Рамковий граф

У теорії графів рамковим графом називають вид неорієнтованого графу, який можна намалювати на площині таким способом, що будь-яка обмежена грань є чотирикутником і будь-яка вершина з трьома і менше сусідами інцидентна необмеженій грані.

Рамковий граф.

Пов'язані класи графів

Окремими випадками рамкових графів є дерева, решітки, шестірні і графи поліміно.

Оскільки рамкові графи планарні, вони також є медіанними, що означає, що для будь-яких трьох вершин u, v і w існує єдина вершина m(u,v,w) (називана медіаною), яка лежить на найкоротшому шляху між кожною парою цих трьох вершин[1]. Як і у випадку загальніших медіанних графів, рамкові графи є частковими кубами - їх вершини можна позначити бітовими рядками так, що відстань Геммінга між рядками дорівнюватиме найкоротшій відстані між вершинами.

Характеристика

Шестірня з додатковою вершиною — заборонений підграф рамкових графів.

Рамкові графи можна схарактеризувати кількома способами, відмінними від властивості планарності[2]:

  • Вони є медіанними графами, що не містять породженим підграфом будь-якого члена нескінченного сімейства заборонених графів. До цих заборонених графів належать куб (симплекс-граф K3), прямий добуток ребра і клешні K1,3 (симплекс-граф клешні) і графи, утворені зі шестерні додаванням вершини, з'єднаної ребром з центром колеса.
  • Вони є зв'язними і двочастковими графами такими, що якщо вибрати будь-яку вершину r як корінь, то будь-яка вершина має максимум два сусіди, що містяться ближче до r, і такі, що для будь-якої вершини v зв'язка вершини v (граф, що складається з вершин для кожного інцидентного v ребра і ребер для всіх циклів довжини 4, що містять вершину v) є або циклом довжини не менше трьох, або незв'язним набором шляхів.
  • Вони є двоїстими графами конфігурацій прямих на гіперболічній площині, в яких немає трьох попарно перетинних прямих.

Алгоритми

Опис рамкових графів у термінах відстані від кореня і зв'язок вершин (див. вище) можна використати разом з пошуком у ширину як частину алгоритму з лінійним часом роботи для перевірки, чи є даний граф рамковим без необхідності використовувати складніші алгоритми з лінійним часом роботи для перевірки планарності довільних графів[2].

Деякі алгоритмічні задачі на рамкових графах можна розв'язати ефективніше, ніж ті самі задачі для загальніших планарних графів. Наприклад, Чепой, Драган, Ваксес і Фансілліні[3][4] запропонували лінійні за часом алгоритми обчислення діаметра рамкових графів і для пошуку вершини, розташованої на мінімальній відстані від усіх інших вершин (тобто вершини, на якій досягається мінімум максимальної відстані до всіх інших вершин).

Примітки

  1. Солтан, Замбицкий, Присакару, 1973. Див. загальніше обговорення планарних медіанних графів у Петеріна (Peterin, 2006).
  2. Bandelt, Chepoi, Eppstein, 2010.
  3. Chepoi, Dragan, Vaxès, 2002.
  4. Chepoi, Fanciullini, Vaxès, 2004.

Література

  • H.-J. Bandelt, V. Chepoi, D. Eppstein. Combinatorics and geometry of finite and infinite squaregraphs // SIAM Journal on Discrete Mathematics.  2010. Т. 24, вип. 4 (9 листопада). С. 1399—1440. arXiv:0905.4537. DOI:10.1137/090760301.
  • V. Chepoi, F. Dragan, Y. Vaxès. Proc. 13th Annu. ACM–SIAM Symp. on Discrete Algorithms (SODA 2002).  2002. — 9 листопада. С. 346–355.
  • V. Chepoi, C. Fanciullini, Y. Vaxès. Median problem in some plane triangulations and quadrangulations // Comput. Geom..  2004. Т. 27, вип. 3 (9 листопада). С. 193—210. DOI:10.1016/j.comgeo.2003.11.002.
  • I. Peterin. A characterization of planar median graphs // Discussiones Mathematicae Graph Theory.  2006. Т. 26 (9 листопада). С. 41—48.[недоступне посилання з березня 2018]
  • Солтан П. С., Замбицкий Д. К., Присакару К. Ф. Экстремальные задачи на графах и алгоритмы их решения. — Chişinǎu, Moldova : Штиинца, 1973. — 9 листопада.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.