Нікопольсько—Криворізька операція
Нікопольсько-Криворізька операція (30 січня — 29 лютого 1944) — наступальна операція військ 3-го (командувач — генерал армії Р. Я. Малиновський) і 4-го (командувач — генерал армії Ф. І. Толбухін) Українських фронтів у районі Нікополя і Апостолового із розгрому 6-ї німецької армії і ліквідації німецького плацдарму на лівому березі Дніпра.
Наступ радянських військ почався 30 січня в умовах бездоріжжя, викликаного раптовою відлигою і дощами. Переборюючи жорстокий опір ворога, війська фронтів прорвали багатотраншейну укріплену оборону противника на північному сході від Кривого Рогу і на півночі від Нікополя, 5 лютого оволоділи важливим залізничним вузлом Апостолове і 8 лютого — м. Нікополем. Навально просуваючись вперед, радянські війська до 16 лютого вийшли на р. Інгулець, а 22 лютого оволоділи значним промисловим центром України — м. Кривим Рогом.
З розгромом 6-ї німецької армії, що мала 20 посилених дивізій, і ліквідацією оперативного плацдарму на лівому березі Дніпра було зірвано плани гітлерівського командування, яке хотіло завдати удару в напрямі Мелітополя, тобто в тил радянським військам, які готувалися до операції по вигнанню нацистських окупантів з Криму, а також було створено вигідні умови для наступальних операцій із звільнення Правобережної України.
Джерела та література
- О. В. Буцько. Нікопольсько—Криворізька наступальна операція 1944 // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2010. — Т. 7 : Мл — О. — С. 403. — 728 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1061-1.
Література
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Грылев А. Н. Днепр — Карпаты — Крым. Освобождение Правобережной Украины и Крыма в 1944 году. — М. : Наука, 1970. (рос.)