Нога Митрофан Петрович

Біографія

Народився 19 серпня 1914 року в селі Ключеводському (тепер Нововодолазького району Харківської області) в селянській родині. Українець. Член ВКП(б) з 1939 року. Закінчив сім класів неповної середньої школи. Працював слюсарем на Харківському авіаційному заводі.

У 1932 році за комсомольською путівкою вступив у 9-ту військову школу льотчиків і льотчиків-спостерігачів в місті Харкові. Після її закінчення в 1933 році служив в авіачастинах Київського і Забайкальського військових округів пілотом, командиром ланки і ескадрильї.

З 11 травня по 16 вересня 1939 року брав участь у боях з японськими мілітаристами на річці Халхин-Гол у Монголії. За час боїв здійснив 109 бойових вильотів, багаторазово брав участь у штурмівці наземних цілей. Тільки з 20 по 28 серпня 1939 року зі своїм підрозділом під час нальоту на аеродром противника спалив 16 літаків, у тому числі два бомбардувальника. Беручи участь у 22 повітряних боях, знищив дев'ять винищувачів противника особисто і два бомбардувальника в групі. За час бойових дій його ескадрилья збила 82 японських літака.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 листопада 1939 року за мужність і героїзм, проявлені при виконанні військового та інтернаціонального обов'язку, старшому лейтенанту Митрофану Петровичу Нозі присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 185).

У 1939 році, після повернення з Монголії, брав участь у вторгненні СРСР до Польщі.

З 1941 року брав участь в боях німецько-радянської війни.

За час своєї бойової діяльності (включаючи Халхин-Гол) здійснив понад 550 успішних бойових вильотів, в 120 повітряних боях збив особисто 27 і в групі з товаришами три літаки противника. За цей час він освоїв багато типів винищувачів: І-16, ЛаГГ-3, Ла-5, «Яки» різних модифікацій. Був двічі поранений.

Після закінчення радянсько-німецької війни М. П. Нога продовжив служити в авіації. Командував авіаційним корпусом, був заступником командувача Військово-повітряних сил округу, заступником командувача Повітряної армією. У 1949 році льотчик закінчив Військову академію Генерального штабу.

Могила Митрофана Ноги

З 1963 року генерал-лейтенант авіації М. П. Нога у запасі. Працював в авіаційній промисловості, вів активну громадську роботу. Жив у Києві. Помер 22 грудня 1986 року. Похований у Києві на Берковцькому міському кладовищі (ділянка № 77).

Нагороди

Нагороджений орденом Леніна, чотирма орденами Червоного Прапора, орденом Суворова 2-го ступеня, орденом Кутузова 2-го ступеня, двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, медалями, іноземними орденами.

Посилання

Джерела

  • Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. — Т. 2. М. : Воениздат, 1988. (рос.)
  • Кузнецов И. И., Джога И. М. Первые Герои Советского Союза (1936—1939). — Іркутск, 1983. (рос.)
  • Подвиги во имя Отчизны. — 2-е изд. — Харьков: Прапор, 1985. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.