Одрадне (Дворічанський район)

Одра́дне село в Україні, у Дворічанському районі Харківської області. Населення становить 183 осіб. Орган місцевого самоврядування — Колодязненська сільська рада.

село Одрадне
Країна  Україна
Область Харківська область
Район/міськрада Дворічанський район
Рада Колодязненська сільська рада
Облікова картка Одрадне 
Основні дані
Засноване 1890
Населення 183
Площа 0,054 км²
Густота населення 3388,89 осіб/км²
Поштовий індекс 62713
Телефонний код +380 5750
Географічні дані
Географічні координати 50°03′43″ пн. ш. 37°43′27″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
187 м
Місцева влада
Адреса ради 62713, Харківська обл., Дворічанський р-н, с.Колодязне, вул.Центральна,5а
Сільський голова Перепелиця Олександр Васильович
Карта
Одрадне
Одрадне
Одрадне
Мапа

Географія

Село Одрадне знаходиться за 4 км від кордону з Росією. Навколо села кілька невеликих лісових масивів, у тому числі урочища Дубовий Ліс, Сергіївка, Дробашин Ліс, Крутий Ліс.

Назва

Назва села походить від маєтку Відрадне (по російськи Отрадное), який в середині XIX століття був в поселенні Проходи (Проходіха) заснував М. ​​Ф. Курченінов. В документах XIX — початок XX століття для позначення даного населеного пункту іноді використовувалися назви: Проходи, Отрада, Відрадне

Історія

  • Згідно сільських переказів дворянин М. Ф. Курченінов (Курчанінов) в XIX столітті отримав землю в Куп'янському повіті Харківської губернії і заснував тут маєток Одрадне. Для заселення маєтку в Полтавській губернії були придбані кріпаки. Так з'явилося українське село Одрадне.
  • В 1862 році у Одрадному була побудована дерев'яна Успенська церква. На кошти родини Курченінових до початку XX століття в селі Одрадне були побудовані: великий поміщицький будинок з прилеглим до нього парком, господарські будівлі, цегляний завод, кам'яна церква, школа. Син М. Ф. Курченінова дійсний статський радник С. М. Курченінов організував в маєтку високорозвинене сільськогосподарське підприємство[1].
  • Відносини поміщиків Курченінових і селян села Одрадне були далекі від ідилії. У роки Першої революції в Російській імперії селяни Одрадного спалили поміщицький корівник. Для захисту маєтку у Одрадному знаходився військовий загін. Після революцій 1917 року садиба Курченінових була розграбована і зруйнована.
  • Надалі село Одрадне переживало події, пов'язані з історією Радянської України. Створення колгоспу в селі супроводжувалося жорстоким голодом у 1932—1933 роках. У роки Німецько-радянської війни бойові дії біля Одрадного не велися, село перебувало під німецькою окупацією з липня 1942 по січень 1943 року. Понад п'ятдесят жителів села загинули на війні.
  • Наприкінці 50-х років у Одрадне була зруйнована Успенська церква. День Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня) у Відрадному вважається головним сільським святом. На початку 70-х років в Одрадне переселили мешканців ліквідованого села Водяне. У 70-80-ті роки в селі Одрадне були побудовані клуб з бібліотекою, дитячий садок, фельдшерський пункт, два магазини, село було з'єднане дорогою з твердим покриттям з районним центром селищем міського типу Дворічна. У середині 80-х років село Відрадне було газифіковано.

Економіка

  • В 70-80-ті роки XX століття село Одрадне було ділянкою великого колгоспу «Комуніст» (центр колгоспу — село Колодязне). У ці роки поруч з Одрадним працював великий вівчарський комплекс.
  • В селі є молочно-товарна ферма.
  • Пункт перетину кордону Новопетрівка -Одрадне.

Екологія

Село потерпає від зсувів, які, за останні 20 років, значно змінили зовнішній вигляд північно-східної околиці Одрадного.

Примітки

  1. Росія. Повний географічний опис нашої Батьківщини. Том сьомий. Малоросія (Репр. вид. 1903) — Х.: Вид-во САГА, 2008, с.260
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.