Піт Хейн

Піт Хейн (дан. Piet Hein; нар. 16 грудня 1905 пом. 18 квітня 1996) данський науковець, письменник, винахідник, художник та інженер; найбільше знаний за написання коротких віршованих афоризмів, які він називав «груками». Вони здобули велику популярність у всьому світі і саме за них він тричі висувався на здобуття Нобелівської премії (хоча цієї найвищої літературної відзнаки він так і не отримав).

Піт Хейн
Piet Hein
Народився 16 грудня 1905(1905-12-16)
Копенгаген, Данія
Помер 18 квітня 1996(1996-04-18) (90 років)
Фюн, Данія
Країна  Данія[1][2]
Діяльність математик, поет, письменник, фізик, винахідник
Галузь математика
Alma mater Єльський університет, Копенгагенський університет[3], Данський технічний університетd, Інститут Нільса Бора і Шведська королівська академія вільних мистецтв[3]
Знання мов данська, англійська і іспанська[4]
Батько Hjalmar Heind
Мати Estrid Heind
У шлюбі з Gunver Holckd, Gerda Ruth Cohnheimd, Anne Cathrina Krøyer Pedersend і Gerd Valborg Heind
Нагороди

Läkerol's Culture Awardd (1978)

Honorary craftsmand (1975)

Emil Aarestrup Medald (1969)

Doctor of Humane Lettersd (1972)

honorary doctor of Odense Universityd (1991)

IMDb ID 1283239
Сайт piethein.com/page/piet-hein-16/

Біографічні дані

Народився в Копенгагені в Данії. Навчався в Інституті теоретичної астрономії, фізики і геофізики (пізніше Інститут Нільса Бора) Копенгагенського університету і в Технічному університеті Данії. Єльський університет нагородив його почесним ступенем в 1972 році. Помер у себе вдома на острові Фюн в 1996 році.

Він був прямим нащадком Піта Пітерсона Хейна, данського моряка і народного героя XVII століття.

Творчість

Свої груки Хейн почав писати під час німецької окупації Данії під псевдонімом Кумбель. Залишаючись незрозумілими для ворогів, вони давали можливість висловлювати для співвітчизників всі ті почуття і думки, які хвилювали автора. Творець кібернетики Н. Вінер, який захоплювався поетичним талантом Хейна, так сказав про цю особливість його віршів: «Хейн великий майстер епіграми. Його слід читати принаймні на двох рівнях — зовнішньому і більш глибокому. І в тому і в іншому випадку він викликає в мене захоплення. Яке багатство значних думок міститься в них!»[5]

Кожен грук супроводжувався малюнком автора, що сприяло ще більшій популярності його творів. За своє життя Піт Хейн написав близько семи тисяч груків данською і близько 400 англійською мовами, видав близько 40 книг, половина з яких — збірники груків. Вони перекладалися німецькою, французькою, українською, російською, японською, китайською, есперанто та іншими мовами.

Автором українського перекладу груків Піта Хейна є рівненський поет Віктор Марач[6].

ХТО ТАКИЙ ВЧЕНИЙ?[5]
Хто і вночі не може спать,
Де б він не був — на роботі чи вдома, 
І риється в книгах, щоб те хоч знать,
Що й так всім відомо.
СТВОРЕННЯ НОВОГО[5]
Нове — теж процес, і коли його знать,
Здійснить легко й те, що вважатимуть дивом:
Слід в певних пропорціях лиш поєднать
Удавано хибне із явно правдивим.
ДВА ВІРШІ ПРО ФОРМУ І ЗМІСТ[5]
Звичайний дизайн — мистецтво підробки:
Ховає ретельно всі недоробки.
А гарний дизайн — не тільки проформа:
В нім зору доступні і зміст, і форма.

Також Піт Хейн малював, займався дизайном, придумував ігри. Відомий своїми головоломками та іграми (кубики сома, гекс, тік-такс тощо). В 1964 р., працюючи над проектом шляхової розв'язки для центральної частини Стокгольма, П. Хейн застосував нову геометричну форму супереліпс[7], математично описаний і досліджений вперше французьким математиком Габрієлем Ламе, а також першим використав тіло обертання супереліпса «суперяйце» як частковий випадок супереліпсоїда, що знайшли широке застосування в сучасному дизайні.

Див. також

Примітки

  1. artist list of the National Museum of Sweden — 2016.
  2. http://www.nytimes.com/2008/04/22/health/22lett-THEENDOFTHEW_LETTERS.html?ref=science
  3. https://www.piethein.com/page/piet-hein-16/
  4. https://web.archive.org/web/20100804202919/http://www.piethein.com/usr/piethein/HomepagUK.nsf/webdocs/2e8962af9e1fffeac1256c860039c7eb?OpenDocument&ExpandSection=1
  5. Віктор Марач Вірші. Із Піта Хейна. на сайті «Поетичні майстерні».
  6. Віктор Марач. Авторська картка. на сайті «Поетичні майстерні».
  7. Gardner, Martin Piet Hein's Superellipse. – in Gardner, Martin: Mathematical Carnival. A New Round-Up of Tantalizers and Puzzles from Scientific American. New York: Vintage, 1977, pp. 240–254.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.