Паляниця

Паляни́ця[1] — різновид українського хліба; плеската хлібина переважно з пшеничного борошна, на якій робиться горизонтальний надріз тіста перед випіканням, який утворює скоринку-козир зверху хлібини.

Паляниця на марці України

Етимологія

Назва походить від «пали́ти», оскільки при випіканні такого хліба утворюється суха, іноді пригоріла скоринка[2]. В росіян у XIX ст. ще фіксувалися подібні назви: «пеляніца» (рос. пеляница), «паленіца» (рос. паленица), «пеленіца» (рос. пеленица)[3].

Агатангел Кримський вважав, що слово «паляниця» походить від грецького «пеланос» (дав.-гр. Πελανος, укр. всі)[3].

Рецепт

Традиційна паляниця пеклася з дріжджевого тіста. Спершу в горщику варився хміль, який потім виливали в макітру, куди додавали просіяної пшеничної муки. Утворене тісто замішували, накривали макітру та лишали охолонути. В охолоджене тісто додавали дріжджів або кислого тіста та ставили на ніч у нерозпалену піч. Зранку тісто, що вже підійшло, замішували пшеничною мукою, додавали теплої води та солі. Потім тісто місили в ночвах, поки воно не перестане липнути до рук. Після цього тісто ділили на шматки, які потім розкочували на столі. Отримана хлібина клалася в піч на дерев'яній лопаті, посипаній мукою, або розпареному капустяному листку. Наостанок на хлібині робили надріз, щоб вона більше зростала при випіканні[4].

За ГОСТ 12793-77 у пекарнях СРСР вироблялася стандартизована «паляниця українська», випечена в формах. Мала масу 0,75-1 кг, боковий надріз на 3/4 кола з піднятим козирком[5]. За стандартом, це не здобний хліб з щільним пористим м'якушем і хрусткою скоринкою[6].

Сучасний типовий рецепт передбачає приготувати опару зі 150 г борошна з дріжджами, 100 мл води, яка замішується в мисці. Потім миску слід накрити кришкою і залишити до ранку в теплому місці. Вранці потрібно змішати воду, що залишилася, молоко, цукор, сіль, олію та додати опару. Все перемішати і поступово, додаючи борошно, вимісити тісто, щоб воно стало еластичним. Далі сформувати кульку, покласти в миску, накрити харчовою плівкою і поставити на 3 години підходити. Потім викласти на деко, присипати борошном сформовану кульку і дати ще протягом години підійти. Після цього зробити вздовж паляниці надріз і поставити в духовку, нагріту до 190º С випікатися на 45 хвилин. Готову паляницю загорнути в рушник і залишити на годину[6].

Символізм

Паляниця, як і хліб узагалі, символізує щастя і благополуччя гопо́ди, тіло Боже, прихильність, гостинність і безпеку. Паляниця також може трактуватися як символ сонця[7].

За народним віруванням, не можна доїдати шматок паляниці після іншої людини, щоб не забрати її щастя. Заборонялося лишати шматок недоїденим; їсти хліб за спиною іншої людини, щоб не «з'їсти» її силу[7].

Цікаві факти

Слово «паляниця» використовують як шібболет в українській мові, для виявлення людей, українська мова для яких не є рідною[8]. Росіяни вимовляють «паляниця» з м'яким звуком «і» замість «и», а «ц» іноді замінюють «тс», тому під час російського вторгнення в Україну 2022 року слово стало одним з тих, що пропонується використовувати для виявлення диверсійно-розвідувальних груп ворога[9].

Див. також

Примітки

  1. Паляниця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови. Том 4: Н–П. 2003.
  3. Киевская старина (1899). 1899.
  4. Этнографическое обозрение. № 1-2 (1899). Этнографический отдел Императорского общества любителей естествознания, антропологии и этнографии, состоящего при Московском университете. 1899.
  5. ГОСТ 27842-88 Хлеб из пшеничной муки. Технические условия (с Изменениями N 1, 2) от 29 сентября 1988 - docs.cntd.ru. docs.cntd.ru. Процитовано 1 березня 2022.
  6. Паляниця українська. Рецепт паляниці - печемо в хлібопічці Паляниця українська рецепт на сироватці. tues.ru. Процитовано 1 березня 2022.
  7. Коцур В.П.; Потапенко О.І.; Куйбіда В.В. (2015). Енциклопедичний словник символів культури України.
  8. Shibboleth. BLOG|ON|LINGUISTICS (англ.). 9 жовтня 2013. Процитовано 21 листопада 2021.
  9. Скажи паляниця: чому саме це слово вибрали для ідентифікації російських військових. Апостроф (укр.). Процитовано 1 березня 2022.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.