Мечеть Ала ад-Діна (Конья)

Меч́еть Ала ад-Діна (тур. Alâeddin Camii) — найстаріша архітектурна пам'ятка в турецькому місті Конья. Мечеть розташована на центральному (історичному) міському пагорбі, також носить ім'я Ала ад-Діна. Вона є усипальницею сельджуцьких султанів.

Мечеть Ала ад-Діна
37°52′24″ пн. ш. 32°29′34″ сх. д.
Тип споруди мечеть
Розташування  Туреччина, Конья
Початок будівництва 1235
Стиль ісламська архітектура
Належність іслам
Мечеть Ала ад-Діна (Конья) (Туреччина)
 Мечеть Ала ад-Діна у Вікісховищі

Історія

Мечеть Ала ад-Діна в 1849 году

Після захоплення Коньї сельджуками в 1080 році багато візантійських культових споруд поступово перебудовуються в мечеті. В основі мечеті Ала ад-Діна також знаходиться візантійська базиліка. Перші перебудови почалися в 1150 році під час правління султана Масуда I[1]:391. До цього ж періоду відноситься мінбар з ебенового дерева, виготовлений у 1155 році і є найдавнішим зразком сельджуцького мистецтва в Анатолії[2]. До цього ж часу відносяться кахельний міхраб і центральний купол.

Масштабні роботи з реконструкції та розширення мечеті розгорнулися в 1219 році за султана Кей-Кавусе I. При ньому створюється монументальний фасад з північної сторони, із виглядом на місто й палац султанів. Тоді ж починає зводитися й мармурова гробниця султанів, проте смерть Кей-Кавуса зупинила ці роботи. Відновлені вони були вже  його братом і наступником султаном Ала ад-Діне Кей-Кубаде I. За розпорядженням Ала ад-Діна в головному залі мечеті в 1235 році встановлюються 42 колони.

Після цього протягом більш ніж шести з половиною століть мечеть практично не змінювалася. Тільки в 1891 році був зведений мінарет і створений новий мармуровий міхраб[1]:117.

Султани Руму, поховані в мечеті

Анонімний мавзолей

Також при Кей-Кавусі I була споруджена, але не повністю завершена, восьмикутна гробниця, зараз відома як Adsız Türbe, що перекладається як «Анонімний мавзолей», так як досі не відомі імена похованих у ній людей.

Примітки

  1. Jonathan M. Bloom; Sheila Blair (2009). The Grove Encyclopedia of Islamic Art and Architecture 2. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-530991-1.
  2. Scott Redford, The Alaeddin Mosque in Konya Reconsidered, Artibus Asiae, Vol. 51, No. 1/2, 1991

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.