Обсерваторія Львівської політехніки

Обсерваторія Львівської політехніки , Обсерваторія Львівського політехнічного інституту або Астрономічна обсерваторія Національного університету «Львівська політехніка»  — українська астрономічна обсерваторія, розташована в місті Львові на висоті 340 метрів над рівнем моря. Діяла з 1877 не менше 35 років. В цей час наступницею традицій та історії обсерваторії можна вважати кафедру вищої геодезії та астрономії Національного університету «Львівська політехніка». Під час її активної роботи була Австро-Угорсько. та офіційно називалася по нім. Observatorium der kk Technischen Hochschule in Lemberg і по пол. Obserwatorium Ck Szkoły Politechnicznej we Lwowie .

Астрономічна обсерваторія Національного університету "Львівська політехніка"
Обсерваторія Вищої політехнічної школи у Львові
Обсерваторія Вищої політехнічної школи у Львові

Країна  Україна
Розташування Львів, Україна
Код 068
Висота 340 м
Відкрито кінець 1877 року
Закрито середина 1941 року (найбільш ймовірно)
Сайт: lp.edu.ua/fileadmin/IGD/Golovna/VGA.htm

Обсерваторія Львівської політехніки
Обсерваторія Львівської політехніки (Україна)


Керівники обсерваторії (керівники кафедри)[2]

Створення обсерваторії

Кафедра вищої геодезії та астрономії (до 1894 року: Кафедра геодезії і сферичної астрономії) Національного університету «Львівська політехніка» (на той момент "Технічної академії у Львові «, а з 1877 р. -» Політехнічна школа ") є найстарішою геодезичною кафедрою в Україні. Вона була заснована 18 червня 1871 наказом Міністерства освіти Австро-Угорщини. Її першим завідувачем був призначений доцент Чеського вищого технічного училища в Празі Домінік Зброжек, якому згодом було присвоєно звання професора. Коли 12 березня 1873 року було прийнято «височайше» рішення про будівництво нового корпусу академії, то там, за ініціативою Зброжека, було передбачено і будівництво астрономічної обсерваторії. Для неї в 1874 -1877 роках було побудовано два бетонних стовпа висотою 30 метрів кожен, ізольовані від інших частин будівлі. Один стовп був призначений для екваторіального кола, другий — для рефрактора з параллактичним монтуванням. У зв'язку з фінансовими труднощами придбали лише астрономічний універсальний інструмент фірми "Т. Ertel & Sohn "(Мюнхен, Баварія), маятниковий годинник Шорт (2 штуки), кілька хронометрів, хронограф і кілька менших приладів. Деякі з цих приладів залишилися до цього дня на кафедрах геодезії, вищої геодезії та астрономії, а також і в музеї Національного університету «Львівська політехніка». 15 листопада 1877 року відбулося відкриття нового головного корпусу Політехнічної Школи, побудованого за проектом професора Юліана Захарієвича (1837 - 1898). В кінці 1877 року була відкрита нова астрономічна обсерваторія, яка є другою в історії Львова (першою була обсерваторія Львівського Національного Університету), а з 1878 року ще й метеорологічна станція. В 1882 та 1883 роках Міністерство культури і освіти виділило ще 1700 злотих для придбання нових приладів для обсерваторії. Велику допомогу в придбанні приладів надала кафедрі і Міжнародна федерація геодезистів (International Federation of Surveyors), заснована в 1878 році. Про проблеми говорилося і на зустрічі Колегії професорів з імператором Австро-Угорщини Францем Йосифом, який 13 вересня 1880 року оглянув новий корпус. На базі обсерваторії проводилися астрометричні вимірювання об'єктів Сонячної системи, спектральні дослідження в області астрономії, але основним напрямком була геодезія та її зв'язок із спостережною астрономією. В 1894 році відбувається поділ кафедри геодезії і сферичної астрономії на кафедру геодезії і кафедру вищої геодезії та астрономії. С 28 грудня 1894 року кафедру вищої геодезії і астрономії очолює Вацлав Ласка.

Львівська обсерваторія в першій половині ХХ століття

До 1914 року Львів входив до складу Австро-Угорщини і розвиток науки та культури у місті йшов швидкими темпами. Фотографічні дані підтверджують роботу обсерваторії аж до 1913 року. На початку Першої світової війни місто було взято російськими військами (вересень 1914) і до 14 липня 1915 року було центром Галицького генерал-губернаторства, доки місто знову не було зайняте австро-угорськими військами. Разом з розвалом Габсбурзької імперії наприкінці Першої світової війни українські політики 1 листопада 1918 року проголосили місто столицею Західно-Української народної республіки (ЗУНР). У липні 1919 року Львів був узятий під контроль польськими військами. Під час Радянсько-польської війни в 1920 місто атакували сили Червоної Армії під командуванням Олександра Єгорова. Але місто витримало всі атаки і після підписання Ризької мирної угоди Львів залишився польським містом, адміністративним центром Львівського воєводства, яке займало більшу частину сучасних Підкарпатського воєводства Польщі та Львівської області. Місто швидко повернуло собі позиції одного з найважливіших центрів науки і культури Польщі.

1 вересня 1939 року війська нацистської Німеччини вторглися до Польщі. Відповідно до пактом Ріббентропа-Молотова, 22 вересня радянські війська зайняли Львів. 30 червня 1941 року, через тиждень після початку Німецько-радянської війни, німецькими військами був захоплений Львів. Незабаром були проведені масові вбивства представників польської інтелігенції Львова (близько 45 польських вчених і викладачів, в основному Львівського університету, членів їх сімей та гостей). 26 липня 1944 року Львів був звільнений він німецько-фашистських загарбників силами Радянської Армії. Завдяки тому, що основна битва за Львів розгорнулася в південних передмістях, основна маса історичних пам'яток, церков і будівель не постраждала. Після війни Львів увійшов до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки. Швидше за все, астрономічна обсерваторія після розгрому фашистів не була відновлена в колишньому вигляді.

Сучасний стан обсерваторії

На місці обсерваторії (дах головного корпусу «Львівської політехніки») зараз встановлена GPS-станція з назвою пункту «SULP». Кафедра Вищої геодезії та астрономії Національного університету «Львівська політехніка» є колективним членом Української астрономічної асоціації (Українська астрономічна асоціація). Так само відомо про існування «астрономо-геодезичної обсерваторії в Шацьку»[3] , що належить Національному університету «Львівська політехніка».

Спостережні дані в Центрі малих планет[4]

   CJ00O010 M1900 07 27.95066 02 53 07.02 +23 29 09.9 7.5 TpAN153068 
   CJ00O010 M1900 07 29.94285 02 55 37.47 +29 33 41.8 pAN153068 

Ці дані, мабуть, і стали причиною внесення обсерваторії Львівської політехніки в список кодів обсерваторій Центру малих планет під позначенням « 068: Lvov Polytechnic Institute, Ukraine ».

Інструменти обсерваторії

Основні напрями досліджень

  • Атмосферні впливи на астрономо-геодезичні виміри (облік рефракції) та GPS-навігація.

Адреса

  • Головний корпус Національного університету «Львівська політехніка» вул. Степана Бандери, б.12, м. Львів, Україна, 79013

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.