Острогозько-Россошанська операція

Острогозько-Розсошанська операція — фронтова наступальна операція радянських військ Воронезького фронту за підтримки 6-ї армії Південно-Західного фронту, що була проведена з 13 по 27 січня 1943 в ході загального зимового наступу на південному фланзі радянсько-німецької війни на Верхньому Доні.

Острогозько-Розсошанська операція
Воронезько-Харківська операція
Радянські війська ведуть наступ засніженим полем за підтримки протитанкової артилерії. Зима 1943

Радянські війська ведуть наступ засніженим полем за підтримки протитанкової артилерії. Зима 1943
Дата: 1327 січня 1943
Місце: Воронізька область РРФСР
Результат: Перемога радянських військ
Територіальні зміни: Радянські війська зайняли Воронезьку область
Сторони
 СРСР  Третій Рейх
Королівство Італія
Королівство Угорщина
Командувачі
Голіков П. І.
Рибалко П. С.
Москаленко К. С.
Харитонов Ф. М.
Максиміліан фон Вейхс
Мартін Вандель
Карл Айбль
Густав Яні
Італо Гарібольді
Військові формування
Воронезький фронт
(40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпуси)
Південно-Західний фронт
6-та армія
Група армій «B»
XXIV-й танковий корпус
8-ма італійська армія
* Італійський альпійський корпус,
* 2-й армійський корпус
2-га угорська армія
* 3-й, 4-й та 7-й армійські корпуси
Зовнішні зображення
Положення сторін перед початком Острогозько-Розсошанської операції 1943
Зовнішні зображення
Співвідношення сторін перед початком Острогозько-Розсошанської операції 1943

Наступальна операція військ Воронезького та Південно-Західного фронтів проводилася з метою розгрому противника в районі Острогозьк, Кам'янка, Розсош, оволодіння залізничним ділянкою Лиски Кантемирівка і створення умов для подальшого наступу на харківському і донбаському напрямах. Перед радянськими військами оборонялися 2-га угорська і 8-ма італійська армії (22 дивізії), що входили до групи армій «B». До проведення Острогозько-Розсошанської операції зі складу фронту (генерал-лейтенант, з 19 січня 1943 генерал-полковник П. І. Голіков) залучалися 40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпуси.

Історія

Острогозько-Россошанська операція була проведена в період з 13 по 27 січня 1943 військами центру і лівого крила Воронезького фронту. У ній взяли участь 40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпусу. Операція була проведена в два етапи.

У ході першого етапу, що тривав з 13 по 15 січня, війська фронту прорвали підготовлену оборону противника на правому березі Дону на трьох напрямках і створили необхідні умови для оточення чисельно перевершуючого угруповання противника, що оборонялося між Воронежем і Кантемирівкою.

Другий етап тривав з 16 по 27 січня. У період з 16 по 18 січня війська фронту розвивали стрімкий наступ з метою оточення і знищення ворожого угруповання. У результаті цього наступу було оточене понад 13 дивізій супротивника в районі Острогозька та Россоші. До моменту завершення оточення угруповання противника військами фронту було взято в полон близько 52 000 солдатів і офіцерів ворога. З 19 по 27 січня відбувалася остаточна ліквідація розчленованих частин Острогозько-Россошанського угруповання ворога. За цей період кількість полонених збільшилася ще на 34 000 чоловік і до кінця операції склало понад 86 000 солдатів і офіцерів.

Операція закінчилася виходом військ лівого крила фронту до р. Оскол на ділянці Городище, Волоконовка, Валуйки, Уразово. У ході операції були повністю знищені 2-га угорська армія і залишки 8-ї італійської армії. Була зайнята важлива залізнична ділянка Лиски Кантемирівка, необхідна для організації постачання військ Воронезького і Південно-Західного фронтів в ході розвитку ними наступу на харківському напрямку і в Донбасі.

Результати Острогозько-Россошанської наступальної операції призвели до різкої зміни співвідношення сил у смузі Воронезького фронту на користь радянських військ. Знищивши ворожі війська, що оборонялися на Дону південніше Воронежа, і глибоко охопивши з півдня 2-гу німецьку армію, війська фронту створили вирішальні передумови для здійснення нової наступальної операції з метою розгрому у взаємодії з Брянським фронтом основних сил цієї армії і для подальшого наступу на харківському напрямку.

Див. також

Джерела

Література

  • Филоненко С. И., Филоненко А. С. Острогожско-Россошанская операция (в суперобложке (фото — 84 кб). Воронеж, 2005

Посилання

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.