Парк імені Генрика Йордана

Парк імені Генрика Йордана, скорочено Парк Йордана (пол. Park im. Henryka Jordana, Park Jordana) — міський парк, що знаходиться в Кракові на вулиці 3 травня, у безпосередній близькості до Краківських луків, міського стадіону і району Мястечко-Студенцке АХГ (студмістечко Гірничо-металургійної академії). Парк знаходиться на території адміністративного району V (Кроводжа) та внесений до реєстру пам'яток Малопольського воєводства (Польща), які охороняються державою.

Парк імені Генрика Йордана

50°03′46″ пн. ш. 19°54′58″ сх. д.
Тип парк
Відкрито 1889
Розташування Краків
Парк імені Генрика Йордана
Парк імені Генрика Йордана (Польща)

 Парк імені Генрика Йордана у Вікісховищі

Історія

Парк створений в 1889 році за ініціативою польського громадського діяча Генрика Йордана.

Парк був закладений на чарновеських луках (пол. Czarna Wieś, буквально «Чорне село» — на той час село на відстані 2 км від Кракова, а з 1909 року — вже район Кракова), на території колишньої промислово-ремісничої виставки, яка була створена тут двома роками раніше. Парк був відкритий для відвідувачів у 1888 році після закінчення робіт по облаштуванню парку, які були проведені під керівництвом глави міських парків Болеслава Малецького. Вхід на територію здійснювався по містку через струмок Цепла-Вода. Перед входом знаходилися дерев'яні ворота з написом «Miejski Park Dra Jordana» (Міський парк доктора Йордана). У парку після висадження дерев і бетонування берегів річки Рудава були розміщені павільйони та майданчики для занять гімнастикою, також був торговельний павільйон із продажу молочних продуктів. Гімнасти, які займалися на спортивних майданчиках, отримували від Генрика Йордана ощадну книжку з сумою в 5 гульденів. Навпроти гімнастичного павільйону побудували ротонду для виступів музичного оркестру. Праворуч від входу знаходився лабіринт, побудований спеціально для дітей. Пізніше в парку звели невеликий будиночок для сторожа, який, водночас, виконував роботу садівника.

Генрик Йордан проводив в парку, на спеціально відведених для цього місцях, освітні програми для дітей і підлітків з польської історії, які отримали згодом назву «Йорданівський сад». Подібні програми за прикладом Генрика Йордана почали проводитися в парках Варшави, Львова, Тернополя та інших міст.

На знак подяки за благодійну діяльність та підтримку фізичної культури Генрика Йордана, міська рада назвала парк його іменем. До 1900 року там було поставлено 31 бюст. До 1914 року на території парку були встановлені 46 бюстів відомих польських письменників, поетів і громадських діячів. Спочатку скульптури були встановлені навколо центральної головної площі парку, засадженої деревами. Виготовлені погруддя з тірольського мармуру. У 1914 році був встановлений бюст Генрика Йордана. У південно-східній частині парку, ліворуч від центрального входу, було встановлено пам'ятник Тадеушу Костюшко. Автором бюстів Яна Длугоша, Стефана Чарнецького, Фридерика Шопена, Петра Скарги, Яна Замойського і Тадеуша Костюшко був Альфред Даун. Автором бюстів Зигмунта Красінського, Артура Ґроттґера, Августина Кордецького, Яна Матейка, Тадеуша Рейтана і Станіслава Сташиця був Міхал Корпаль.

Під час Другої світової війни парк був розграбований, більшість бюстів були знищені. Деякі з них у своїй майстерні сховав Казімєж Лучиво. На даний час в парку встановлено 45 бюстів.

18 травня 1976 року парк був внесений до реєстру пам'яток культури Малопольського воєводства (№ А-579)[1], які охороняються державою.

Сучасний стан

На даний час площа парку становить 21,5 гектарів; на його території знаходяться: тенісний корт, футбольне і волейбольне поля, скейт-парк, дитячі майданчики, невеликий ставок, гірка для катання в зимовий час, пункти громадського харчування та велосипедні доріжки.

Вхід в парк безкоштовний. Парк відкритий щоденно з 6.00 до 22.00 години.

Погруддя

У центральній частині кругового майданчика знаходиться бюст засновника парку Генрика Йордана.

На алеї з боку вулиці Реймонта знаходяться бюсти:

В округлому сквері, який знаходиться в центрі парку, поряд із погруддям Генрика Йордана, знаходяться такі бюсти:

На алеї, що знаходиться в центральному сквері парку, знаходяться такі бюсти:

На алеї з боку Краківських луків знаходяться наступні бюсти:

На алеї, розташованій неподалік від четвертої групи бюстів, в напрямку виходу до алеї Міцкевича, знаходяться такі бюсти:

Примітки

Література

  • Marek Żukow-Karczewski, Nie tylko o Parku Jordana, «Echo Krakowa», 6, 7, 8.01.1989, nr 5 (12814).
  • Marek Żukow-Karczewski, Dawne pomniki Krakowa. Popiersia sławnych Polaków w Parku Jordana (1), «Echo Krakowa», 6.02.1991, nr 26 (13338)
  • Marek Żukow-Karczewski, Dawne pomniki Krakowa. Popiersia sławnych Polaków w Parku Jordana (2), «Echo Krakowa», 13.02.1991, nr 31 (13343).
  • Marek Żukow-Karczewski, Dawne pomniki Krakowa. Pomnik Henryka Jordana, «Echo Krakowa», 30.01.1991, nr 21 (13333).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.