Натаніель Барнабі

Натаніель Барнабі, (англ. Sir Nathaniel Barnaby, 25 лютого 1829, Чатем, Велика Британія 16 червня 1915, Лондон, Велика Британія[2]) — британський кораблебудівник, з 1872 до 1885 служив директором Управління військово-морського кораблебудування (англ. Director of Naval Construction, DNC) Королівського військово-морського флоту Великої Британії. Один із засновників найстарішого англійського товариства морських інженерів. Кавалер ордена Лазні.

Натаніель Барнабі
Народився 25 лютого 1829(1829-02-25)[1]
Чатем, Кент, Англія, Сполучене Королівство
Помер 16 червня 1915(1915-06-16)[1] (86 років)
Лондон, Сполучене Королівство
Країна  Сполучене Королівство
Діяльність інженер, винахідник
Нагороди

Біографія

Ранні роки

Натаніель Барнабі народився у Чатемі 25 лютого 1829 року. У віці 14-ти років у Ширнессі поступив на флот учнем. Після завершення навчання у військово-морській школі Портсмута, у 1852 році у віці 23 років став креслярем на казенній верфі у Вуліджі. Два роки по тому, у 1854 році, призначений в Управління військового кораблебудування. Брав участь у проектуванні броненосного фрегата «HMS Warrior».

У 1863 році головним будівничим флоту став Едвард Рід, чоловік сестри Барнабі. Сам Барнабі очолив штаб Ріда і у цій ролі брав участь у проектуванні більшості нових кораблів.

Зрілі роки

Після відставки Ріда Барнабі у 1872 році у віці 43 років призначений президентом Ради з кораблебудування і головним корабельним інженером флоту (англ. President of the Council of Construction and Chief Naval Architect з 1875 року його посаду перейменовано у «директор Управління військово-морського кораблебудування» англ. Director of Naval Construction, DNC).

Сер Натаніель Барнабі очолював віськове кораблебудування Великої Британії протягом 13 років, і період його перебування на посаді був відзначений винятковими труднощами у розробленні проектів, як у технічному, так і у фінансовому плані[3]. Оснащуючи свої проекти озброєнням, він змушений був змиритися із стрімким збільшенням калібру — від 12" 35-тонних нарізних дульнозарядних гармат до 16,25" 110-тонних казеннозарядних, що застосовувались як головний калібр. Крім цього, поява допоміжної артилерії також додала нових задач до проблеми створення збалансованого проекту броненосного лінкора. Торпедна зброя також стрімко розвивалася і породжувала нові проблеми.

З іншого боку, броня почала відставати від зростаючої потужності гармат. Для протистояння снарядам великих калібрів була потрібна аномально велика товщина бронеплит, що знижувало розміри площі, яку можна було захистити такою бронею, і значно ускладнювало проблему створення захисту корабля по ватерлінії.

При цьому можливості міноносця вихвалялись до такої міри, що до початку 1880-х років його стали всерйоз розглядати як конкурента лінійного корабля щодо лідерства у військово-морському флоті, і лунали голоси, що будівництво важко озброєних і броньованих одиниць слід припинити.

Діапазон його конструктивних звершень простягався від останніх рангоутних панцерників з центральною батареєю до баштових кораблів, що несуть найбільші гармати з коли-небудь встановлених на британських лінкорах — надзвичайно строката колекція типів, створених за безпрецедентно короткий 13-річний період[3].

«Ера Барнабі» (період з 1872 до 1885 року) може бути приблизно розділена на чотири періоди, протягом яких проектування важких кораблів мало свої характерні конструктивні ознаки:

  • повний захист корпуса і дві башти на кінцях («HMS Dreadnought (1875)», «HMS Cyclops (1871)») або повний пояс по ватерлінії та бортові батареї («HMS Alexandra (1875)», «HMS Temeraire (1876)»), хоча кораблі такої конструкції були закладені ще до вступу Натаніеля Барнабі на посаду, але спущені на воду або модернізовані при ньому;
  • центральна цитадель і башти в ешелоні (HMS Inflexible (1876), HMS Ajax (1880), HMS Colossus (1882));
  • короткий пояс по ватерлінії і барбети ( HMS Collingwood (1882), HMS Imperieuse (1883));
  • єдина носова башта (HMS Hero (1885), HMS Sans Pareil (1887)).

Більшість його творінь частіше люто ганьбили, ніж дружелюбно критикували, і в той час як їх недоліки зазвичай пов'язували з ім'ям їх творця, в дійсності Барнабі користувався набагато меншою свободою дій, ніж його попередники, і фактично більшу частку відповідальності за ці проекти повинна, була нести сама Рада з кораблебудування, ніж їх творець, в окремих же випадках альтернативні пропозиції головного корабельного інженера могли істотно поліпшити його кораблі.

Кредо Барнабі

Розробляючи концепції проектів Барнабі ставив атаку вище за оборону і його кредо полягало у наступному: «Наступальна міць [корабля] повинна бути максимально можливою, а характеристики захисту слід забезпечувати лише на тому рівні, щоб убезпечити корабель, наскільки можливо, у рівній мірі від будь-яких можливих способів атаки, які можуть вивести його з ладу або знищити. З цього випливає, що не в силах противника вивести з ладу корабель одним-єдиним ударом, нанесеним якимось з доступних йому засобів …

… Добре виконаний проект передбачає захист ходової установки корабля, його здатності до маневрування і його плавучості від знаряддя, тарану та торпеди. Більшою мірою захист від тарану і торпеди повинен залежати від командувача офіцера, але щоб протистояти їм, він потребує того, щоб швидкість, маневреність та плавучість були в рівній мірі захищені від артилерії, влучень якої уникнути не вдасться. І рівність всіх цих складових захисної міці вінчається виучкою екіпажу, як складової частини захисту від тарана та торпеди»[3]

Проекти

Див. також

Примітки

  1. The Dreadnought Project
  2. SIR NATHANIEL BARNABY DIES; Naval Designer and Author Succumbs in London at 86. (PDF) (англ.). New York Times. 1916-6-16. Архів оригіналу за 25 серпня 2012. Процитовано 11 серпня 2011.
  3. Паркс Линкоры Британской империи. Часть 2. Период проб и ошибок. — С.54

Джерела

  • Барнаби, Натаниель // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  • Паркс, Оскар Линкоры Британской империи. Часть 2. Период проб и ошибок. — СПб.: Галея Принт, 2002. — 106 с. — ISBN 5-8172-0059-7.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.