Райхскомісаріат Остланд

Райхскомісаріа́т О́стланд (РКО) буквально «Райхскомісаріат Східного краю», — цивільний окупаційний режим, встановлений Нацистською Німеччиною в країнах Балтії (Естонія, Латвія і Литва) та більшій частині Білорусі під час Другої світової війни. На початковому етапі був також відомий як райхскомісаріат Baltenland («Балтійський край»)[1] У період передачі влади від військової адміністрації до створення німецької цивільної адміністрації — номінально під владою імперського міністерства у справах окупованих східних територій (нім. Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete) на чолі з Альфредом Розенбергом, але де-факто під контролем Гінріха Лозе, призначеного райхскомісаром.

Reichskommissariat Ostland (нім.)
Райхскомісаріат Остланд
Колонія Нацистської Німеччини

1941  1945
Прапор Герб
Гімн

Horst-Wessel-Lied
«Пісня Горста Весселя» (1941-1945)
Розташування Остланд
Столиця Рига
Мови німецька (офіційна), білоруська, литовська, естонська, латиська (місцевого використання)
Форма правління Цивільна адміністрація
Райхскомісар
 - 1941—1944 Гінріх Лозе
 - 1944/45 Еріх Кох
Історичний період Друга світова війна
 - Постанова Фюрера про створення райхскомісаріатів на сході 17 липня 1941
 - Постанова Фюрера про створення райхскомісаріату Остланд 25 липня 1941
 - Формальна капітуляція Курляндського котла 8 травня 1945
Площа 512 000 км2
Населення
 -  19 200 000 осіб
     Густота 37,5 осіб/км² 
Валюта Reichskreditkaschenscheine de facto

Політика Нацистської Німеччини мала на меті поступове онімечення та переселення етнічних німців до краю.

Протягом 1943 — 1944 років Червона Армія поступово відвоювала більшу частину терену від німецької окупації. З просуванням радянських військ на захід райхскомісаріат фактично втратив свою функцію. Формально Остланд припинив діяльність у Франкфурті-на-Одері 27 січня 1945 року.[2]

Остланд не варто плутати з Обер Остом, який був створений як окупаційна влада балтійського краю Німецькою імперією в Першій світовій війні.

Адміністративна структура

Адміністративний центр Рига. Райхскомісар — Гінріх Лозе, в 1944 році короткий час — Еріх Кох. Включав у себе генеральні округи:

Крім намісників — німецьких генеральних комісарів — в 3 з 4 округів були створені місцеві адміністрації, на чолі яких стояли:

Примітки

  1. Kay, Alex J. (2006) Exploitation, Resettlement, Mass Murder: Political and Economic Planning for German Occupation Policy in the Soviet Union, 1940—1941, page 129. Berghahn Books.
  2. Verein für Computergenealogie (нім.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.