М1А2

M1A2 — є модифікованими наступником танку M1A1, розроблений корпорацією General Dynamics у 1988. Основною метою оновлення було покращення системи керування вогнем. Серійне виробництво основного бойового танку M1A2 «Abrams» було розпочато у 1992. На теперішній час M1A2 є одним з найкращих основних бойових танків у світі. У журналі «Military Ordnance» за 1998 рік танк M1A2 стоїть на другому місці серед основних танків у світі. Перевищує M1A2 лише німецький «Leopard 2A5». У журналі приділено увагу мобільності, вогневій потужності та захисту.

M1A2 Abrams

M1A2 Абрамс
Тип основний бойовий танк
Походження  США
Історія використання
На озброєнні 1992 — по т.ч.
Оператори див. Оператори
Історія виробництва
Розробник Chrysler Defense
General Dynamics Land Systems
Розроблено 1988
Виробник General Dynamics
(Lima Army Tank Plant)
Виготовлена
кількість
див. Кількість
Варіанти див. Варіанти
Характеристики
Вага 62,5 т
Довжина з гарматою: 9,83 м
корпусу: 7,92 м
Ширина 3,48 м
Висота 2,44 м
Екіпаж 4

Броня композитна, Чобхем
Головне
озброєння
120 мм гладкоствольна гармата
Другорядне
озброєння
2 x 7,62-мм кулемети
1 x 12,7-мм кулемет
Двигун Газова турбіна Honeywell AGT1500
1500 кс
Операційна
дальність
425 км
Швидкість 67 км/год

Озброєння

Гладкоствольна 120-мм гармата M256 зроблена німецькою компанією «Rheinmetall». Боєкомплект M256 складається з двох видів унітарних снарядів: підкаліберного бронебійного M827, з вольфрамовим осереддям або осереддям зі збідненого урану, з піддонами які відокремлюються; багатоцільового кумулятивного та осколково-фугасного снарядів M830. Крім того існує ряд навчальних снарядів. Кількість снарядів складає 40 штук замість 50 на танку М1. Гармата оснащена ежектором та термокожухом. Відділення з боєкомплектом відокремлено від відділення екіпажу броньованими екранами. У відділення є свій люк через який завантажується боєкомплект. Крім того відділення має спеціальну конструкцію яка спрямовує енергію вибуху, при прямому влучанні у боєкомплект і його підриві, назовні для захисту екіпажу.

Додаткове озброєння складається зі спареного 7,62-мм кулемету, такого ж кулемета поряд з місцем заряджаючого та 12,7-мм зенітного кулемету розташованого перед люком командира. З останнього можна вести вогонь при закритому люці за допомогою телескопічного прицілу. Димову завісу можна поставити за допомогою термо-димового обладнання у двигуні та шістьох димових гранатометів L8A1 з обох боків башти.

Захист

M1A2 має багатошарову броню подібну до британської броні «Чобхем». Корпус і башту спереду можна захистити за допомогою плит зі збіднілого урану. Крім того броньовий захист можна збільшити за допомогою плит з осадом урану та протикумулятивних екранів розташованих на даху башти. Вага танку збільшилася на 1,5 т порівняно з M1A1. Опір передньої броні башти і корпусу має товщину еквівалентну 700 мм для бронебійних та 850 мм для кумулятивних снарядів.[1]

Танк має систему захисту від зброї масового ураження. Ця система подає очищене прохолодне повітря у маски членів екіпажу і підвищує тиск у танку для запобігання проникнення радіоактивного попелу і пилу. Також встановлено систему попередження про пожежу. M1A2 «Abrams» оснащено обладнанням для радіологічної та хімічної розвідки, системою пожежогасіння, обігрівачем та засобами зв'язку.

Система керування вогнем та прилади спостереження

Ефективність системи керування вогнем була збільшена шляхом об'єднання попередніх та нових систем та пристроїв у загальну бортову інформаційну систему IVIS яку планували встановити разом з навігаційною системою NAVSTAR-JRS та автоматичним комплексом пошуку, оповіщення і розпізнання цілей MTAS.

Незалежний тепловізійні пристрій огляду командира Raytheon (CITV) дає можливість вести незалежне стабілізоване спостереження у день та ночі з кутом огляду 360 градусів, з автоматичним скануванням секторів, автоматичним наведенням на ціль за прицілом навідника та резервним веденням вогню.

Водій має модернізовані прилади огляду. Замість інфрачервоного пристрою нічного бачення він використовує тепловізійний пристрій. У водія встановлено три перископи, центральний з яких може бути замінено на нічний перископ з посиленням зображення. Кут огляду перископів складає 120 градусів. Покращена система бачення водія Raytheon (DVE), AN/VSS-5, базується на 328 x 245 елементній неохолоджуваній інфрачервоній матриці, яка працює з хвилями довжиною від 7,5 до 13 мікрон. Тепловізор водія Raytheon, AN/VAS-3, встановлювався на танки M1A2 Abrams для Кувейту.

На танках M1A2 Abrams встановлено двоплощинний основний приціл навідника Raytheon (GPS-LOS) який підвищує шанси ураження першим снарядом, через швидке наведення на ціль і точне наведення гармати. Тепловізійна система (TIS) має збільшення x10 у вузькому полі огляду та x3 у широкому. Теплове зображення відображується в окулярі прицілу навідника разом з вимірюванням відстані від лазерного далекоміра.

Цифровий обчислювач стрільби танку M1A2 «Abrams» створено Computing Devices Canada. Комп'ютер автоматично підраховує рішення для ведення вогню на базі: напрямку кута вимірювання; вигону гармати, який обчислено з дульної системи відліку; швидкості вітру; даним з маятникового датчику нахилу. Оператор вручну вводить дані про тип боєприпасу, температуру та барометричний тиск. Крім того у балістичного комп'ютера збільшено об'єм пам'ять порівняно з M1A1. Безпечний лазерний далекомір «Litton Laser Systems» (ELRF) створено на базі діоксиду вуглецю дає кращу точність дистанції в межах 10 м та розпізнання цілей в межах 20 м. У навідника також встановлено додатковий приціл Kollmorgen Model 939 зі збільшенням x8 і полем огляду 8 градусів.

Рушій

M1A2 оснащено газотурбінним рушієм AGT-1500. Служба до першого ремонту складає 1 800 годин або 15 000 км. Танкові турбіни перевищують дизельні двигуни термін служби яких складає 600—900 годин. Проте газові турбіни мають ряд недоліків. По-перше вони набагато дорожчі, а по-друге використовують від 20 до 50 % більше пального. Двигун багатопаливний, використовує гас, бензин, дизель.[2]

Мобільність M1A2 знизилась порівняно з M1A1 через ріст ваги при використання такого ж двигуна. Через це армією США було обрано «Honeywell International Engines and Systems» та «General Electric» для виробництва нового газзотурбінного рушія LV100-5. Він легший і менший з більш швидким прискоренням, тихіший та без видимого вихлопу. Танк розганяється до 30 км/год за 7,2 сек і має швидкість по пересічній місцевості 48 км/год. Трансмісія Allison X-1100-3B. Вона дає чотири швидкості вперед і дві назад.

Варіанти

M1A2 SEP (або Пакетом Вдосконалення системи). Він є наступником M1A2. У нього покращена броня, поліпшені компоненти системи, вдосконалені комп'ютерні компоненти та інші покращення. SEPv2 (версія 2) оснащено дистанційно керованою станцією зброї, яка має 12,7-мм кулемет. Перший танк M1A2 SEP було представлено американській армії у 1999. Зараз близько 900 M1A2 SEP знаходяться на озброєнні. 240 з яких тільки побудовані. Інші — це оновлені до цього стандарту танки M1, M1A1 та M1A2.

Tank Urban Survival Kit (Танковий набір для виживання у місті) (TUSK) було розроблено для танків серії Абрамс для підвищення виживання танку в умовах міського середовища. Після встановлення набору танк отримує покращений захист, вогневу міць та обізнаність у ситуації. TUSK можна встановити у польових умовах.

Кількість

Спочатку було заплановано замовити 1 809 основних бойових танків M1A2 «Abrams» для американської армії. 1079 M1A1 планувалося оновити до рівня M1A2. У період з 1992 до 1993 було побудовано 621 танк. Успішне використання танків M1 в операції «Буря в Пустелі» призвело до замовлення 315 M1A2 з боку Саудівської Аравії (замість планованих 700), 218 для Кувейту. Об'єднані Арабські Емірати вирішили замовити 337 танків.

Оператори

 США
 Кувейт
 Саудівська Аравія
 ОАЕ

Примітки

  1. Andrius Genys. M1A2 Abrams. Military-Today.com. Процитовано 7 лютого 2017.
  2. M1A2 Abrams. army-guide.com. Процитовано 7 лютого 2017.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.