Пряма кишка

Пряма́ або ку́тня ки́шка[3], кутни́ця[4] (лат. rectum) — крайова частина шлунково-кишкового тракту, названа так за те, що йде прямо і не має вигинів. Прямою кишкою називається сегмент товстої кишки донизу від сигмоподібної кишки і до ануса (лат. anus), або інакше заднепроходного отвору, анального отвору.[5][6]

Пряма кишка
Анатомічна локалізація порожнина таза[1]
Лімфодренаж Inferior mesenteric lymph nodesd
Артеріальне кровопостачання superior rectal arteryd
Венозний відтік superior rectal veind
Код за Foundational Model of Anatomy 14544[2]
З'єднується з ободова кишка, сигмоподібна кишка і задньопрохідний канал
Ідентифікатор NCI Thesaurus C12390
 Пряма кишка у Вікісховищі
Схема будови шлунково-кишкового тракту людини:
1-Стравохід, 2-Шлунок, 3-Дванадцятипала кишка, 4-Тонкий кишківник, 5-Сліпа кишка, 6-Апендикс, 7-Товста кишка, 8-Пряма кишка, 9-Анус
Розріз прямої кишки

Анатомія

Нижня, вузька частина прямої кишки, що проходить через промежину, і що розташована дистальніше, ближче до анального отвору, називається заднепрохідним каналом (лат. canalis analis), верхня, ширша, така, що проходить в області крижів — ампулярною частиною прямої кишки, або просто ампулою прямої кишки (лат. ampulla recti).

Пряма кишка являє собою кінцевий відділ товстої кишки та закінчення травного тракту. У ній накопичується кал. Вона розташована в порожнині малого таза, починається на рівні 3-го крижового хребця і закінчується заднім проходом в області промежини. Довжина її 14—18 см, діаметр змінюється від 4 см на початку до 7,5 см в найширшій її частині, кишки, що знаходиться в середині, далі пряма кишка знову звужується до розмірів щілини на рівні заднього проходу.

Захворювання прямої кишки

Посилання

Література

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів. 2002. — 240 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.