Райхскомісаріат Дон-Волга
Райхскомісаріа́т Дон-Во́лга (нім. Reichskommissariat Don-Wolga) — теоретичне адміністративне утворення Третього Райху, заснування якого припускалося на ранніх стадіях планування німецької окупації території СРСР, один з декількох інших райхскомісаріатів.[1] У німецьких меморандумах також іменується просто як Dongebiet (з нім. Донщина, Донська область).[2]
|
Загальні відомості
Цей утвір мав би простягтися приблизно від Азовського моря аж до республіки німців Поволжя по території без будь-яких природних кордонів, єдності господарської системи або однорідного населення. [2] Його орієнтовною столицею називався Ростов-на-Дону. [1] На посаду райхскомісара нацистський ідеолог Альфред Розенберг запропонував Дітріха Клаггеса, прем’єр-міністра землі Брауншвейг.[3]
Хоча спочатку передбачалося п'ять таких адміністративних утворень, у кінцевому підсумку від цього райхскомісаріату відмовилися, оскільки він не носив конкретної політичної мети. Таким чином, німецька влада у другій половині травня 1941 р. вирішила обмежити кількість адміністративних одиниць, які належало створити на сході, до чотирьох.[1] На пропозицію Розенберга територію райхскомісаріату Дон-Волга було розділено між райхскомісаріатом Україна та райхскомісаріатом Кавказ, з чим Гітлер погодився.[1] Інші джерела стверджують, що його територію, яка охоплювала 55 000 км² і включала заплановані на прикінцевому етапі генеральні округи Ростов, Воронеж і Саратов,[2][4] пізніше було приєднано тільки до райхскомісаріату Україна.
Примітки
- Kay, Alex J. (2006). Exploitation, Resettlement, Mass Murder: Political and Economic Planning for German Occupation Policy in the Soviet Union, 1940-1941, p. 185. Berghahn Books.
- (German) Dallin, Alexander (1958). Deutsche Herrschaft in Russland, 1941-1945: Eine Studie über Besatzungspolitik, pp. 64-65. Droste Verlag GmbH, Düsseldorf.
- Kay (2006), p. 78.
- Kosyk, Volodymyr (1993). The Third Reich and Ukraine. P. Lang.