Пам'ятник Яну III Собеському (Гданськ)

Пам'ятник королю Яну III Собеському — кінний пам'ятник в Гданську. Початково був встановлений у Львові в 1898 році. У Гданськ перевезений і відкритий у 1965 році.

Пам'ятник Яну III Собеському у Гданську

54°21′07″ пн. ш. 18°38′54″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Польща
Розташування Гданськ
Автор проєкту Тадей Баронч
Матеріал скульптура бронза; постамент пісковик
Висота понад 8 м
Встановлено 20 листопада 1898 Львові),
26 червня 1965 Гданську)[1]
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Яну III Собеському (Гданськ) (Польща)

 Пам'ятник Яну III Собеському у Вікісховищі

Історія

У 1883 році на честь 200-ї річниці перемоги у Віденській битві Рада міста Львова прийняла рішення спорудити пам'ятник головному герою цієї події — королю Яну ІІІ Собеському[2].

У жовтні 1890 року проект споруди було замовлено у відомого львівського скульптора Тадея Баронча[2]. Кінну бронзову фігуру відлили в ливарні Артура Круппа у Відні, а постамент виготовили з теребовлянського пісковика в майстерні Юліана Марковського у Львові[3]. Пам'ятник урочисто відкрили 20 листопада 1898 року[3]. Споруда розташовувалась на Гетьманських Валах (тепер проспект Свободи) у Львові, на місці де сьогодні стоїть пам'ятник Тарасові Шевченку.

12 листопада 1949 року відповідно до польсько-радянського договору про обмін культурними цінностями комісія у складі голови виконкому Львівської обласної ради С. Стефаника, заступника голови Комітету зі справ мистецтв при Раді Міністрів УРСР Г. Кіналова та завідувача протокольно-консульського відділу Міністерства зовнішніх справ УРСР офіційно передала пам'ятник представнику уряду Польської республіки П. Влонському[3]. 7 березня 1950 року монумент перевезли до Варшави[3], де він тимчасово стояв без постаменту на території парку Вілановського палацу[1]. У 1965 році пам'ятник було перевезено до Гданська, де його встановили на площі Дерев'яного ринку (Targ Drzewny)[1]. Таблицю з написом «Королеві Янові III, місто Львів, 1898» було повернуто на постамент у 1989 році[1].

Світлини

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.