Реакції заміщення

Реа́кції замі́щення хімічні реакції, що полягають у заміні в молекулі одного чи більше атомів (або груп) на інші. Такі реакції можуть відбуватись за гетеролітичним або гомолітичними механізмами.

Приклад реакції заміщення

Процеси заміщення мають відповідні назви, які включають:

  • назву вхідної групи;
  • склад «-де-»;
  • назву відхідної групи;
  • суфікс «-ування» (англ. -ation) або «-заміщення» (англ. -substitution).

Наприклад, сульфодехлорування (англ. sulfodechlorination).

Уведення або заміщення Гідрогену: гідроген у випадку природного ізотопного складу називається «гідро», за винятком, коли відхідна група є гідроген у назвах перетворень у мовленні/письмі. Коли ж потрібно розрізнити ізотопи водню, то називають:

1Н — протіо, 2Н — дейтеріо, 3Н — тритіо. У мовленні/письмі гідроген, як вхідна або відхідна група, в назві може пропускатись.

Відхідні групи називаються так, як вони є в субстраті, а вхідні — як у продукті.

Іпсо-замiщення — замiщення в ароматичному й гетероароматичному рядах будь-якого замicника, окрiм атома H, на iнший, у т. ч. на атом H, що може протiкати за рiзними механiзмами (нуклеофільним, електрофiльним, радикальним, деiнтермедiатами є, вiдповiдно, анiоннi, катiоннi, радикальнi σ-комплекси), i вiдбувається через iпсо-атаку, тобто шляхом приєднання вхiдної групи до замiщуваного положення, звiдки цей замicник (вiдмiнний вiд атома H) витiсняється, але iнодi може мiгрувати в наступнiй стадiї в iнше положення.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.