Полози (родина)

Полози (пол. Połuz czyli Połoz) — давній український шляхетський рід гербу Полозович, який панував на землях Пінщини, Київщини та Волині.

Герб «Полозович»
Відбиток печатки Івана Полоза
Відбиток печатки Щастни Полоза

Полози поряд з Химськими, Слуцькими, Горностаями, Кропивницькими, Шашкевичами, Єльцями, Олізарами, Немиричами, Кмітами, Лозками, Проскурами представляли українську шляхту південно-західного та південно-східного литовського прикордоння протягом 200 років. Саме в цей період в основному склалась соціальна структура краю.

Рід Полозів вийшов з Пінської землі.

Відомі представники

Вперше цей рід згадує Каспер Несецький[1].

  • Іван Полоз у Пінському повіті.
    • Філон Іванович Полоз у Пінському повіті.
    • Федір Іванович Полоз у Пінському повіті.
      • Іван Федорович Полоз — пінський боярин, отримав від княгині Марії Семенівни Олександровичевої маєток Це́рабень, який належав до Пінського замку. Король Олександр Ягеллончик затвердив йому це надання у 1492 та 1497 році. У 1505 році отримав від князя Федора Ярославовича чотири з половиною садиби у пінському повіті. 1509 року король Сигізмунд I Старий звільняє його від служби, яку виконував у київському повіті. У 1524 році був пінським войським, а в 1527 році мав отримати на два роки Чорнобильський замок після Заморенка, але очевидно не отримав, бо у 1531 році отримав нове призначення на цей уряд, який до того часу все ще перебував в руках Заморенка. Дружина Настя.
        • Андрій Іванович Полоз — у 1517 році разом з батьком та матір'ю записали скиту острів Кучуків.
        • Лев Іванович Полоз — у 1533 році отримав на два роки Чорнобильський замок, у 1537 — дворянин королеви Бони. У 1550 році королева Бона назвала опікункою дітей та маєтку його вдову, яка на той час вже вийшла заміж за Йосипа Івановича Немирича.
          • Іван Левович Полоз.
          • Софія Левівна Полоз, у 1565 році дружина Івана Годебського, литовського стольника[2].
          • N Левівна Полоз.
      • Семен Федорович Полоз (? пом.1529) — в 14941495 роках київський ключник, 1510 року овруцький намісник, у 15221529 річицький намісник[3]. Відомий організацією ним козацьких загонів та військових виправ для них.
        • Фенна Семенівна Полоз у першому шлюбі за князем Іваном Сенським, у другому (з 1532 року)[3] — за князем Дмитром Видницьким-Любецьким, який прийняв її з дітьми[4]. Її донька, теж Фена, вдруге вийшла заміж за Щесного Харленського[5].
      • Щастни Федорович Полоз — У 1505 році отримав від короля Олександра Ягелончика маєток Жаховичі. Король Сигізмунд I Старий затвердив йому це надання у 1507 році.
    • Орфіна Іванівна Полоз — дружина Богдана Олександровича Кміти.

Полози були родичами Кмітів, так як батько Криштофа та Семена Кмітів мав ім'я Богдан, а його дружиною і матір'ю дітей була Орфіна Полоз[6].

У 1524 році з наказу Сигізмунда I Криштоф Кміта разом з Семеном Полозом зібравши невеликий супровід з козаків ходили на низ Дніпра і там надали велику послугу розбивши поган[7]. Після цього походу запропонували королю створити у нижньому Подніпров'ї постійний козацький форпост. Хоча урядовий проект провалився через нестачу коштів, ідея охорони південного прикордоння силами козаків збереглася.

У 1552 році в Чорнобилі був будинок пана Полоза[8].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.