Платинові руди

Пла́тинові ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять платинові елементи (Pt, Pd, Ir, Rh, Os, Ru) в таких концентраціях, при яких їх промислове використання технічно можливе і економічно доцільне. Родовища платинових руд бувають корінні і розсипні, а за складом власне платинові і комплексні.

Platinum ore

Загальна характеристика

Основна форма знаходження платинових елементів у руді — їх власні мінерали (відомо більше 100). Частіше за інших зустрічаються: платина залізиста (Pt, Fe), ізофероплатина(Pt3Fe), платина самородна, тетрафероплатина (Pt, Fe), осміридій (Os, Ir), іридосмін (Ir, Os), фрудит (PdBi2), ґеверсит (PtSb2), спериліт, лаурит, холінгуортит (Rh, Pt, Pd, Ir) (AsS)2 і ін. Корінні родовища переважно магматичного походження містять від часток г/т до одиниць кг/т. Розсипи — від десятків мг/м3 до г/м3.

Світові прогнозні ресурси платинових металів оцінюються близько 120 000 т, в тому числі в ПАР 80 000, США — 9300, Зімбабве — 3100, Канаді — 500, Колумбії — 150. Головні видобувні країни США, ПАР, Фінляндія, РФ, Канада, Колумбія. На межі ХХ–XXI ст. спостерігається збільшення промислового попиту на метали платинової групи паладій, платина, родій, рутеній, що обумовлено, головним чином, їх використанням у виробництві фільтрів-нейтралізаторів вихлопних газів автомобілів.

Значна частина платиноїдів (бл. половини їх виробництва) вилучається при переробці комплексних платиновмісних руд магматичних родовищ сульфідних мідно-нікелевих руд, а також з корінних родовищ платиноїдів і лише незначна частка — з розсипів. У корінних родовищах міститься платиноїдів від 3–5 до 10–15 г/т.

Промислові родовища металів платинової групи

Промислові родовища металів платинової групи належать до чотирьох різновидів: лікваційних, ранньомагматичних, пізньомагматичних і розсипних.

Лікваційні родовища

Платиноїди в лікваційних сульфідних мідно-нікелевих родовищах утворюють цінні домішки, що вилучаються при отриманні нікелю і міді. Вміст платиноїдів у рудах цих родовищ змінюється в широких межах. У одних складає соті-десяті грамів на тонну, в інших — одиниці, а в третіх — перші десятки грамів на тонну. Наприклад, у глибоких горизонтах рудника Фруд, родовища Садбері в Канаді їх концентрація досягає 5–20 г/т. Із платиноїдів переважає паладій (65-72 %), далі йде платина (15-25 %), родій (до 10 %), а частка інших елементів вимірюється першими процентами.

Раньомагматичні родовища

Раньомагматичні родовища пов'язані звичайно з хромшпінелідами, відомі серед дуніту гіпербазитових серій ранньої стадії геосинклінального розвитку, серед дунітової фракції масивів центрального типу ультраосновних-лужних порід з карбонатитами, серед розшарованих норитів. Але звичайно вони не досягають промислових кондицій. Винятком є великі родовища платиноїдів Рифу Меренського бушвелдського комплексу ПАР. У нижній частині Рифу Меренського знаходиться пологий рудний прошарок, узгоджений з вмісними породами, що простежується на десятки кілометрів. Руда складена гарцбургітом з ромбічним піроксеном, бітовнітом, біотитом, хромітом, магнетитом, ільменітом, що супроводжуються ділянками вкраплеників піротину, пентландиту, халькопіриту, кубаніту, мілериту, валеріїту, нікелистого піриту. Мінерали платинової групи представлені фероплатиною, брегітом, куперитом, сперилітом, лауритом, бісмутотелуридами платини і паладію; присутнє золото. При вмісті платиноїдів 15–20 г/т вони розподіляються таким чином: платина 60 %, паладій 27 %, рутеній 5 %, родій 2,7 %, іридій 0,7 %, осмій 0,6 %, золото 4 %.

Пізньомагматичні родовища

Пізньомагматичні родовища платиноїдів пов'язані зі скупченнями хромшпінелідів серед дунітової фракції базитових інтрузивів. У районі Ліденбургу відомі крутоспадні трубоподібні поклади платиноносних дунітів. Вони мають діаметр від 10 до 100 м і прослідковуються до глибини 300 м. Вміст платиноїдів зростає знизу вгору і до центра рудоносних трубок, змінюючись від 2 до 30 г/т, досягає 60 г/т.

Розсипи

На території країн СНД, США, Колумбії, Зімбабве, Конго, Ефіопії і інших країн відомі елювіальні, делювіальні і алювіальні розсипи платиноїдів. Серед них головне промислове значення мають пізньочетвертинні алювіальні розсипи, що простягаються в долинах рік на декілька, іноді навіть десятки кілометрів.

До складу платиноїдів розсипних родовищ входять поліксен, платина, фероплатина, купроплатина, іридиста платина, нев'янськіт, рутенієвий нев'янськіт, іридисте і платинисте золото. Вміст платиноїдів у алювіальних розсипах змінюється від одиниць міліграмів на кубічний метр до сотень грамів на кубічний метр.

Постачання платини

Постачання Pt на ринки країн зі сталою ринковою економікою в 1998 р. (в дужках дані за 1997 р.) становило (в т): всього 177,9 (168,3), в тому числі за рахунок видобутку в ПАР 116,3 (115,7); експорту з РФ 32,7 (26,4); вилучення зі скрапу 15,2 (13,7). Споживання Pt відповідно склало (в т): всього 178,2 (174,2), в тому числі: автомобільна промисловість — 57,5 (58,8); ювелірне виробництво — 71,5 (66,9). Постачання Pd на ринки країн зі сталою ринковою економікою в 1998 р. (в дужках дані за 1997 р.) становило (в т): всього 244,9 (236,5), в тому числі за рахунок видобутку в ПАР 57,2 (55,05); імпорту з РФ 158,6 (155,5); вилучення зі скрапу 4,8 (3,9). Споживання відповідно склало (в т): всього 259,7 (245,4), в тому числі в автомобільній промисловості 129,1 (105,4). На початку XXI ст. обсяг виробництва МПГ сягає бл. 370 т (платини — 160 т, паладію — 180 т).

Див. також

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л  Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Platinum group metals / Gilmour Bob // Mining J. — 1999. — Annual Rev. — Р. 22-22.
  • Металічні і неметалічні корисні копалини України. т. 1, Київ — Львів: Центр Європи, 2006. — 785 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.