Попаснянський скляний завод

Попаснянський скляний завод — промислове підприємство в місті Попасна Луганської області.

Попаснянський скляний завод
Тип товариство з обмеженою відповідальністю
Галузь скляна промисловість
Засновано 1917
Штаб-квартира м. Попасна, вул. Чехова, 16
Продукція скло

Історія

Під час першої світової війни на станцію Попасну Комишуваська волості Бахмутського повіту Катеринославської губернії було евакуйовано напівкустарний скляний завод з Польщі, навесні 1917 року він виготовив першу продукцію - чайні блюдця, лампове скло і аптечний посуд [1]

24 квітня 1918 року Попасну було звільнено українськими та німецькими військами (які залишалися тут до листопада 1918 року), в подальшому селище опинилося в зоні бойових дій [1] й було окуповане більшовиками. Після закінчення більшовицько-української війни завод був відновлений і відновив роботу.

В ході індустріалізації СРСР завод був реконструйований і розширений: були побудовані два нові цехи, виготовлення продукції збільшилося в два рази. У 1940 році чисельність працівників заводу становила 400 осіб [1] .

Під час Німецько-радянської війни в зв'язку з наближенням до міста лінії фронту почалася евакуація устаткування підприємства, але 16 листопада 1941 року німецькі війська атакували місто з боку залізничної станції і 18 листопада 1941 року Попасна була окупована . При наближенні радянських військ склозавод був повністю зруйнований [1] .

3 вересня 1943 року радянські війська зайняли місто, почалося відновлення підприємств. У лютому 1944 року скляний завод відновив роботу [1] .

До 1951 року на підприємстві виробляли тільки лампове скло, проте в 1951 - 1959 роки було проведено реконструкцію заводу. В результаті, були встановлені автоматичні виробничі лінії, виробництво лампового скла було механізовано, завод опанував випуск молочного електроарматурного скла [1] .

В середині 1960-х років до заводу був підведений природний газ, в 1966 році тут був введений до експлуатації цех високохудожнього скла (з виготовлення келихів, фужерів, чашок й іншого посуду з кольорового скла) [1] .

У 1967 році завод виробив понад 17 млн. лампових скелець, понад 2 млн. електроарматурних виробів, а також посуд на суму 360 тис. карбованців [1] .

За радянських часів завод входив до числа провідних підприємств міста [2] [1] [3] [4] .

Після проголошення незалежності України державне підприємство було перетворено в товариство з обмеженою відповідальністю .

Сучасний стан

Попаснянський скляний завод - був великим виробником високохудожніх виробів зі скла. Підприємство з виробництва високохудожніх скляних виробів з кольорового, молочного та прозорого скла методом видування, пресування, а також ручним виготовленням. В асортимент виробів входили: вази, сувенірні вироби, салатники, попільниці, розсіювачі побутового та промислового призначення, пляшки. В даний час він збанкрутував і не працює. Завод знищений повністю, відновленню не підлягає [уточнити]

Див. також

Примітки

  1. Попасна // Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — Київ, Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968.
  2. Попасная // Большая Советская Энциклопедия. / редколл., гл. ред. Б. А. Введенский. 2-е изд. том 35. М., Государственное научное издательство «Большая Советская энциклопедия», 1955. стр.152
  3. Попасная // Большая Советская Энциклопедия. / под ред. А. М. Прохорова. 3-е изд. том 20. М., «Советская энциклопедия», 1975. стр.355
  4. Попасная // Большой энциклопедический словарь (в 2-х тт.). / редколл., гл. ред. А. М. Прохоров. том 2. М., "Советская энциклопедия", 1991. стр.181

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.