Рава-Руська

Ра́ва-Ру́ська місто районного значення на Львівщині, за 50 км від Львова та 36 км від Жовкви[3]. Залізничний вузол.

Рава-Руська
Герб Рави-Руської Прапор Рави-Руської
Рава-руська ратуша
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Львівська область
Район Жовківський район
Засноване 1455
Магдебурзьке право 1622
Статус міста з 1939 року
Населення 8647 (01.01.2017)[1]
 - повне 8647 (01.01.2017)[2]
Площа 8.5 км²
Густота населення 926 осіб/км²
Поштові індекси 80316—317
Телефонний код +380-3252
Координати 50°13′30″ пн. ш. 23°37′27″ сх. д.
Висота над рівнем моря г. Вовковиця 349 м
Водойма р. Рата
Міста-побратими Томашів-Любельський Ґміна Любича-Крулевська
День міста друга неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Рава-Руська
До обл./респ. центру
 - автошляхами 64,5 км
До Києва
 - фізична 562 км
 - автошляхами 575 км
Міська влада
Адреса 80316, Львівська обл., Жовківський р-н, м. Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, 3, тел. 4-48-88
Вебсторінка Рава-Руська міська рада

 Рава-Руська у Вікісховищі

Карта
Рава-Руська
Рава-Руська

Сучасна територія міста Рави-Руської становить 850 га. Місто витягнуте в довготному напрямку. Такий напрям обумовили до певної міри природні елементи його околиць.

Місто має змішане планування: в центральній частині променеве, а на передмістях — прямокутне. Загальна довжина вулиць становить 27 км, у тому числі магістральних — 10 км. Середня ширина вулиць 5—6 м. Рава-Руська не має вираженого центру з площею. Центральна міська площа з ратушею була зруйнована під час Другої світової війни. Нині центром вважається перехрестя вулиць Львівської, Грушевського та Коновальця. Місто не гамірне, наскільки дозволяє його транзитне розташування, невелике, що робить його дуже затишним.

Населення

Динаміка чисельності населення.[4]

З 2004 року в Раві-Руській спостерігають постійний природний приріст населення, а кількість смертей є меншою від кількості народжених. Зокрема, у 2012 році зафіксовано одночасно найбільшу кількість народжених (136) і найменшу — померлих людей (67)[5].

Історія

Від заснування до поділу Речі Посполитої

Вперше в документах Раву-Руську згадують у XV столітті. Відомо, що белзький і мазовецький князь Владислав у 1455 році назвав невеликий населений пункт на річці Рата іменем свого володіння на Мазовецькій землі — Равою, з додатком слова «Руська», щоб відрізнити від Рави-Мазовецької, розміщеної на території Польщі. Можливо, приводом для цього було міське українське населення, яке поляки тоді називали русинами.

Щодо назви міста єдиної думки досі немає. У географічному словнику написано, що назва «Рава», будучи одночасно назвою герба і, напевно, старою назвою роду, бере свій початок від роду Равітів, чия колонізаторська діяльність поширилась далеко на Схід. Такі назви, як Стара Рава, Рава-Мазовецька, річка Равка, Рава-Руська красномовно свідчать на користь цієї теорії. Довгий час Рава-Руська була малим містечком.

Більшого значення Рава-Руська набула у XVII столітті. Цьому сприяло проходження торговельного шляху зі Сходу на Захід. У місті розвивалися різні ремесла і торгівля, в чому були зацікавлені місцева шляхта, міська верхівка, польський король. 1622 року місту були надані привілеї на проведення щорічних ярмарків. Рава-Руська лежала на пожвавлених торговельних шляхах. Тут щороку організовувались великі ярмарки, на які з'їжджались купці з усіх кінців Польщі.

Рава-Руська була центром важливих міжнародних подій XVII—XVIII століть. 1698 року тут відбувалась зустріч польського короля Августа ІІ, який ішов на чолі військ проти турецького султана, та московського царя Петра І, що повертався з Відня. Переговори тривали 3 дні. 3 серпня 1698 року монархи домовились про спільні дії проти шведського короля Карла ХІІ[3]. 1704 року в Раві-Руській зустрічалися шведський король Карл ХІІ з королем Речі Посполитої Станіславом Лещинським. Монархи погодили свої плани у боротьбі проти російського царя Петра І (плани не здійснилися). 1716 року відбувалися переговори між Лещинським та Авґустом ІІ.

У складі імперії Габсбурґів

Вигляд з ратуші

Значне пожвавлення в розвитку міста спостерігається у зв'язку з будівництвом залізничних шляхів Сокаль Ярослав та Львів — Белзець, що пролягли через Раву-Руську. З їх відкриттям 23 листопада 1887 року Рава-Руська стала залізничним вузлом. Спорудження залізничної станції сприяло подальшому розвитку торгівлі, ремесла на залізниці. Місто стало типовим невеликим містечком з дрібним приватним виробництвом і торгівлею. Діяли лише невеликі підприємства: тартак з 32-ма робітниками, шпалозавод, фабрика свічок, цегельня. Спеціалізацією Рави було виготовлення солом'яних капелюхів і капелюшків, експорт яєць і клею на їх основі. У місті рафінували олію для всієї Галичини[3].

У другій половині ХІХ ст. равські євреї володіли більшою частиною будинків у місті. Ніхто не дбав про санітарний стан міста. Умови проживання місцевого населення були жахливими: не було каналізації, водогону, жодного культурно-освітнього закладу. Були церква, два монастирі, костел, синагога, 16 божниць та 14 корчм.

Початок ХХ століття

Пам'ятник воїнам УГА на цвинтарі Рави-Руської

Найбільших руйнувань містечко зазнало у 1914—1915 роках під час Першої світової війни, коли бої між австрійським, німецьким та російським військами проходили безпосередньо у самому місті. Під Равою-Руською поліг цілий полк тірольських стрільців.[3]

Західноукраїнська Народна Республіка

3 березня 1918 року в місті відбулось «свято державності і миру» (віче) на підтримку дій уряду Української Народної Республіки, на якому були присутні близько 15000 осіб.[6] 1 листопада в повіті Рава-Руська було встановлено владу Української держави — ЗУНР.[7] У 1919 р. в Раві-Руській відбулися завзяті бої І Корпусу Української Галицької Армії з польським військом під командуванням генерала Юзефа Галлера.

У 1924 році був заснований шпалопросочувальний завод — найпотужніше підприємство міста. Найбільшим підприємством харчової промисловості міста був маслозавод, заснований 1928 року.

На 1 січня 1939 року в Раві-Руській проживало 12 000 мешканців, з них 1800 українців-грекокатоликів, 4100 поляків і 6100 євреїв[8].

Радянський період

26 вересня 1939 року з'єднання 2-го кавкорпусу увійшли до міста[9]. Перший період радянської влади тривав до 26 червня 1941 року.

В цей період відбувалися масові репресії. У 1940 році радянські каральні органи заарештували равських ксьондзів, що було з ними далі — невідомо. 1946 року останній парох храму Яків Віняж та частина парафіян виїхали до Польщі, прихопивши деяке костельне майно, в тому числі — відомий з XVII століття чудотворний образ Богоматері святого Розарію (зараз прикрашає головний вівтар у костелі в Любечі-Крулевському). Храм перетворили на склад. Вірні отримали назад свій храм наприкінці 1980-х років.

У 1940 році в центрі міста заклали новий парк культури. На впорядкування міста в 1940 році виділено 801500 карбованців, на освіту — 659 000 карбованців. Майже всі діти дошкільного віку були охоплені навчанням. У місті відкрили вечірню школу для дорослих, налагодили медичне обслуговування населення. На охорону здоров'я жителів міста в 1940 р. виділили 400 000 карбованців з державного бюджету.

Упродовж 1940—1941 років мешканців міста примушували виходити на суботники для спорудження укріпрайону Рави-Руської. Укріплення відіграли значну роль під час Другої світової війни (1941 р.). Упродовж чотирьох днів німецькі війська вели жорстокі бої навколо міста, на п'ятий день війни їм вдалося прорвати оборону та захопити місто 26 червня 1941 року. Після вторгнення на територію Рава-Руського району 27 червня 1941 року гітлерівці організували масове винищення мирного (переважно єврейського) населення, військовополонених, які перебували в таборі «Штадтлаг», Рава-Руська. Ведучи розслідування, районна комісія виявила на околицях міста великі могили масового захоронення. Районна комісія встановила, що під час окупації гітлерівці знищили в Рава-Руському районі мирних жителів 17500 осіб, у таборі військовополонених «Штадтлаг» — 326, «Фельдпост № 08409» — 18000, вивезено з Рава-Руського району на «фабрику смерті» в м. Белжець — 6000, а всього знищено 41500 осіб. У Раві-Руській знищено 17000 євреїв (майже чверть усієї кількості). 13000 осіб вивезено в Німеччину. Гітлерівці зруйнували шахту з видобування бурого вугілля, шпалопросочувальний завод, інші підприємства міста. Війна завдала Раві-Руській величезних збитків. За час німецької окупації центр міста був майже цілком зруйнований. До початку другої світової війни в Раві-Руській нараховувалося 1101 житловий будинок, а після — 852.

У 19401941 та 19441962 роках місто було центром Рава-Руського району, у 19411944 роках — центром Рава-Руської округи.

У післявоєнний період місто почали відбудовувати. Став до ладу спиртово-консервний завод, шпалопросочувальний завод, промкомбінат та інші підприємства. Радянська влада налагодила демонстрування совєтських кінофільмів, відкрила бібліотеку, налагодила телефонний зв'язок з обласним центром та навколишніми районами, заборонила греко-католицьку церкву і Равський деканат зокрема.

У 70-х роках XX століття в Раві-Руській діяли: дві середні загальноосвітні школи, середня школа-інтернат, восьмирічна школа, вечірня та заочна школи, міське профтехучилище № 60, будинок культури, будинок піонерів, кінотеатр, театр народної творчості на громадських засадах, бібліотека для дорослих, бібліотека для дітей, поштове відділення зв'язку, ощадна каса, філія Держбанку, міська лікарня, аптека, поліклініка, залізнична лікарня, промкомбінат, павільйон побутобслуговування, харчокомбінат, спиртзавод, маслозавод, шпалопросочувальний завод, лісгоспзаг, залізнична та автобусна станції, залізничне депо, завод будівельних матеріалів, автотранспортне підприємство № 13073, автоклуб, міська друкарня, ветеринарна аптека, ветеринарна лікарня, м'ясо-забійний пункт Львівського м'ясокомбінату, лазня, готель, перукарня, міське споживче товариство, ательє ремонту телевізорів та радіоапаратури, універмаг, гастроном, ресторан, їдальня, молочний, хлібний та м'ясний магазини, пекарня, Рава-Руський кар'єр Миколаївського цементного заводу.

Сучасна історія

22 липня 2018 року Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій звершив велике освячення храму УПЦ КП на честь священномучеників Бориса і Гліба[10].

Опис з Географічного словника Королівства Польського

Рава-Руська — повітове місто, віддалене 67 км на північний захід від Львова, між 50°12'40" і 50°15'40" північної широти та 41°15' і 41°20'15" східної довготи, має повітовий суд, станція залізниці, пошту і телефон. На північ лежать: Гребенне і Річки, на схід Голе Равське, на південь Кам'янка-Волоська, на південний захід Потелич, на захід Гута Зелена, Борове і Сідлиська. Вся територія міста лежить в басейні Бугу, за посередництвом Рати. Входить вона тут з заходу з Гути Зеленої і пливе серединою території до Голого Равського. На правому березі Рати лежить містечко, практично по середині території, на схід передмістя Карли, і дальше на схід група будинків Смолиха, а на південний захід група будинків Липник. На лівому берегу Рати лежать: село Рата, яке займає північно-західну частину території, групи будинків: Шабельня і Гливи, а також монастир Реформатів. Найвище підіймається в південно-східній частині території на кордоні Кам'янки-Волоської гора Вовковиця (349 м.); в північно-західній частині території підноситься одна височина до 281 м над рівнем моря; північно-східна частина є мочаристою, висота спадає до 238 м. На північний схід від містечка лежить ліс «під Ведмедем», а в західній частині села Рата ліс «Чемерник» з Бабиною горою. З міста виходить дорога і залізниця на північний захід до Беджця, на південний схід до Жовкви, а залізниця на південний захід до Ярослава, а на північний схід до Сокаля. Власність більша (князя Адама Сапіги) має орної ріллі 106, лугів і городів 35, пасовищ 344, лісу 669 моргів; власність менша має орної ріллі 1128, лугів і городів 526, пасовищ 196, лісу 61 морг. В селі Рата власність більша становить орної ріллі 326, лугів і городів 112, пасовищ 48, лісу 466 моргів; власність менша має орної ріллі 347, лугів і городів 73, пасовищ 27, лісу 6 моргів. В 1880 році було 891 будинок, 6468 жителів в гміні; 16 будинків, 121 житель на території двору. (село Рата мало 89 будинків, 459 жителів в гміні; 14 будинків, 112 жителів на території двору). Серед жителів було 1592 римо-католики, 1087 греко-католиків, 3905 ізраелітів; 3624 поляки, 742 русини, 2181 німців, 29 інших народів. Парафія римо-католицька на місці, Жовківський деканат. До парафії належать: Голе Равське, Гребенне, Гійче, Кам'янка-Волоська, село Любича і Любича Княже (село), Потік, Рата, Річки, Сідлиська, Синьковичі, Тинятиська (пол. Tyniatyska[11]), Вілька Мазовецька, Забір'я і Журавці. Дата утворення парафії невідома. Перший дерев'яний костел збудував в 1612 році Вавринець Тржцінський, равський каштелян та дідич містечка. Теперішній мурований костел почав будувати в 1770 році Андрій з Великої Річиці (Річицький), каштелян белзький, з дружиною Катериною, з графів Красіцьких. Будову закінчено в 1775 році. Посвячено Св. Йосифу в 1843 році. Монастир Реформатів заснований в 1725 році Григорієм Річицьким, старостою белзьким, і Йосифом Глоговським. При монастирі є костел Св. Архангела Михаїла, посвячений в 1738 році. Парафія греко-католицька на місці, Потелицький деканат, Перемишльської дієцезії. До парафії належить село Річки. В Раві є мурована церква Св. Юрія, без куполів, збудована в 1849 році. Метрики існують від 1795 року. В 1612 році збудували равські русини церкву, яка стояла до 1812 року. В Раті, там де тепер капличка, стояв василіанський монастир. В селі Річки є в церковних актах документ з 1615 року, в якому Тржцінський дозволяє Іванові Поповичу виконувати в цій церкві священницькі функції. В місті є етатова чоловіча 4-х класна школа і перебуває також шкільна окружна рада на равський повіт. Місцевий фонд убогих (на 6 убогих) має маєтку 630 злотих і є під керівництвом місцевого католицького священика.

Про початки Рави-Руської невідомо нічого конкретного. «Старовинна Польща» (т. ІІ, стр. 1227) припускає, що містечко заснував князь белзький і мазовецький Владислав, біля 1455 року, назвав його іменем свого маєтку Рави в Мазовії. Згідно з легендою, в 1509 році війська Богдана ІІ Сліпого, волоського воєводи, зробили велике спустошення містечка, околиці. У коронній метриці знаходиться привілей з 1622 року на ярмарки в Раві Руській[12]. Ян ІІ Собєський бував тут часто, їдучи з Жовкви до свого маєтку в Пеласковичах у Люблінському воєводстві. Звідси в 1666 році повідомляв своїй дружині, що спішить на її прохання. (Хельцел, Листи Собєського, Краків 1860, стор. 53). В «Щоденнику погрому татар від Красноброду до Калуша з 1672 року» (Ключицький, Листи до віку і справ Яна Собєського, Краків 1881, т. І, ч. ІІ, стр. 1091) читаємо: Дня 6 грудня під Равою пан Атаназій Мянчинський, ротмістр, кілька днів перед тим на розвідку висланий, Аг- і Зор-Мурзів розбив, Зор-Мурзу з багатьма іншими вбив, сімох живими взяв в полон, ясиру кілька сотень відбив". Коли Август ІІ зібрався 24 липня 1698 року з Варшави на Русь, де збирались коронні і саські війська на турецьку війну і зупинився 9 серпня в Раві, прибув до нього на відвідини Петро І, повертаючи з подорожі по Європі, на звістку про бунт стрільців в Москві. На дворі Августа в Раві знаходився в той час начальник інфляндських військ Ян Рейнхольд Паткул. Три дні серед прийомів і забав гостили тут обидва монархи, подружилися, склали план дій проти Швеції, поводом до Північної війни. Коли під час цієї війни Карл XII, залишивши у Львові гарнізон в 1704 році, зібрався в похід на Варшаву разом зі Станіславом Лещинським, йшов через Раву до Гребенного, куди прийшов 27 вересня і два дні там перебував. Відомий здирник, кватермістр шведської армії Магнус Стенбок, випереджав марш короля на декілька днів і заклав в Раві склад (З часів саських, Яроховський, Познань 1866, стр. 332). В 1716 році під час Тарногродської конфедерації, польські і саські війська вибрали Раву Руську на місце, де мали відбуватись мирні конференції

На початку XVIII ст. Рава була спільною власністю трьох родин: Глоговських, Суходольських і Богушів. В 1739 році померлий Єжи Жечицький, староста річицький і белзький, залишив своєму синові Анджеєві об'єднаний равський маєток. В 1791 році власником Рави був Францішек Глоговський, староста кривецький, з дружиною Барбарою, з дому Заплатинських. В 1808 році місто було у власності Станіслава Яблоновського, біля 1828 року власниками Рави були Людвік і Йозеф Яблоновські. В 1862 році в місті була сильна пожежа, але найбільшою катастрофою була пожежа від 20 серпня 1884 року. Тоді згоріло 243 житлові будинки (15 одноповерхових). Частину міста, що згоріла, заселяли, в основному, ізраеліти; тільки 9 будинків належали до християн. Загальні втрати становили 500000 злотих.[13]

Економіка

Шпалопросочувальний завод — найпотужніше підприємство міста; заснований 1924 року, тепер підпорядкований Львівській залізниці. Завод випускає майже половину валової продукції міста. Шпалопросочувальний завод — одне з небагатьох підприємств хімічної обробки деревини для технічних споруд на заході України. В роки Другої світової війни був зруйнований, устаткування вивезене в Німеччину, тому став до ладу 1946 року. Спеціалізація заводу — просочування шпал, мостових перевідних брусів, стовпів для електронно-телеграфних ліній.

Найбільшим підприємством харчової промисловості міста був маслозавод (площею 1,5 га по вул. Пушкіна). Заснований 1928 року. З часу заснування значно збільшив свої потужності.

Третім підприємством харчової промисловості міста є спиртовий завод, створений на базі старої спиртово-консервної фабрики. Завод випускає високоякісну продукцію — спирт-ректифікат. Продукція відправляється на інші підприємства харчової, хімічної, фармацевтичної промисловості України.

1992 року відбулося відкриття Рава-Руської митниці, є однією з найбільших митниць Західної України.[коли?]

21 жовтня 2008 року відбулося урочисте відкриття одного з найбільших пунктів пропуску Європи — реконструйованого Міжнародного автомобільного пункту пропуску через державний кордон країни «Рава-Руська». Розташований на європейському автошляху E372 між містами Львів та Люблін. З польського боку на автошляху розташоване село Гребенне, на залізничній колії — станція у селі Верхраті.

Розбудову інфраструктури, реконструкцію здійснено у рамках національної програми TACIS—2002 завдяки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги Європейського союзу. Пункт важливий для України, має важливе значення для країн європейської спільноти, дозволить прискорити процедуру митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів та громадян, які перетинають кордон між ЄС та Україною. Пропускна спроможність пункту після реконструкції збільшилася майже вдвічі, зокрема, за добу матимуть змогу перетинати кордон понад 3,5 тисяч легковиків та 250 вантажних автомобілів.

Культура

Пам'ятки

У ніч з 19 на 20 серпня 2013 року в місті вандалами було знищено пам'ятник УПА.[14]

Фестивалі

Найвідомішим масовий культурний захід Рави-Руської мистецький фестиваль "Галицькі перехрестя", з 2003 по 2005 рр. проводився щорічно, з 2008 р. — раз на два роки.

У 2010 році, 11—12 липня в місті відбулося широкомасштабне святкування 555-ї річниці міста Рави-Руської, у рамках якого відбувся ювілейний 5-й мистецький фестиваль "Галицькі перехрестя".

25 червня 2017 року відбувся фестиваль патріотичної пісні «Пісня для Героя», який був присвячений річниці пам'яті оперного співака, львів'янина, Героя України Василя Сліпака, який загинув у 2016 році в зоні проведення АТО, а також усім загиблим мешканцям Жовквіщини.[15]

Відомі люди

Інше

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
  2. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
  3. Рава-Руська Журнал Ї, число 48, 2007
  4. [http://world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=wg&geo=-220&srt=1npn&col=ahoq&msz=1500&geo=-3730[недоступне посилання з грудня 2021] World Gazetteer: L'vivs'ka — largest cities (per geographical entity) (англ.)]
  5. http://misto-rava.at.ua/news/u_ravi_ruskij_vzhe_desjatij_rik_pospil_kilkist_narodzhuvan_perevishhue_kilkist_smertej/2014-02-05-439
  6. Литвин М., Науменко К. Історія ЗУНР. — Львів : Інститут українознавства НАН України; видавнича фірма «Олір», 1995. — іл. — С. 23. — ISBN 5-7707-7867-9.
  7. Лев Шанківський. Стрий і Стрийщина у визвольній війні 1918—1920 рр.
  8. Кубійович В. Етнічні групи південнозахідної України (Галичини) на 1.1.1939. — Вісбаден, 1983. — С. 64.
  9. В. Бешанов Червоний бліцкриг
  10. Митрополит Димитрій звершив освячення храму у м. Рава-Руська
  11. Стаття Tyniatyska у Географічному словнику Королівства Польського та інших земель слов'янських, том XII (Szlurpkiszki — Warłynka) з 1892 року (пол.)
  12. Осолінський рукопис. — № 2836. — С. 236.
  13. «Географічний словник Королівства Польського та інших земель слов'янських»
  14. Вночі на Львівщині знищили пам'ятник УПА // «Новий погляд», 20.08.2013. Архів оригіналу за 05.03.2016. Процитовано 20.08.2013.
  15. Катран В. У Раві вперше за сім років відбувся фестиваль / Віталій Катран // Прикордоння. — 2017. — 29 червня.Сайт Рави-Руської
  16. Чорновол І. 199 депутатів Галицького Сейму. — Львів : Тріада плюс, 2010. — С. 155. — (Львівська сотня).
  17. Д-р Андрусяк Никола. Минуле Бучаччини // Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. Ню Йорк Лондон Париж Сидней Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — С. 53.
  18. Шипилявий С. Що нам приніс 1848 рік // Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. Ню Йорк Лондон Париж Сидней Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — С. 855.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.