Повіт (Росія)

Пові́т (дав.-рус. ѹѣꙁдъ, рос. уезд, заст. орф. уѣздъ) — територіально-адміністративна одиниця Московського царства та з 1721 року Російської імперії.

Повіти Московії

Повіт — територія земельного угіддя в середньовічному Московському царстві. Російська назва «уезд» походить від законного об'їзду («уїзду») з метою встановлення його меж. Вперше згадується у Статутній грамоті Смоленській (XII століття). Включав місто і приєднані до нього волості. Керувався князівським намісником, а з початку XVII століття воєводою, що виконував військові, адміністративні та судові функції[1].

У XVI XVII століттях відбувалося об'єднання повітів у великі адміністративні одиниці розряди, які стали посередником між центральною владою і повітами і підготували створення на початку XVIII століття великих адміністративних одиниць — губерній[2].

Повіти на кінець 17 — початок 18 сторіччя

Список повітів Московського царства в кінці 17 і на початку 18 сторіччя, до введення московським царем Петром І поділу царства на губернії в 1708 році[3]:

Повіт в Російській імперії

Нижча адміністративна, судова і фіскальна одиниця в Російській імперії1775 р.), а також в РРФСР та СРСР в перші роки після Жовтневого перевороту (до радянської адміністративної реформи) і в деяких інших країнах, що утворилися після розпаду Російської імперії, а потім і СРСР. Адміністративним центром повіту було повітове місто. Більшість повітів поділялося на волості.

З 1889 ділився на 4-5 земських дільниць на чолі з земським начальником. Поліцейсько-адміністративна влада в повіті здійснювалася справником.

Повіт в XX столітті

У результаті адміністративної реформи в 1920-х повіт, як адміністративна категорія був скасований. Спочатку замість нього було утворено більшу округу, а потім її поділено ще й на дрібніші райони на всій території Росії.

У 1940-і роки розподіл на повіти застосовувався в Естонській, Латвійській та Молдавській РСР.

Див. також

Примітки

  1. Уезд
  2. Богоявленський С. К., Веселовський С. Б. Місцеве управління // Нариси історії СРСР. Період феодалізму, XVII ст / Під ред. А. А. Новосельського і Н. В. Устюгова.
  3. Водарский Я. Е. Население России в конце XVII — начале XVIII века. М.: Наука, 1977
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.