Площа Олександра Невського-1 (станція метро)

«Площа Олександра Невського-1» (рос. Площадь Александра Невского-1) — станція Невсько-Василеострівської лінії Петербурзького метрополітену, розташована між станціями «Маяковська» і «Єлізаровська».

Площа Олександра Невського-1
Загальні дані
Тип закритого типу глибокого закладення
Глибина закладення 54 м
Проєктна назва Червона площа
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Дата відкриття 3 листопада 1967
Архітектор(и) Л.П.Лавров (рос.), Т. В. Шишкова (рос.), В. Г. Шишков (рос.)
Архітектор(и) вестибюлів А.С.Гецкин (рос.), В.П.Шувалова (рос.)
Інженер(и)-конструктор(и) О.В.Грейц (рос.)
Пересадка на площа Олександра Невського-2
Виходи до площа Олександра Невського
Код станції АН
3 Невсько-Василеострівська лінія
Легенда
Бігова
Зеніт
оборотні тупики, ПТО
Приморська
Смоленка
Василеострівна
Нева
Мойка
кан. Грибоєдова
Гостиний двір
Фонтанка
Маяковська
Площа Олександра Невського-1
Оборотний тупик
Монастирка
Обвідний канал
Єлізаровська
Ломоносовська
Оборотний тупик
Пролетарська
Обухово
Мурзінка
Рибацьке
ТЧ-5 «Невське»

Відкрита 3 листопада 1967 у складі ділянки «Василеострівська»-«Площа Олександра Невського-1». Отримала назву по розташуванню на однойменній площі.

Технічна характеристика

Конструкція станції закритого типу глибокого закладення (глибина закладення — 54 м). Композиції перонного залу надано деяку своєрідність за рахунок нахилу всередину стін. Похилий хід станції тристрічковий, починається з північного торця станції.

З південного торця станції починається перехід на однойменну станцію Правобережної лінії. Це найдовший перехід в Петербурзькому метрополітені. З боку третьої лінії він починається сходами, з боку четвертої лінії — ескалаторами. Їх з'єднує довгий коридор.

Вестибюль і пересадки

Наземний вестибюль станції розташований в будівлі готелю «Москва». Спочатку він був споруджений за типовим проектом (аналогічно станціям «Парк Перемоги», «Електросила», «Фрунзенська» і «Горьківська»), вмонтовування відбулося у 1974—1977 рр.. Інтер'єр павільйону станції оздоблено не тільки природним каменем (естонським доломітом і Черновським мармуром) і керамічною плиткою, а й деревом. У 2008 році з вестибюля був відкрито перехід в ТК «Москва». До його спорудження на його місці були вітражні вікна, що виходили у двір готелю.

Вихід у місто на площу Олександра Невського, Невського проспекту, вулиці Олександра Невського, Олександро-Невської лаври, готелю «Москва».

Пересадка на станцію «Площа Олександра Невського-2» Правобережної лінії.

Колійний розвиток

Оскільки станція була кінцевою на Невсько-Василеострівній лінії у 1967—1970 рр.., на перегоні «Площа Олександра Невського-1» — «Єлізаровська», знаходяться перехресний з'їзд, оборотні тупики, пункт технічного огляду (на середину 2010-х не використовується) і СЗГ з Правобережною лінією.

Оздоблення

Стіни перонного залу оздоблені білим мармуром, над дверними отворами встановлені світлові панелі. Спочатку, плафони мали ребристий рельєф, потім були поставлені плоскі скляні, а у 2005 — металеві.

У переході на Правобережну лінію знаходяться кована решітка і барельєф «Олександр Невський» (скульптори Е. Р. Озола, І. Н. Костюхин, В. С. Новиков). З моменту спорудження станції й до спорудження переходу це панно прикрашало глухий торець. Композиція виконана з міді, на ній зображується давньоруська князівська дружина. У народі вона відома як «п'ять мужиків на чотирьох конях»: якщо придивитися, то можна помітити, що на передньому плані барельєфа знаходяться п'ятеро вершників, але коней у них всього чотири. Майданчик переходу, на якому розташована композиція, освітлюється оригінальними світильниками, такими ж, як на станції «Площа Олександра Невського» Правобережної лінії.

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.