Роберт Бартон

Роберт Бартон (англ. Robert Burton 8 лютого 1577 25 січня 1640) — англійський священнослужитель, письменник, вчений, автор енциклопедичного твори " Анатомія меланхолії ".

Роберт Бартон
Псевдо Democritus junior
Народився 8 лютого 1577 або 1577[1]
Лестершир, Англія
Помер 25 січня 1640(1640-01-25)[2][3][…] або 1640[1]
Оксфорд, Англія
Поховання Christ Church Cathedrald
Країна  Велика Британія
Діяльність есеїст, письменник, викладач університету
Alma mater Брейсноуз коледж
Мова творів англійська[4]
Magnum opus The Anatomy of Melancholyd
Конфесія англіканство
Брати, сестри William Burtond

 Роберт Бартон у Вікісховищі

Життєпис

Народився в Ліндлі (графство Лестершир), більшу частину життя провів в Оксфорді. Здобув освіту в Оксфордському університеті. Все життя працював бібліотекарем в Крайст-Черч — коледж університету. Крім того, він був вікарієм Церкви Св. Томаса (Оксфорд), а пізніше був ректором в Сігрейв, Лестершир .

1593 — після навчання в школах Саттон-Колдфілді та Нанітоні (графство Вілтшир), поступив в Брейзноз-коледж Оксфордського університету, в 1599 був обраний членом ради Крайст-Черч-коледжу. 1602 — Бартон отримав ступінь бакалавра мистецтв, в 1605 — магістра. 1616 — бакалавра богослов'я; працював в коледжі наставником та бібліотекарем. В Крайст-Черч вів життя вченого-самітника, присвятивши себе заняттям медициною, математикою, астрономією та географією. Першим чудовим витвором Бертона була комедія «псевдофілософію» (Philosophaster), написана на латині в 1606, поставлена одинадцятьма роками пізніше в Крайст-Черч.

Помер в своїй квартирі в Крайст-Черч-коледжі.

Анатомія Меланхолії

«Анатомія Меланхолії» magnum opus Бартона, який вперше був опублікований в 1621 році під псевдонімом Демокріт Молодший:

Бертона називали «англійським Монтенем». Його можна було б назвати «бароковим Монтенем». Пафос пізнання людини замінений у нього цікавістю до патології людини. Книга його складається з химерного скупчення найрізноманітнішого матеріалу про різних формах і проявах «меланхолії» в її старому розумінні — ненормального розлиття «чорної жовчі». Характерно для бароко його всеїдна цікавість, що не направляється ніяким пафосом, і увагу до ненормальним і болючим формам свідомості.

Д. Мирський

Спочатку Бартон ставив перед собою мету проаналізувати меланхолію, дослідити її причини та наслідки. Однак він кілька разів вносив в неї доповнення та виправлення, збільшивши в обсязі в кілька разів. В результаті книга охоплює набагато більше областей людського життя, включаючи науку, історію, політику та соціальні реформи.

В частину «Анатомії», присвяченій пристрасті, Бартон наводить уривок з твору Филострата: історію Ламіі, яка прийняла жіночий вигляд і спокусити юного філософа. Значно пізніше, в 1819 році, цей сюжет в переказі Бартона надихне англійського романтика Джона Кітса на написання поеми " Ламія ".

Примітки

Джерела

  • Jordan-Smith P. Bibliographia Burtoniana. Stanford: Stanford UP; London: H. Milford: Oxford UP, 1931
  • Babb L. Sanity in bedlam: a study of Robert Burton's Anatomy of melancholy . East Lansing: Michigan State UP, 1959.
  • O'Connell M. Robert Burton. Boston: Twayne Publishers, 1986.
  • Gowland A. The worlds of Renaissance melancholy: Robert Burton in context. Cambridge; New York: Cambridge UP, 2006.
  • Н. Я. Дьяконова . Джон Кітс. Вірші і проза .: «Наука», Л., 1986.

Посилання

  • Макаров В. С. (2013). Бёртон Роберт. Информационно-исследовательская база данных «Современники Шекспира». Процитовано 6 серпня 2013.
  • (англ. ).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.