Рододендрон карпатський

Рододе́ндрон карпа́тський[2], Ко́чі, східнокарпатський, або миртоли́стий (Rhododéndron myrtifólium Schott & Kotschy) — вічнозелений гарноквітучий чагарничок, поширений у горах Східної Європи і зокрема в Україні вид роду рододендрон (Rhododendron) родини вересових (Ericaceae). Занесено до Червоної книги України.

Рододендрон карпатський
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Вересові (Ericaceae)
Рід: Рододендрон (Rhododendron)
Вид:
Рододендрон карпатський (R. myrtifolium)
Біноміальна назва
Rhododendron myrtifolium
Синоніми

Rhododendron kotschyi Simonk. Rhododendron ferrugineum L. subsp. kotschyi (Simonk.) Hayek

Народні назви

Найвідоміша народна назва карпатського рододендрона червона рута, від якої походять назви славної пісні Володимира Івасюка та однойменного фестивалю. Інші назви бердулян, бердуляк, збурник, кашкара, когітник, омеґа, чорногривник[3]

Ботанічний опис

Рододендрон карпатський — вічнозелений чагарничок висотою 10-40 см. Листки шкірясті, темно-зелені, блискучі, еліптично-яйцеподібні з трохи загорнутими донизу краями, розміром до 2 см, чергові.

Суцвіття парасолькоподібні. Оцвітина яскраво-рожевого, майже пурпурового кольору, 1-2 см. Чашечка невелика, розділена на частки. Стовпчик маточки коротший від зав'язі. Тичинок у квітці 10. Плід — багатонасінна коробочка. Насінина еліптичної форми, плеската, з поздовжніми реберцями, блискуча, помаранчево-коричневого кольору.

Угруповання рододендрона карпатського на г. Пожижевській

Поширення

Рододендрон карпатський трапляється на Балканах (Родопи), у Східних і Південних Карпатах, зокрема в Болгарії, Македонії, Румунії і в Україні. Східно-південно-карпатсько-балканський субендемік. В Україні зростає на північній межі свого поширення. Занесений до Червоної книги під ІІ категорією охорони[4]. В Україні росте на субальпійських та альпійських луках поміж заростями сосни гірської та ялівцю сибірського на висотах 1600–2050 м. Характерний для Ґорґан, Свидовця (лише у масиві Близниці), Чорногори (досить звичайно), Мармароського масиву і Чивчин. Під охороною у КБЗ та КНПП.

Таксономія

Вперше описаний австрійським ботаніком Теодором Кочі (Theodor Kotschy) (1813–1866), та угорцем Лайошем Шімонкаї (Lájos Simonkai).

Синоніми

  • Rhododendron ferrugineum subsp. myrtifolium (Schott & Kotschy) Hayek, 1928
  • Rhododendron kotschyi Simonk., 1887

Життєва форма

Прийнято вважати, що рододендрон карпатський представлений двома екоморфами: типовою сланкою і подушковидною[5] , але за умов розташування місцезростань на гребенях і хребтах у високогір'ї ймовірним є формування екоморфи шпалерного типу, що формується через посилення впливу різноманітних чинників середовища. У природних умовах тривалість онтогенезу становить понад 120 років, а за екстремальних умов скорочується до 40-60 років. [6].

Використання

Серед інших близько 500 видів рододендронів існують декоративні сорти рододендрона карпатського. Використовується на альпійських гірках. Росте помалу, вимагає легкого, дещо кислого ґрунту та максимального освітлення. У народній медицині використовується як лікарська рослина у вигляді чаю з квітів та сиропу. Квіти містять мікроелементи та поліфеноли. Рододендрон карпатський є легендарною рослиною і його масове цвітіння виступає фактором, який приваблює туристів[7].

Галерея

Примітки

  1. Флора Європи
  2. Rhododendron myrtifolium // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Кобів Ю. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин.— К.: Наук. думка, 2004. — C. 346
  4. Рододендрон східнокарпатський/ Червона Книга України
  5. Кияк В. Г. Зміни життєвих форм видів альпійських фітоценозів Карпат. В кн.: Структура високогірних фітоценозів Українських Карпат. Київ: Наук. думка, 1993. С. 89-96.
  6. Волощук М., Прокопів А. Особливості формування життєвої форми Rhododendron myrtifolium Schott et Kotschy // Біологічні Студії / Studia Biologica, 2011. — Том 5/No1. — С. 149–158
  7. Пік цвітіння рододендрону на Мармаросах і Чорногорі

Література

  • Cullen, J. (1980). A Revision of Rhododendron 1: Subgenus Rhododendron sections Rhododendron & Pogonanthum. Notes from the Royal Botanic Garden Edinburgh 39 (1): 111.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.