддана сумнівам[38].
У менш масштабному японському дослідженні 11 жінок віком від 22 до 39 років вимірювали при тримісячному носінні «добре підібраного» бюстгальтера і при відсутності бюстгальтера ще три місяці. Результати дослідження показали, що в першому випадку груди були більшими і розташовувались нижче. Значення окружності під грудьми зменшилися, а над грудьми — збільшилися, нижня частина грудей перемістилася вниз і назовні. Цей ефект був сильніше виражений у жінок з великим розміром. Це може бути пов'язано з видом використаних бюстгальтерів, оскільки після їх зняття спостерігалося поліпшення.
Лікування
Деякі жінки з мастоптозом проходять пластичну операцію з підтяжки грудей[39][40]. Іноді при цьому також вводяться імпланти.
Коментарі
- Bras don’t prevent breasts from sagging, with regard to stretching of the breast ligaments and drooping in later life, that occurs very regularly anyway, and that’s a function of the weight, often of heavy breasts, and these women are wearing bras and it doesn’t prevent it.
- Medically, physiologically, anatomically—breasts gain no benefit from being denied gravity.
Примітки
- Perkins, Sharon; Vannais, RN, Carol. Debunking Breastfeeding Myths. Dummies.com. Процитовано 31 липня 2013.
- LaFleur, R.N., Elizabeth. Are sagging breasts inevitable after breast-feeding?. Mayo Clinic. Процитовано 31 липня 2013.
- Sagging Breasts. Channel 4. 2009. Архів оригіналу за 2 травня 2008. Процитовано 3 лютого 2012.
- Ashizawa K., Sugane A., Gunji T. . — Т. 19. — PMID: .
- David C. Dugdale, III. (30 листопада 2012). Aging changes in the breast. MedlinePlus. Архів оригіналу за 27 липня 2013. Процитовано 17 вересня 2013.
- Campolongo, Marianne. (5 грудня 2007). What Causes Sagging Breasts?. Архів оригіналу за 15 травня 2012. Процитовано 26 січня 2012.
- Younai, S. Sean. Breast Sagging - Ptosis. Архів оригіналу за 28 грудня 2011. Процитовано 4 лютого 2012.
- Anatomy of Breast Ptosis – How Breasts Sag. Процитовано 4 лютого 2012.
- Page K.A., Steele J.R. . — Т. 27. — DOI: . — PMID: .
- Female Intelligence Agency: Basic breast anatomy. 007b.com. Процитовано 26 квітня 2010.
- Breast Anatomy and Physiology – Breast Health (Non-Cancerous Breast Issues). Imaginis The Women's Health Resource. Процитовано 28 квітня 2010.
- Regnault P.. . — Т. 3. — PMID: .
- Hinderer Ulrich T. {{{Заголовок}}}. — P. 565. — ISBN 9780721632070.
- Lauersen Niels H., Stukane E. {{{Заголовок}}}. — ISBN 978-0-449-91241-6.
- Rinker B., Veneracion M., Walsh C. . — Т. 28. — DOI: . — PMID: .
- Rinker B., Veneracion M., Walsh C.P. . — Т. 64. — DOI: . — PMID: .
- Breastfeeding Does Not Make Breasts Sag, Study Suggests
- Slowik N., Ma S., He J., Lin Y.Y., Soldin O.P., Robbins R.A., Turino G.M. . — Т. 140. — DOI: . — PMID: .
- Toffelmire, Amy. Why do breasts sag?. MedBroadcast.com. Архів оригіналу за 16 вересня 2013. Процитовано 3 лютого 2012.
- Healthy Breast: Why You Should Wear Sports Bras on Every Workout?. Архів оригіналу за 23 серпня 2012. Процитовано 4 лютого 2012.
- Scurr Joanna C., White Jennifer L., Hedger Wendy. . — Т. 28. — DOI: . — PMID: .
- De la Torre, J.I. (2009). Breast Mastopexy. Процитовано 2 лютого 2012.
- Female Intelligence Agency: Why do women wear bras?. 007b Breast. Процитовано 10 травня 2011.
- Female Intelligence Agency: What causes sagging of breasts?. 007b Breast.
- Cawthorne., Simon (November 2000). Bras, the Bare Facts. Channel 4.
- Stuart, Julia. (2 листопада 2000). Don't burn your bra just yet. The Independent. Процитовано 4 лютого 2012.
- Deborah Franklin. . — Т. 6.
- Franklin., Deborah (26 травня 1993). Busted! Let's Uplift The Truth And Separate The Myth From All Those Reasons Mother Gave Us For Wearing A Bra. Health Magazine /Universal Press Syndicate. Процитовано 19 лютого 2011.
- Christine E. Haycock, MD. 29 жовтня 2004. Архів оригіналу за липень 20, 2011. Процитовано 19 лютого 2011.
- Haton, Sandrine. Rester naturelle pour votre santé (фр.). Архів оригіналу за 17 червня 2013. Процитовано 5 грудня 2012.
- Pierrot Laetitia. .
- Le soutien-gorge en question (The Bra in Question) (фр.). Архів оригіналу за 26 лютого 2013. Процитовано 14 червня 2017.
- Mislin, Claude. Santé Le port du soutien-gorge déconseillé par un médecin bisontin (фр.). Alsace Lepays. Архів оригіналу за вересень 28, 2007. Процитовано 9 травня 2013.
- Cascua, Stéphane. (June 2009). Soutien-Gorge: Ami Des Sportives? (фр.). Sante Sports Magazine. Архів оригіналу за 7 лютого 2013. Процитовано 5 грудня 2012.
- Tara Oakes (12 квітня 2013). French scientist bemused by buzz over bra research. Reuters. Архів оригіналу за 12 квітня 2013. Процитовано 16 вересня 2013.
- Donnelly, Laura. (11 квітня 2013). Research suggests bras do no good. Telegraph UK. Архів оригіналу за 14 вересня 2013. Процитовано 9 травня 2013.
- Le port du soutien-gorge déconseillé par un médecin bisontin (фр.). Архів оригіналу за жовтень 4, 2008. Процитовано червень 14, 2017.
- Rebecca Watson. (17 квітня 2013). Don’t Burn Your Bra for Science Just Yet. The Committee for Skeptical Inquiry. Архів оригіналу за 19 квітня 2013. Процитовано 16 вересня 2013.
- Mastopexy на eMedicine
- Smith, Dr. R. Scott. Fuller Breasts: A Woman's Guide to Breast Augmentation. Breastbook.com. Архів оригіналу за 24 лютого 2015. Процитовано 14 червня 2017.
Література
- Soutien-gorge de sport, in Thierry Adam, Gynécologie du sport. Springer 2012, pp 305-309
- Facteurs de l évolution morphologique du sein après arrêt du port du soutien-gorge : étude ouverte préliminaire longitudinale chez 50 volontaires. Olivier Roussel; Jean-Denis Rouillon; Université de Franche-Конте. Faculté de médecine et de pharmacie. Thèse ' exercice : Médecine : Besançon : 2009.