Надбудова (топологія)

У топології, надбудовою над топологічним простором X називається топологічний простір SX, що є фактором добутку по відношенню еквівалентності :

Надбудова над колом. Початковий простір позначено синім кольором, верхню і нижню точки зеленим.

Надбудову можна уявляти як циліндр над простором X, у якому ототожнили в точку як верхню, так і нижню межу. Також можна розглядати надбудову як об'єднання двох конусів (верхнього і нижнього) над простором X, склеєних по спільній основі.

Властивості

  • Надбудова над простором X гомеоморфна джойнуу простору X і двоточкової множини («нульвимірної сфери») .
  • Будь-яке неперервне відображення продовжується до неперервного відображення за правилом .
  • Гомологія надбудови є тісно пов'язаною з гомологією вихідного простору, відрізняючись (за винятком нульвимірних просторів) фактично зміщенням на одну розмірність. А саме:
Приведені гомології зміщуються рівно на одну розмірність:

Редукована надбудова

Редукованою (або зведеною) надбудовою топологічного простору з виділеною точкою (X, x0) називається фактор-простір по відношенню еквівалентності , де  — довільні точки і  — будь-яке число в інтервалі.

Редукована надбудова позначається ΣX і її можна уявити як простір SX у якому лінія {x0} × I , що сполучає верхню і нижню точки, стягуєтья в одну точку.

Властивості

більш загально:
  • Для багатьох важливих топологічних просторів, зокрема CW-комплексів, редукована надбудова є гомотопно еквівалентною звичайній.
  • Σ є функтором з категорії топологічних просторів із виділеною точкою у себе. Він є спряженим зліва до функтора, що переводить топологічний простір X в його простір петель ΩX, тобто є природний ізоморфізм:

Див. також

Література

  • Allen Hatcher, Algebraic topology. Cambridge University Presses, Cambridge, 2002. xii+544 pp. ISBN 0-521-79160-X and ISBN 0-521-79540-0
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.