Обсесивно-компульсивний розлад особистості
Обсеси́вно-компульси́вний ро́злад особи́стості (також ананкастний розлад особистості, англ. obsessive-compulsive personality disorder (OCPD); anankastic personality disorder) — розлад особистості, що, за визначенням Американської психіатричної асоціації, характеризується надмірною стурбованістю порядком, увагою до деталей, перфекціонізмом, особистісним контролем та потребою контролювати власне середовище за рахунок гнучкості, відкритості та ефективності. Особи з цим розладом можуть часто приділяти велику кількість уваги роботі та жертвувати дружніми стосунками й відпочинком.
Обсесивно-компульсивний розлад особистості | |
---|---|
Спеціальність | психіатрія і психологія |
Ведення | психотерапія |
Класифікація та зовнішні ресурси | |
МКХ-11 | 6D11.4 |
МКХ-10 | F60.5 |
MedlinePlus | 000942 |
MeSH | D003193 |
Obsessive compulsive personality disorder у Вікісховищі |
Належить до тривожного кластеру розладів особистості.
Ознаки
Обсесивно-компульсивний розлад особистості відрізняється від обсесивно-компульсивного розладу, який належить до категорії неврозів. При цьому обидва розлади мають деякі спільні ознаки — ритуалістична (компульсивна) поведінка, схильність до порядку, потреба в організації, накопичення непотрібних речей. Але відмінністю є власне ставлення людини до подібної поведінки — людина з обсесивно-компульсивним неврозом виконує компульсивні дії не за власним бажанням, а для заспокоєння тривоги, тоді як людина з розладом особистості вважає їх раціональними та правильними.
Для людини з цим розладом особистості дії та переконання інших часто є поляризованими («правильними» або «неправильними»), що призводить до проблем в міжособистісних стосунках. Незадоволення людини діями інших часто переростає в гнів[1]. Люди з обсесивно-компульсивним розладом особистості часто є песимістами та схильні до депресії, в тому числі клінічної[2]. Іноді це призводить до ризику самогубства[3].
Причини
Дослідниками попередньо визначено деякі генетичні та середовищні фактори, що спричиняють обсесивно-компульсивний розлад особистості. З генетичної точки зору, люди з певною формою гену DRD3 з високою ймовірністю страждатимуть та розлад та депресію, особливо чоловіки[4][5]. Але часто навіть за наявності форми гена розлад починає розвиватися не сам по собі, а під впливом зовнішніх факторів, зокрема, дитячих чи інших психологічних травм.
З точки зору середовищних факторів, обсесивно-компульсивний розлад особистості є засвоєною поведінкою.
Діагностика
DSM-5
Каталог DSM-5 визначає обсесивно-компульсивний розлад особистості за наявністю принаймні чотирьох ознак з перерахованих:[6]
- Людина стурбована деталями, списками, правилами, порядком та організаційними моментами, що може навіть призводити до втрати головної суті завдання.
- Виявляє перфекціонізм, що заважає виконанню завдання (наприклад, не є здатною завершити проект через невідповідність власним високим вимогам).
- Надмірно віддана роботі, через що може жертвувати відпочинком та дружніми стосунками (за винятком причин, пов'язаних із фінансовими проблемами).
- Має негнучні та тверді погляди на питання моралі, етики на цінностей (за винятком причин, пов'язаних із культурою чи релігією).
- Нездатна позбутися непотрібних предметів, навіть коли вони не мають суттєвої цінності.
- Неохоче доручає завдання іншим чи співпрацює з іншими, якщо вони, на її думку, роблять речі неправильно.
- Неохоче витрачає гроші на себе та на інших; може розглядати гроші як щось необхідне для накопичення на випадок катастрофи.
- Виявляє непохитність та надмірну наполегливість.
Ознаки повинні виявлятися в багатьох життєвих контекстах та до періоду раннього дорослішання.
МКХ-10
Каталог МКХ-10, укладений ВОЗ, визначає обсесивно-компульсивний розлад особистості за наявністю трьох ознак із перерахованих:[7]
- почуття надмірного сумніву чи уважності;
- стурбованість деталями, правилами, списками, порядком, організацією чи розкладом;
- перфекціонізм, що шкодить виконанню завдання;
- надмірна добросовісність, скрупульозність, та непомірна стурбованість продуктивністю за рахунок власного відпочинку та міжособистісних стосунків;
- надмірна педантичність та прив'язаність до суспільних норм;
- твердість та непохитність;
- нераціональна наполегливість на тому, щоб інші виконували роботу так само, як і він; або ж необґрунтоване небажання дозволяти іншим виконувати роботу;
- наявність нав'язливих думок чи імпульсів.
Включає в себе:
- компульсивну та обсесивну (одержиму) особистість;
- обсесивно-компульсивний розлад особистості;
Виключає:
- обсесивно-компульсивний розлад (невроз).
Лікування
Див. також
Примітки
- Villemarette-Pittman, Nicole R; Matthew Stanford; Kevin Greve; Rebecca Houston; Charles Mathias (2004). Obsessive-Compulsive Personality Disorder and Behavioral Disinhibition. The Journal of Psychology 138 (1): 5–22. PMID 15098711. doi:10.3200/JRLP.138.1.5-22.
- Pilkonis PA, Frank E (1988). Personality pathology in recurrent depression: nature, prevalence, and relationship to treatment response. Am J Psychiatry 145: 435–41. doi:10.1176/ajp.145.4.435.
- Raja M, Azzoni A (2007). The impact of obsessive–compulsive personality disorder on the suicidal risk of patients with mood disorders. Psychopathology 40 (3): 184–90. doi:10.1159/000100366.
- Joyce (2003). Polymorphisms of DRD4 and DRD3 and risk of avoidant and obsessive personality traits and disorders. Psychiatry Research 119 (2): 1–10. doi:10.1016/s0165-1781(03)00124-0.
- Light (2006). Preliminary evidence for an association between a dopamine D3 receptor gene variant and obsessive–compulsive personality disorder in patients with major depression. American Journal of Medical Genetics Part B: Neuropsychiatric Genetics 141B: 409–413. doi:10.1002/ajmg.b.30308.
- American Psychiatric Association, ред. (2013). Obsessive-Compulsive Personality Disorder, 301.4 (F60.5). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition. American Psychiatric Publishing. с. 678–682.
- Chapter V: Mental and behavioural disorders (F00-F99). International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems 10th Revision (ICD-10). World Health Organization. 2010.
- Cain, Nicole (2014). Interpersonal Functioning in Obsessive–Compulsive Personality Disorder. Journal of Personality Assessment 97: 1–10. doi:10.1080/00223891.2014.934376.
- MedlinePlus: A service of the U.S. National Library of Medicine NIH National Institutes of Health — Obsessive-compulsive personality disorder