Насир ад-Дін ат-Тусі

Насир ад-Дін Абу́ Джафар Муха́мад ібн Муха́мад Ту́сі (перс. محمد بن محمد بن الحسن الطوسی, нар.17 лютого 1201 р., м. Тус, Хорасан, Персія пом.25 червня 1274 р., м. Мераге, Персія) перський (азербайджанський) учений-енциклопедист, механік, астроном.

Насир ад-Дін ат-Тусі
перс. نصيرالدین طوسی
портрет 1956 р.
Основні відомості
Народження 17 лютого 1201(1201-02-17)
Тус
Країна: Персія
Конфесія: іслам
Смерть: 25 червня 1274(1274-06-25) (73 роки)
Мераге
Місце поховання: Мечеть аль-Казімійя
Праці й досягнення
Рід діяльності: астрономія, математика, біологія, хімія, географія, музика, оптика, медицина, мінералогія
Основні інтереси: теологія
Традиція/школа: авіценізм
Значні роботи:
Список
  • Zij-i Ilkhanid, Akhlaq-i Nasirid, Sharh al-isharatd і Tajrīd al-iʿtiqādd
Попередники: Камалудін ібн Юнус
Послідовники: Abd al-Karim Ibn Tawusd, Najm al-Dīn al-Qazwīnī al-Kātibīd, Qutb al-Din al-Shirazid, Al-Hillid і Shams al‐Dīn al‐Bukhārīd[1]
 Насир ад-Дін ат-Тусі у Вікісховищі

Життєпис

Народився в Тусі, Хорасан. Здобув різносторонню освіту. Розпочав навчання, вивчивши Коран, хадиси, шиїтську юриспруденцію, логіку, філософію, математику, медицину й астрономію.

Перший період його життя пов'язаний з Кухістаном. У 1235—1256 рр. жив у фортеці Аламут, столиці держави ісмаїлітів-асасинів. У 1256 р. був особистим радником монгольського завойовника Хулагу-хана, онука Чингисхана. Котрий зробив його придворним астрологом. У 1258 р. ат-Тусі брав участь в поході Хулагу на м. Багдад і вів переговори з халіфом про капітуляцію. Протягом багатьох років ат-Тусі був радником Хулагу з фінансових питань; він розробив проект податкової реформи, що був здійснений одним з наступників ільхана.

Заснував в 1259 р. найбільшу у той час у світі обсерваторію в м. Мераге, поблизу Тебриза. Вона була устаткована численними інструментами нової конструкції, найбільшим з яких був квадрант радіусом 36 м. У обсерваторії під керівництвом ат-Тусі працювали багато відомих учених Сходу, в ній було зібрано багато рукописів. Підсумком 12-річних спостережень мерагінських астрономів з 1259 р. до 1271 р. були «Ільханські таблиці» («Зидж Ільхані»), складені самим ат-Тусі. У цій праці містилися таблиці для обчислення положення Сонця і планет, зоряний каталог, а також перші шестизначні таблиці синусів і тангенсів з інтервалом 1'. На підставі спостережень зірок ат-Тусі дуже точно визначив величину прецесії земної осі (51,4"). Мерагінська обсерваторія припинила існувати в першій чверті XIV ст.

Ат-Тусі переклав арабською мовою і прокоментував «Начала» Евкліда (дав оригінальний доказ V постулату Евкліда), «Альмагест» Птолемея, праці Архімеда. У трактаті зі сферичної тригонометрії ввів нове поняття — «полярний трикутник».

Наукова спадщина ат-Тусі, окрім праць з математики і астрономії, складає також роботи з оптики, філософії, логіки, етики.

Праці

Відомо про близько 150 трактатів і листів Насир ад-Діна ат-Тусі, з яких двадцять п'ять написані перською мовою, а решта — арабською.

Вшанування

На його честь названо астероїд 10269 Тусі[2].

Примітки

  1. Математична генеалогія — 1997.
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.