Площа Маркса (станція метро)

«Площа Маркса» (рос. Площадь Маркса) — кінцева станція Ленінської лінії Новосибірського метрополітену. Територіально станція розташовується в Ленінському районі Новосибірська, в центрі найбільшого на лівому березі міста вузла наземного транспорту, під площею Карла Маркса.

Площа Маркса
Загальні дані
Тип односклепінна мілкого закладення
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Довжина 100 м
Ширина 10 м
Дата відкриття 26 липня 1991
Архітектор(и) Козляєв В. Г., Моржаков С. В., Малихін Є. Є.
Інженер(и)-конструктор(и) Романов В. І., Шапошніков В. Д., Кальян С. С.
Будівельник(и) «Новосибірськметробуд»
Виходи до пл. Карла Маркса, просп. Карла Маркса, вул. Ватутіна, вул. Титова, вул. Блюхера, вул. Покришкіна
Час відкриття 06:00
Час закриття 0:00
Ленінська лінія
Легенда
Заєльцовська
Гагарінська
ТЧ-1 Єльцовське
Червоний проспект
ССГ до Дзержинської лінії
Площа Леніна
Жовтнева
Річковий вокзал
Студентська
Площа Маркса
Площа Станіславського

Початковий пуск станції було заплановано на 1990 — разом з «Гагарінською» і «Заєльцовською». Проте, у зв'язку з фінансовою кризою в країні, урочисте відкриття відбулося 26 липня 1991 року. Перших же пасажирів станція приймає 28 липня 1991 року.[1]

Технічна характеристика

Конструкція станції односклепінна мілкого закладення.

Вестибюлі

Проект станції передбачає два вестибюля (західний і східний). З платформою вестибюлі з'єднуються маршовими сходами[2]. Вхід і вихід пасажирів на станцію проводиться через шість виходів, вбудованих у будинки і в окремо розташованих надземних павільйонах, виконаних з металу і скла . Раніше в підземний перехід, біля зупинки «Вежа», вели два відкритих сходових спуски. Вони були розташовані по обидві сторони проспекту Маркса. Надалі, обидва спуски були реконструйовані — спочатку були зроблені навіси. Згодом над спусками з'явилися надбудови, у вигляді приміщень торгового призначення. А в жовтні 2008 на цій ділянці переходу було проведено капітально-відновлювальний ремонт[3][4]

Західний вестибюль станції веде до двох виходів — № 3 та № 4. Третій — до вулиць Блюхера та Титова. Четвертий дозволяє вийти до вулиці Покришкіна. Планується, що вихід № 4 стане також вбудованим в будівлю торгового комплексу, як і третій, який вбудований в будівлю торгового-офісного комплексу «Версаль». Станом на середину 2010-ті років вхід і вихід здійснюється через зовнішній павільйон.

Східний вестибюль пов'язаний з одним виходом № 1, який дозволяє вийти до вулиці Ватутіна . Також вестибюль має довгий коридор і велику мережу підземних переходів, які пов'язані з трьома виходами (№ 2, № 5 та № 6). Через них є можливість вийти відповідно до пам'ятника Олександру Покришкіну , зупинки «Вежа», магазину ГУМ «Росія».

Шостий павільйон також дозволяє вийти до ТК «Соняшник» і МФК «Сан Сіті». У 2008 році на цих ділянках (переходах і виходах до ГУМа та пам'ятника Покришкіну) був також проведений капітально-відновлювальний ремонт. Крім того, виходи з метро активно використовуються городянами як підземні переходи.

Колійний розвиток

Після станції розташований оборотний тунель з пошерсним з'їздом, за яким розміщені відстійні тупики (закінчуються в районі кільця у колишнього магазину «Кристал»[5]). Для обороту поїздів використовується частина перегону по першій колії, який є частиною 1140-метрового перегону до запланованої до спорудження станції «Площа Станіславського».

Перспективи

Станція знаходиться в місці перетину Ленінської лінії і проєктованої Кіровської лінії (входила до 3-ї черги спорудження метро). Для цього проєктом передбачена пересадкова станція «Площа Маркса-2». Вона повинна розташуватися глибше існуючої,[6][7] тобто станції повинні розташуватися у двох рівнях[8].

Оздоблення

Посередині посадкової платформи розміщені три колони, виконані з металу сріблястого кольору. На них розміщені інформаційні стенди, а у верхній частині — відеоекрани. Тільки дві колони мають (крім середньої) монітори. Навколо кожної колони є лавки з полірованого дерева, призначені для відпочинку пасажирів.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.