Рей (місто)

Рей (перс. ری) — місто в північному Ірані, в провінції Тегеран. Розташовано за 10 кілометрів на південь від столиці країни — міста Тегеран, з яким пов'язано гілкою метро. Адміністративний центр шахрестану Рей. Населення — 250 тисяч осіб (1996).

Місто
Рей
перс. ری

Координати 35°35′35″ пн. ш. 51°26′56″ сх. д.

Країна Іран
Остан Тегеран
Попередні назви Арсакія, Рагі, Шах-Абдул-Азім
Площа 2,996 км²
Висота центру 1180 м
Населення 250 000  (1996)
Часовий пояс UTC+3:30
Офіційний сайт rey.gov.ir
Рей
Рей (Іран)

Історія

Рей є одним з найстаріших міст Ірану. Місто було одним з центрів Мідії, а потім держав Ахеменідів, Селевкідів і Сасанідів, і мав назву Арсакія, що перекладається як білі саки — скіфське плем'я. Селевк I Нікатор відновив місто після землетрусу, що стався за часів його правління й дав місту імйя Європ. Під час парфянських війн був практично цілком спустошений та знекровлений, пізніше Аршак знову відновив його.

1227 року Джелал ад-Дін розбив загін монголів біля Рея. Місто зберегло своє значення й за мусульманських часів, однак у XIII столітті було зруйновано монголами, після чого так і не зміг відновити свій вплив. У місті збереглось значне число пам'яток давнини й раннього середньовіччя, таких як Бордж-е Тогрул, гробниця Шахр Бану й мечеть Шах Абдул-Азім.

Портал вежі Тогрул

Пам'ятки Рея

На околиці Рея, на горі Асхан можна побачити викарбувану у скелі зображення Фатх-Алі Шах Каджара. Свого часу він зробив Рей місцем відпочинку своєї родини, а гору — місцем катань і гулянь. Тоді на місці портрету Фатх-Алі були зображені Сасанідські царі, однак шах наказав стерти ті портрети й замість них викарбувати свій власний.

Однією з найдавніших споруд Рея є зороастрійська вежа Гебрі. Зороастрійці вірили, що труп, який гниє, опоганює будь-яку стихію, окрім повітря: вогонь, воду й землю — тому залишали тіла померлих на вершині веж, щоб їх з'їдали птахи й комахи, після чого забирали чисті кістки й закопували їх у землю. Вежа Гербі, чи Вежа тиші, датована I тисячоліттям до н. е.

Однією з найвідоміших споруд Рея є вежа Тогрула, збудована у XII столітті за часів сельджуків. Фактично вона є гробницею одного з родоначальників сельджуцької династії Тогрул-бека (бл. 990 1063). Розпочавши своє життя предводителем кочових племен Огузів, він захопив Хорасан, більшу частину Ірану, Азербайджан, частину Вірменії й Ірак, включаючи Багдад. Двадцятиметрова вежа первинно була увінчана конічним дахом, але його було знищено землетрусом 1884 року, так само як і значну частину оздоблення та прикрас.

Однією з найбільш визначних мусульманських пам'яток Рея є меморіальний комплекс Шах Абдул-Азім, збудований на місці смерті шиїтського святого шаха Абдул-Азіма, нащадка другого імама Хасана. Там же розташовані могили імамзаде Хамзи, брата святого імама Рези, імамзаде Тахіра, сина четвертого імама Алі аль-Асгара, та Насреддін-шаха Каджара. Споруда є типовою мечеттю з центральним айваном, позолоченим куполом і двома мінаретами. Одна з дверей, що ведуть до мавзолею Насреддін-шаха, прикрашена мозаїкою, була виготовлена в середині XV століття, за часів Тимуридів. Двоє інших дверей, залізних і також гарно оздоблених, були датовані 1538 роком, хоч раніше вважались найбільш стародавніми в будівлі й належали до сельджуцького періоду. Айван і портик мавзолею імамзаде Хамзи були створені вже за сефевідського шаха Тахмаспа в середині XVI століття. Посріблена могила імамзаде була створена за наказом Фатх Алі-шаха Каджара, а різні прикраси — мозаїки, дзеркала, фрески — додавались упродовж всього XIX століття.

Там же, у Реї, є гробниця, що приписується царівне Шахр Бану, напівлегендарній особі, яку шанують тільки шиїти. Вона була дочкою останнього Сасанідського царя Єздигерда III, а після підкорення Ірану арабами була вивезена до Медіни. Там вона вийшла заміж за третього імама Хусейна й народила йому сина Алі, більш відомого під іменем Зейн аль-Абідіна, четвертого шиїтського імама. Її ім'я означає «Володарка Землі». Слід відзначити, що суніти й більшість науковців заперечують існування Шахр Бану та стверджують, що між дочкою Єздигерда та дружиною імама Хусейна немає нічого спільного.

Примітки

    Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.