Ринда (зброєносець)

Ри́нда (рос. рында) — зброєносець-охоронець при великих московських князях та московських царях XVIXVII століть.

Ринди в XVI і XVII ст. Ілюстрація з книжки початку XIX ст.[1]

Походження слова

Згідно з прийнятою етимологією, слово ринда («риндя») за походженням пов'язане з дав.-рус. рындель («прапороносець»), що походить від сер.-н.-нім. ridder («вершник», через польське посередництво звідси походить також слово «лицар»). Також припускається походження від нім. Ronde («дозір»)[2].

Історія

Праворуч — посольська сокира

Перша згадка слова «ринда» Никонівський літопис, 1380 рік. Ринди набиралися серед юнаків знатного походження (у чині стольника або стряпчого), перевага віддавалася найбільш рослим та гарним. Під час палацових церемоній стояли у парадних шатах обабіч царського трону з бердишами на плечах. Під час зустрічі іноземних послів ринди стояли по обидві сторони царського трону з маленькими топірцями, причому стояти по правий бік вважалося почеснішим (див. також місництво). Ринди супроводжували царя у походах та поїздках. Під час війни ринди всюди невідлучно слідували за государем, носячи за ним зброю. Кожен ринда мав до трьох помічників «підринд» або «податнів» (теж зі стольників). Головний ринда користувався правом додавати до свого ім'я по батькові закінчення «-вич»[3]. Оскільки ринди не були придворними чинами, то вони не отримували жалування. Перебували у віданні збройничого.

«Ринда з великим сагайдаком» — головний зброєносець царя. Так само були й інші ринди: «ринда з меншим саадаком», «ринда з меншим списом», «ринда з рогатиною» тощо.

Посада ринд скасована за Петра I у 1698 році[3].

Одяг ринд

Іван Білібін. Костюм для опери «Борис Годунов» М. П. Мусоргського.

Ринди одягалися в одяг білого кольору, розшитий сріблом. В опису скарбниці Михайла Федоровича перелічується «плаття риндове»:

Смирний (траурний) одяг.

  • Чотири шуби соболині під чорним атласом, шуби з 8 зав'язками з чорними китицями.
  • Чотири терлики атласу гвоздичного (або вишневого).
  • Чотири шапки тафтяних гвоздичних або вишневих.
  • Чоботи сап'янові чорні.

Одяг та сокири ринд зберігалися у складі Великого наряду.

Замість терлику іноді використовувалася ферязь.

Інше

«Словарь української мови» Бориса Грінченка наводить ще одне значення слова (у формі «риндя»). Так у Чернігівській губернії звався учасник весільних святкувань, який розїджав з сурмою на коні у вівторок після весілля[4]. Це підтверджує версію походження слова «ринда» від ridder («вершник»).

Див. також

Примітки

  1. Илл. 115,116. Историческое описание одежды и вооружения российских войск, с рисунками, составленное по высочайшему повелению: в 30 т., в 60 кн. / Под ред. А. В. Висковатова.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р  Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  3. Рынды // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  4. Риндя // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. К. : Кіевская старина, 1907—1909.

Література

  • Гаврила Успенский. «Опыт повествования о древностях русских». Харков, 1818. стор 165—166
  • А. Ф. Вельтман Московская Оружейная палата. Типография Степанова, 1844. стор 54-55
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.