М'ята

М'я́та (Mentha) — рід рослин родини глухокропивових. Усі види (згідно з Plants of the World Online 24 види[1]) дуже запашні, більшість з них містить багато ментолу. Слово «м'ята» є «словом-вандервортом», поширеним у багатьох мовах і похідним від спільного джерела: прасл. *męta, *męty походить від грец. μίνθη, через латинське, й можливо, германське посередництво[2].

М'ята
Mentha spicata
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина: Nepetoideae
Триба: Mentheae
Рід: М'ята (Mentha)
L., 1753
Типовий вид
Mentha spicata
Вікісховище: Mentha

Рослини роду м'ят суттєво різняться за хімічним складом утворених при метаболізмі летких речовин метаболітів, так званих ЛАР. Це проявляється в різному запаху, та в різному складі ефірних олій.

Перцева м'ята (велике листя) та корсиканська

Опис

Трави однорічні або багаторічні, ароматичні, часто з кореневищами або зі столонами. Верхнє листя сидяче або майже сидяче, краї зубчасті, дрібнозубчасті або округлозубчасті; приквітки від ланцетних до лінійних. Суцвіття від 2–6 до багатоквіткових. Чашечка від лійкоподібної до дзвоноподібної, 10-13-жильна, горло голе або волосисте, кінцівка однаково 5-зубчаста або 2-губна, верхня губа 3-зубчаста, нижня губа 2-зубчаста. Віночок воронкоподібний, ± рівний або майже рівний, кінцівка 4-лопатева; часточки рівні, цілі, верхня частка трохи ширша. Тичинки 4. Горішки малі, яйцюваті чи кулясті, сухі, гладкі або злегка горбчасті, верхівка округла, рідко волосиста[3][4].

Види

Поширені в Україні

Інші види

Гібридні види

  • М'ята перцева (Mentha x piperita)
  • М'ята споріднена (Mentha × gentilis)
  • М'ята кільчаста (Mentha × verticillata)

Поширення

Представники роду поширені здебільшого в помірних областях Північної півкулі, але кілька видів — у Африці, Південно-Східній Азії й Австралазії. Ряд видів широко культивується в багатьох регіонах світу через ароматичні властивості й було розроблено багато сортів[1][3].

Застосування

М'ята широко використовується — в харчових продуктах, в косметиці м'ята японська (Mentha arvensis) і м'ята перцева (Mentha piperita), в фітотерапії та ароматерапії (м'ята перцева, м'ята водяна (Mentha aquatica), м'ята болотна (Mentha pulegium), та ін.) а також в фармакології (переважно настоянка м'яти перцевої). Із свіжої та висушеної трави м'яти перегонкою одержують ефірну олію, з якої одержують натуральний ментол (переважно кристализаціею при −40 °C). При вживанні у великих кількостях м'ята може стати причиною погіршення сну, серцевих болів і зниження лібідо у чоловіків. М'ята протипоказана у разі індивідуальної непереносимості, під час вагітності і лактації та дітям до 5 років

М'ята застосовується як харчова рослина для вигодовування деяких метеликів, у тому числі метелика Buff Ermine.

Хемотипи та головні компоненти

Найвідомішими компонентами, що зумовлюють аромат свіжої м'яти, та її використання, є ментол та ментон. У м'яті у незначній кількості міститься також терпен ментлактон.

Інше

  • На честь цього роду рослин названо астероїд 1078 Мента.

Примітки

  1. Plants of the World Online. Kew Science. Процитовано 11.08.2020. (англ.)
  2. Мята // Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
  3. Flora of China. eFloras. Процитовано 11.08.2020. (англ.)
  4. Flora of Pakistan. eFloras. Процитовано 11.08.2020. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.