Разес

Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія ар-Разі
أبو بكر محمد بن يحيى بن زكريا الرازي عالم وطبيب فارسي (ح
Народився приблизно 865
Рей
Помер приблизно 925
Рей
Країна  Аббасидський халіфат
Національність перс
Діяльність математик, хімік, філософ, винахідник, лікар
Галузь астрономія, математика, медицина, філософія, алхімія

 Разес у Вікісховищі

Абу́ Бакр Мухамма́д ібн Зака́рія ар-Разі́ (близько 865, Рей — близько 925) перський вчений-енциклопедист, лікар, алхімік і філософ. Багато творів Ар-Разі в подальшому були переведені латинською мовою і отримали широку популярність і визнання серед західноєвропейських лікарів і алхіміків. У Європі відомий під латинізованими іменами Разе́с (Rhazes) і Абу́ Бате́р (Abubater).

Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі народився в перському місті Рей, поблизу Тегерану. У Персії він отримав різносторонню освіту і, зокрема, вивчав філософію, метафізику, поезію і алхімію. Ще в молодості він почав займатися дослідами облагороджування металів і пошуками «еліксиру». У 30-річному віці Ар-Разі відправився до Багдаду, де вивчав медицину. Незабаром він прославився як вельми майстерний лікар; керував клінікою в Реї, потім в Багдаді. Ар-Разі був добре знайомий з античною наукою, медициною і філософією; він залишив праці з філософії, етики, теології, логіки, медицини, астрономії, фізики і алхімії — всього 184 твори, з яких до нас дійшло 61. Багато праць Ар-Разі були перекладені латинською мовою в Європі в X —XIII ст.

Ар-Разі був прихильником математичного атомізму, вчення про яке було викладено ним у «Книзі про час і простір». Він написав також «Трактат про те, що факт несумірності діагоналі квадрата зі стороною не відноситься до геометрії».

Відомий також ряд трактатів Ар-Разі про сферичну природу Землі, зірок і космосу в цілому. У медицині відомий його твір «Про натуральну віспу та кір».

Вшанування

Література

  • Фігуровський Н. А. Нарис загальної історії хімії. Від найдавніших часів до початку XIX століття. — М.: Наука, 1969. 455 ст. (рос.)
  • Загальна історія хімії. Виникнення і розвиток хімії з найдавніших часів до XVII століття. — М.: Наука, 1980. 399 ст. (рос.)
  • Велика радянська енциклопедія. У 30 тт. (рос.)

Посилання

  1. آسیموف، آیزاک. دائرةالمعارف دانشمندان علم و صنعت، جلد اول. ترجمهٔ محمود مصاحب. چاپ دوم. شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۲۶۶. ۱۲۷
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.