Проспект Гагаріна (Харків)

Проспект Гагаріна (до 1961 Зміївська вулиця) — одна з головних транспортних магістралей Харкова, що зв'язує центр міста з аеропортом.

Проспект Гагаріна
Проспект Гагаріна. Вид від центру
Проспект Гагаріна. Вид від центру
Район Слобідський, Основ'янський
Колишні назви
Зміївська вул. (до 1961),
Зміївське шосе
Транспорт
Найближчі станції метро Проспект Гагаріна
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Історія

Вулиця виникла наприкінці XVII століття як дорога на Зміїв, пізніше її назвали Зміївська. На початку XIX століття вулиця доходила до нинішнього Молчанівського провулка та закінчувалася кам'яним будинком з великим фруктовим садом. У 1850-х роках вона продовжувала забудовуватися на південь та дійшла до вулиці Молочної, де в той час закінчувалося місто. У 1876 була вимощена та стала частиною шосе на Зміїв. У дореволюційний період забудовувалася повільно.

У радянський час вулиця стала зосередженням цілого ряду промислових підприємств: завод «Оргтехніка», панчішна та ювелірна фабрики, завод дорожніх машин та ін. На базі колишніх боєнь було створено м'ясокомбінат. У 1928 1930 роках на південній околиці міста, недалеко від Зміївської вулиці, було побудовано аеропорт «Основа».

23 серпня 1943 німці відступили з міста на південну околицю і в район аеропорту, при цьому кожний день обстрілюючи артилерією центр Харкова. У ніч з 27 на 28 серпня саме по Зміївської вулиці угруповання генерала Кемпфа зробило спробу відбити місто. Їх зупинили в районі нинішнього автовокзалу (Левада) та відкинули назад. Лише після цього, 30 серпня, було проведений мітинг на честь визволення Харкова за участю Конєва, Жукова та Хрущова[1].

У 1961 вулиця була названа ім'ям Юрія Гагаріна,   — першого у світі космонавта, після його польоту в космос. З цього часу на проспекті розгорнулося масове житлове будівництво. По обидва боки проспекту були зведені нові житлові мікрорайони.

На жаль, при цьому були знесені старі історичні будівлі, в тому числі корчма кінця XVIII століття на розі Нетеченської вулиці та приватний будинок батьків академіка Барабашова з побудованою їм на даху в 1916 обсерваторією (Зміївська, 1).

У 2004 пробивка проспекту Гагаріна між проспектом та вулицею Гамарника (з 2015 року провулок Подільський) була названа вулицею Вернадського.

Транспорт

На початку проспекту розташована однойменна станція метро, відкрита в 1975. По проспекту проходять 3, 5 і 6 тролейбусні маршрути, що зв'язують центр з південними околицями міста.

Пам'ятки

Географічні факти

Великі торгові точки та промислові підприємства

  • Супермаркет «Портал»
  • Металлобаза Харківметал-1
  • Металлобаза Харківметал-2
  • Харківський м'ясокомбінат
  • Супермаркет «АТБ»
  • Супермаркет «Таргет»
  • Супермаркет «Клас»
  • Ринок «Одеська»
  • Гіпермаркет «Метро»
  • Гіпермаркет «Епіцентр»

Заклади охорони здоров'я

  • 13-я міська лікарня
  • Дитячий санаторій № 9
Квітковий годинник, демонтований в 2011

Перетини з вулицями

з півночі на південь:

Вул. Нетіченська: Вул. Малом'ясницька
Вул. Плеханівська: Вул. Вернадського: Пров. Молчановський: Вул. Ганни: Вул. Кірова: Вул. Державінська: Вул. Бутлеровська: взд. 1-й Золотий: взд. 2-й Золотий: Вул. Чугуївська: Пров. Золотий: Вул. Вишнева: Пров. Арматурний: Вул. Вербова: Пров. Варламовський: Вул. Обоянська: Вул. Азербайджанська: Вул. Каштанова: Вул. Макіївська: Вул. Зернова: Вул. Одеська
Просп. Героїв Сталінграда: Вул. Заводська: Вул. Ньютона: Вул. Червоної Зірки: Вул. Вокзальна: Вул. Дебальцевська: Вул. Льговска: Пров. Балаклійський: Вул. Батайська: Вул. Уссурійська: Вул. Південно-проектна: Вул. Сохора
Проспект Льва Ландау: Мерефянське шосе: Вул. Аеродромна: Вул. Аерофлотська: Вул. Літакова: Вул. Нестерова

Джерела

  • АТ «СПАЕРО Плюс», Укргеодезкартографія. Харків. План міста. М 1:20000 = видання десяте / ред. Вл. Миколаїв. — Харків : СПАЕРО Плюс, 2009. — 120 с. — не вказані прим.
  1. Валерий Вохмянин. «28 августа оккупанты пытались вернуть город». Вечерний Харьков 91(9328), 23 августа 2008, стр.1,3

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.